reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel Core i9-10980XE otestován

27.10.2019, Jan Vítek, aktualita
Intel Core i9-10980XE otestován
Intel Core i9-10980XE "Cascade Lake-X" bude se zbytkem své řady k dispozici od letošního listopadu, ovšem už nyní se můžeme podívat na první test ze stránek Lab501.ro. Jak si tedy stojí nový 18jádrový HEDT procesor?
Na procesoru Intel Core i9-10980XE "Cascade Lake-X" je zajímavé už jen to, že oproti svým předchůdcům bude uveden na trh s poloviční cenou, a to za rovných tisíc dolarů. Očekávat můžeme zvýšené takty, ale jinak v podstatě stejný výkon na takt jako v případě předchozích Skylake-X, ovšem navíc tu bude třeba novinka v podobě instrukcí DLBoost, kdyby snad někdo chtěl využít procesor pro hluboké učení. 
 
Nové Cascade Lake-X by také měly lépe nakládat se svými takty a operační systém by také měl znát a využívat "privilegovaná jádra". Jedná se o taková jádra, která v rámci jednoho procesoru zvládnou ty nejvyšší takty a na takových by tak měly přednostně fungovat vlákna při nejvyšších turbech. 
 
 
Na serveru Lab501.ro už najdeme plnohodnotnou recenzi a test nového procesoru Core i9-10980XE, takže my si uděláme jen malinký výcuc z velkého množství testů, které zahrnuje i řadu herních benchmarků. Nikdo by si samozřejmě neměl kupovat takovýto procesor pro herní sestavu, neboť na tu půjde o vyhozené peníze. Je ale dobře vědět, že pokud bychom měli na takové sestavě provozovat i hry, procesor Core i9-10980XE se v nich vyrovná modelu Core i9-9900K. Rozdíl je v podstatě zanedbatelný a v praxi nepostřehnutelný. 

Hrubý výkon 18jádrového procesoru pochopitelně předčí cokoliv z oblasti běžných desktopů, respektive zatím. Na trh se totiž chystá 16jádrový Ryzen 9 a ten by měl dle dostupných informací dosáhnout na téměř 8800 bodů, což jen dokazuje vysoký výkon na takt moderních AMD a stejně tak jejich schopnost držet v plné zátěži vysoké takty.
 
 
V Blenderu by to pak mohlo být podobné a je třeba se i pozastavit nad tím, že nový Core i9-10980XE nedokáže ani v tomto testu nabídnout o tolik větší výkon oproti Core i9-9900K, jaký by se dal očekávat z rozdílu 8 a 18 jader. Však právě v Blenderu je 18jádrový model výkonnější pouze o třetinu. 
 
 
Ve fyzice v testu Fire Strike Extreme pak nový Intel nedokáže porazit ani 12jádrového soupeře od AMD. 
 
 
Co ale tomuto procesoru velice sedlo, je zátěž v 3DStudiu Max 2020. Nicméně to vypadá, že nástupem 16jádrového Ryzenu může být v mnoha ohledech ohrožen i tento nový král mezi intelovskými HCC HEDT procesory. Pochopitelně ne ve všech, protože celá jeho platforma je svými možnostmi někde jinde než běžný desktop, ale z hlediska výkonů samotných procesorů to bude zajímavé. 
 
Zdroj: Lab501


reklama