reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel doporučuje 4pružinové řešení problematického konektoru 12VHPWR

15.3.2023, Milan Šurkala, aktualita
Intel doporučuje 4pružinové řešení problematického konektoru 12VHPWR
Tavící se konektory 12VHPWR jsou dobře známým problémem, u kterých se ukázalo, že jde sice o chybu uživatelů, nicméně nulový prostor pro sebemenší chybu je problémem i samotného hardwaru. Intel proto doporučuje odolnější pružinové řešení.
S příchodem GeForce RTX 3090 Ti a nových RTX 4000 přešla Nvidia na nové napájecí konektory 12VHPWR, které jsou součástí standardu ATX 3.0. U nich má být výhodou, že jedním kabelem protlačí až 600 W, nicméně jak se ukázalo, při jejich montáži musí být člověk opravdu bezchybný, jinak se může začít přehřívat a konektor se roztaví. Velmi náchylné se na toto ukázalo především řešení společnosti Astron, která využívá řešení, kdy je kontakt zajištěn třemi výstupky po stranách. To se ukázalo jako nešťastné a nedávno se přidal také Intel, který ve specifikacích ATX 3.0 chce od tohoto řešení odrazovat, ačkoli je zde uváděno jako další možné. 
12VHPWR konektory
 
V pokynech pro ATX 3.0 nyní doporučuje využití 4pružinového řešení, které by dle něj mělo zvýšit kontaktní plochu, snížit nárůsty teplot v kontaktech a celkově zajistit vyšší bezpečnost. Je pravdou, že v posledních týdnech se už o tavících se konektorech nemluví (což nemusí nutně znamenat, že se tak neděje) a je otázkou, kdy na něj přejdou i další výrobci. Jak AMD, tak i samotný Intel zatím používají původní 8pinová řešení. 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama