www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel EMIB: jak vypadá spoj, který má šanci posunout výkon hardwaru výš?

Intel EMIB: jak vypadá spoj, který má šanci posunout výkon hardwaru výš?
, , aktualita
Stále více se mluví o tom, že budoucnost počítačového hardwaru spočívá v nových technologiích pro pouzdření čipů. Hledá se způsob, jak je snadno a s velkou propustností spojit dohromady. 
K oblíbeným
reklama
Společnost AMD a vedle ní i NVIDIA zatím v případě nových způsobů pouzdření vsadila na křemíkové interposery, které jsou naprosto nutné pro propojení čipů (GPU či jiné) s moderními paměťmi typu HBM. Jde o to, že každý HBM má 1024 datových spojů a je nutné jej připojit na krátkou vzdálenost, což by přes samotné PCB jednoduše nešlo. Nastoupil tak křemík, který má v sobě jen hustě uložené spoje, přičemž klasický interposer se rozkládá pod celým GPU i jeho přilehlými paměťmi a jeho cena není nízká. Intel jde na to trošku jinak. 
 
 
Už v procesorech Kaby Lake-G, pro něž si od AMD nechal vyrábět grafiku Vega M, k použitému GPU napojil paměť HBM (stačila jedna) přes EMIB, čili Embedded Multi-Die Interconnect Bridge. To je v podstatě také interposer, ovšem daleko menší a rozkládající se jako můstek zapuštěný v substrátu pod okraji propojovaných čipů. Na následujícím obrázku máte jeden z nich zakroužkovaný (druhý je na opačném konci FPGA). 
 
 
EMIB je tak menší a Intel nám jeden z nich nově vyfotil na bříšku prstu vedle zrnka rýže, takže lze mluvit o velikosti do cca pěti milimetrů, i když je zřejmé, že v případě potřeby může tento můstek narůst. Zajímavý je také detailní pohled na povrch tohoto můstku, který vypadá prostě jen jako jemně perforovaný plech či struhadlo. 
 
 
Intel udává, že dnes najdeme EMIB v téměř milionu notebooků a zařízení FPGA, což jsou v případě oněch notebooků bezesporu právě modely vybavené procesory Kaby Lake-G s Vega M. Firma ale slibuje, že množství zařízení, v nichž se EMIB využívá, prudce poroste a obsahovat je bude i generace Ponte Vecchio, chystané GPGPU pro výrobu 7nm technologií. 
 
Dále se z krátké zprávy dozvídáme, že oproti klasickým interposerům má EMIB zajistit o 85 % vyšší datovou propustnost, což je zřejmě míněno ve srovnání na pin. A další generace má mít dvojnásobnou až trojnásobnou propustnost. 
 
Zdroj: Intel


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem
Blackstone je další ze společností a týmů vědců, kde se zkouší využití 3D tisku při výrobě akumulátorů. V tomto případě by mělo jít o solid-state akumulátory, tedy ty s pevným elektrolytem, které zajišťují větší bezpečnost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik19 komentářů
AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP
Společnost AMD významně rozšířila nabídku svých mobilních procesorů o nové Athlony a Ryzeny. Ty jsou určeny především do levných notebooků Chromebok a staví na starších architekturách Zen a Zen+.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED
Pokud máte pocit, že vám ve skříní barevně nesvítí a nebliká dost komponent, můžete si zvolit jeden z nových zdrojů firmy Corsair. Ta představila své první modely s aRGB podsvícením, jež končí na 750 W. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky? Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky?
Microsoft brzy vydá další významnější aktualizaci pro Windows 10. „October 2020 Update“ bude dostupný volitelně a mnoho nových funkcí od něj nečekejte. Přesto nezůstane zcela beze změn.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik