www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Core i9-10980XE otestován

Intel Core i9-10980XE otestován
, , aktualita
Intel Core i9-10980XE "Cascade Lake-X" bude se zbytkem své řady k dispozici od letošního listopadu, ovšem už nyní se můžeme podívat na první test ze stránek Lab501.ro. Jak si tedy stojí nový 18jádrový HEDT procesor?
K oblíbeným
reklama
Na procesoru Intel Core i9-10980XE "Cascade Lake-X" je zajímavé už jen to, že oproti svým předchůdcům bude uveden na trh s poloviční cenou, a to za rovných tisíc dolarů. Očekávat můžeme zvýšené takty, ale jinak v podstatě stejný výkon na takt jako v případě předchozích Skylake-X, ovšem navíc tu bude třeba novinka v podobě instrukcí DLBoost, kdyby snad někdo chtěl využít procesor pro hluboké učení. 
 
Nové Cascade Lake-X by také měly lépe nakládat se svými takty a operační systém by také měl znát a využívat "privilegovaná jádra". Jedná se o taková jádra, která v rámci jednoho procesoru zvládnou ty nejvyšší takty a na takových by tak měly přednostně fungovat vlákna při nejvyšších turbech. 
 
 
Na serveru Lab501.ro už najdeme plnohodnotnou recenzi a test nového procesoru Core i9-10980XE, takže my si uděláme jen malinký výcuc z velkého množství testů, které zahrnuje i řadu herních benchmarků. Nikdo by si samozřejmě neměl kupovat takovýto procesor pro herní sestavu, neboť na tu půjde o vyhozené peníze. Je ale dobře vědět, že pokud bychom měli na takové sestavě provozovat i hry, procesor Core i9-10980XE se v nich vyrovná modelu Core i9-9900K. Rozdíl je v podstatě zanedbatelný a v praxi nepostřehnutelný. 

Hrubý výkon 18jádrového procesoru pochopitelně předčí cokoliv z oblasti běžných desktopů, respektive zatím. Na trh se totiž chystá 16jádrový Ryzen 9 a ten by měl dle dostupných informací dosáhnout na téměř 8800 bodů, což jen dokazuje vysoký výkon na takt moderních AMD a stejně tak jejich schopnost držet v plné zátěži vysoké takty.
 
 
V Blenderu by to pak mohlo být podobné a je třeba se i pozastavit nad tím, že nový Core i9-10980XE nedokáže ani v tomto testu nabídnout o tolik větší výkon oproti Core i9-9900K, jaký by se dal očekávat z rozdílu 8 a 18 jader. Však právě v Blenderu je 18jádrový model výkonnější pouze o třetinu. 
 
 
Ve fyzice v testu Fire Strike Extreme pak nový Intel nedokáže porazit ani 12jádrového soupeře od AMD. 
 
 
Co ale tomuto procesoru velice sedlo, je zátěž v 3DStudiu Max 2020. Nicméně to vypadá, že nástupem 16jádrového Ryzenu může být v mnoha ohledech ohrožen i tento nový král mezi intelovskými HCC HEDT procesory. Pochopitelně ne ve všech, protože celá jeho platforma je svými možnostmi někde jinde než běžný desktop, ale z hlediska výkonů samotných procesorů to bude zajímavé. 
 
Zdroj: Lab501


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář