Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel Core i7-7740K rekordně přetaktován na 7,5 GHz

8.6.2017, Jan Vítek, aktualita
Intel Core i7-7740K rekordně přetaktován na 7,5 GHz
Gigabyte OC Lab hostila celkem pět overclockerů, kteří se zaměřili na nové procesory Intel. Podařilo se jim přitom vyhnat takt nového Core i7-7740K patřícího mezi procesory Kaby Lake-X až na rekordní frekvenci 7,5 GHz. 
Toto taktovací sezení tak tentokrát probíhalo pod taktovkou firmy Gigabyte, která propůjčila svou OC laboratoř overclockerům Dinos22, Youngpro, SniperOZ a pak se akce zúčastnili také jeho vlastní HiCookie a Sofos.
 
 
Použily se tak pochopitelně základní desky Gigabyte Aorus s čipsetem X299 (konkrétně Gigabyte X299-SOC Champion) a pak také nové paměti G.Skill, jichž se lámání rekordů také týká, ale to už šlo o jinou událost. Gigabyte se přitom plácnul přes kapsu a pořídil overclockerům tekuté helium, které je mnohem dražší než tekutý dusík, ale dokáže teplotu čipů dostat až na minus 250 °C. 
 
 
Nakonec se tak podařilo dosáhnout taktu rovných 7500 MHz s využitím základní 100MHz frekvence, a tedy i násobiče 75. Nicméně v procesoru Core i7-7740K nebyla zapnuta všechna jádra, ale pouze dvě a bez Hyperthreadingu. Nicméně i zde šlo o lámání výkonnostních rekordů a i když se v tomto případě overclockeři zaměřili především na dosažení maximální pracovní frekvence, dokázali také stanovit nové rekordy v 3DMark 03, 3DMark 06 a Aquamark. 
 
Co se týče pamětí, využity byly jednak G.Skill Trident-Z DDR4-3600 a pak Corsair Vengeance LPX 16GB 4333MHz. Právě paměti G.Skill byly přetaktovány na 5,5 GHz, ale už ne v laboratoři Gigabyte. V tomto případě se pokusu zhostil tchaj-wanský overclocker Toppc, který použil desku MSI X299 Gaming Pro Carbon AC s Core i7-7740K. Dokázal přitom zlomit svůj starý rekord z minulého roku, kdy dosáhl taktu 5 GHz a použil přitom už obvyklý tekutý dusík.