www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel EMIB: jak vypadá spoj, který má šanci posunout výkon hardwaru výš?

Intel EMIB: jak vypadá spoj, který má šanci posunout výkon hardwaru výš?
, , aktualita
Stále více se mluví o tom, že budoucnost počítačového hardwaru spočívá v nových technologiích pro pouzdření čipů. Hledá se způsob, jak je snadno a s velkou propustností spojit dohromady. 
K oblíbeným
reklama
Společnost AMD a vedle ní i NVIDIA zatím v případě nových způsobů pouzdření vsadila na křemíkové interposery, které jsou naprosto nutné pro propojení čipů (GPU či jiné) s moderními paměťmi typu HBM. Jde o to, že každý HBM má 1024 datových spojů a je nutné jej připojit na krátkou vzdálenost, což by přes samotné PCB jednoduše nešlo. Nastoupil tak křemík, který má v sobě jen hustě uložené spoje, přičemž klasický interposer se rozkládá pod celým GPU i jeho přilehlými paměťmi a jeho cena není nízká. Intel jde na to trošku jinak. 
 
 
Už v procesorech Kaby Lake-G, pro něž si od AMD nechal vyrábět grafiku Vega M, k použitému GPU napojil paměť HBM (stačila jedna) přes EMIB, čili Embedded Multi-Die Interconnect Bridge. To je v podstatě také interposer, ovšem daleko menší a rozkládající se jako můstek zapuštěný v substrátu pod okraji propojovaných čipů. Na následujícím obrázku máte jeden z nich zakroužkovaný (druhý je na opačném konci FPGA). 
 
 
EMIB je tak menší a Intel nám jeden z nich nově vyfotil na bříšku prstu vedle zrnka rýže, takže lze mluvit o velikosti do cca pěti milimetrů, i když je zřejmé, že v případě potřeby může tento můstek narůst. Zajímavý je také detailní pohled na povrch tohoto můstku, který vypadá prostě jen jako jemně perforovaný plech či struhadlo. 
 
 
Intel udává, že dnes najdeme EMIB v téměř milionu notebooků a zařízení FPGA, což jsou v případě oněch notebooků bezesporu právě modely vybavené procesory Kaby Lake-G s Vega M. Firma ale slibuje, že množství zařízení, v nichž se EMIB využívá, prudce poroste a obsahovat je bude i generace Ponte Vecchio, chystané GPGPU pro výrobu 7nm technologií. 
 
Dále se z krátké zprávy dozvídáme, že oproti klasickým interposerům má EMIB zajistit o 85 % vyšší datovou propustnost, což je zřejmě míněno ve srovnání na pin. A další generace má mít dvojnásobnou až trojnásobnou propustnost. 
 
Zdroj: Intel


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PurePC: dohoda Intelu a NVIDIE odřízla AMD od notebooků s výkonnými GPU PurePC: dohoda Intelu a NVIDIE odřízla AMD od notebooků s výkonnými GPU
Polský server PurePC si dovolil vypustit do světa zprávu o tom, že mezi Intelem a NVIDIÍ loni existovala dohoda, která měla zajistit, aby se procesory AMD nedostaly do notebooků s kartami GeForce RTX 2070 či výkonnějšími.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Astronomové sledují explozi supernovy proti proudu času Astronomové sledují explozi supernovy proti proudu času
Před mnoha sty lety mohli naši předkové sledovat explozi supernovy v malé sousední galaxii a na její pozůstatky se nyní zaměřili astronomové, kteří se s využitím analýzy snímků, jež od sebe dělí deset let, snaží jít proti proudu času. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jaké budou ceny Rocket Lake-S? Už se postupně objevují Jaké budou ceny Rocket Lake-S? Už se postupně objevují
Intel se chystá vypustit na trh opět 14nm desktopové procesory, které budou mít ovšem na jednu stranu modernější architekturu, ale na druhou stranu mohou nabídnout maximálně jen 8 jader oproti Comet Lake-S. Jaké budou ceny?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA prý neplánuje přijít s vlastní RTX 3060 Founders Edition NVIDIA prý neplánuje přijít s vlastní RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA GeForce RTX 3060 bude dle informací serveru Cowcotland připravena pouze od AIB partnerů, a na trh se tak nechystá verze Founders Edition, ačkoliv by se to mohlo zdát z doprovodných materiálů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
WhatsApp brzdí: vysvětluje nové podmínky sdílení dat a odsouvá je na 15.5. WhatsApp brzdí: vysvětluje nové podmínky sdílení dat a odsouvá je na 15.5.
Kontroverzní změna podmínek sdílení dat z WhatsAppu na Facebook rozčílila spoustu lidí. Komunikátor nyní vysvětluje, jak se vlastně všechny věci mají. Změnu navíc odkládá z 8. února až na 15. května.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře