www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel EMIB: jak vypadá spoj, který má šanci posunout výkon hardwaru výš?

Intel EMIB: jak vypadá spoj, který má šanci posunout výkon hardwaru výš?
, , aktualita
Stále více se mluví o tom, že budoucnost počítačového hardwaru spočívá v nových technologiích pro pouzdření čipů. Hledá se způsob, jak je snadno a s velkou propustností spojit dohromady. 
K oblíbeným
reklama
Společnost AMD a vedle ní i NVIDIA zatím v případě nových způsobů pouzdření vsadila na křemíkové interposery, které jsou naprosto nutné pro propojení čipů (GPU či jiné) s moderními paměťmi typu HBM. Jde o to, že každý HBM má 1024 datových spojů a je nutné jej připojit na krátkou vzdálenost, což by přes samotné PCB jednoduše nešlo. Nastoupil tak křemík, který má v sobě jen hustě uložené spoje, přičemž klasický interposer se rozkládá pod celým GPU i jeho přilehlými paměťmi a jeho cena není nízká. Intel jde na to trošku jinak. 
 
 
Už v procesorech Kaby Lake-G, pro něž si od AMD nechal vyrábět grafiku Vega M, k použitému GPU napojil paměť HBM (stačila jedna) přes EMIB, čili Embedded Multi-Die Interconnect Bridge. To je v podstatě také interposer, ovšem daleko menší a rozkládající se jako můstek zapuštěný v substrátu pod okraji propojovaných čipů. Na následujícím obrázku máte jeden z nich zakroužkovaný (druhý je na opačném konci FPGA). 
 
 
EMIB je tak menší a Intel nám jeden z nich nově vyfotil na bříšku prstu vedle zrnka rýže, takže lze mluvit o velikosti do cca pěti milimetrů, i když je zřejmé, že v případě potřeby může tento můstek narůst. Zajímavý je také detailní pohled na povrch tohoto můstku, který vypadá prostě jen jako jemně perforovaný plech či struhadlo. 
 
 
Intel udává, že dnes najdeme EMIB v téměř milionu notebooků a zařízení FPGA, což jsou v případě oněch notebooků bezesporu právě modely vybavené procesory Kaby Lake-G s Vega M. Firma ale slibuje, že množství zařízení, v nichž se EMIB využívá, prudce poroste a obsahovat je bude i generace Ponte Vecchio, chystané GPGPU pro výrobu 7nm technologií. 
 
Dále se z krátké zprávy dozvídáme, že oproti klasickým interposerům má EMIB zajistit o 85 % vyšší datovou propustnost, což je zřejmě míněno ve srovnání na pin. A další generace má mít dvojnásobnou až trojnásobnou propustnost. 
 
Zdroj: Intel


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Včera, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Včera, aktualita, Milan Šurkala