www.svethardware.cz
>
>
>

První 7nm GPU Intelu se jmenuje dle mostu Ponte Vecchio, proč?

První 7nm GPU Intelu se jmenuje dle mostu Ponte Vecchio, proč?
, , aktualita
Intel zveřejnil kódové označení svého připravovaného 7nm GPU Xe, které je Ponte Vecchio dle jednoho velice starého mostu ve Florencii. Je ovšem zřejmé, že to nebude první ani jedno z prvných GPU Xe. 
K oblíbeným
reklama
Intel tak sám prozradil, že jeho 7nm GPU Xe mají kódový název Ponte Vecchio, nicméně ještě dříve by měla nastoupit ještě nejmenovaná 10nm GPU, a to už rovněž generace Xe. Ta by měla být představena snad někdy v polovině příštího roku, nicméně s jistotou to říci pochopitelně nelze.  
 
 
Název mostu nebyl pro nové GPU vybrán jen tak, má symbolizovat nové rozhraní mezi jednotlivými grafickými čipy, které se Intel chystá využít. Konkrétně to bude CXL (Compute Express Link), o němž můžeme uvažovat jako o obdobě Infinity Fabric firmy AMD nebo NVLink od NVIDIE. 
 
Ponte Vecchio také nebude herní GPU, což není moc překvapivé a dále se tím potvrzuje, že první 7nm produkty budou určeny do serverů, zde tedy konkrétně pro "exascale computing", čili superpočítače s výkonem již v řádu exaFLOPS. Ty budou rovněž založeny na připravovaných procesorech Xeon "Sapphire Rapids", jež by už měly být v roce 2021 také 7nm. Výkon těchto Xeonů a grafik Xe se bude snažit spojit připravované oneAPI. 
 
Na samotném konci tohoto týdne se Intel chystá zveřejnit podrobnosti o projektu Aurora, přičemž my už víme, že tak se bude jmenovat první superpočítač založený na hardwaru Intel, který dosáhne výkon kolem 1 exaFLOPS. Založen bude právě na Sapphire Rapids a Ponte Vecchio s CXL. 
 
Nakonec nám Intel prozradil, že grafiky Xe mají využít paměti cache i operační paměti s velice vysokou propustností a že budou mít hardware pro výpočty v double precision, čili FP64. A ještě jednou bylo potvrzeno, že Xe zasáhnou řadu segmentů, a sice HPC a exascale, hluboké učení a AI, cloudové grafické servery, pracovní stanice, herní počítače, mobilní a ultramobilní PC. 
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA odstartovala "ultimátní odpočet", k čemu povede? NVIDIA odstartovala "ultimátní odpočet", k čemu povede?
Zrovna dnes jsem v aktualitě o chystaných GeForce zmínil, že NVIDIA jistě začne na sociálních sítích s marketingovým vábením a budováním pozornosti ještě před tím, než představí nové GeForce. A právě to přichází. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
SLS pro Artemis I je v polovině testů Green Run, čekají ještě čtyři SLS pro Artemis I je v polovině testů Green Run, čekají ještě čtyři
Hlavní stupeň rakety Space Launch System (SLS) chystaný pro misi Artemis I právě prochází testy souhrnně zvanými Green Run. Tato osmidílná série je už z poloviny splněna, takže zbývají ještě čtyři testy, jaké? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple žaluje Prepear, prý má podobné logo Apple žaluje Prepear, prý má podobné logo
Společnost Apple je každou chvíli někým žalována, ale nejinak je tomu i naopak. Nyní je v soudním sporu s aplikací Prepear, která má v logu zjednodušenou hrušku. Apple si stěžuje, že je toto logo příliš podobné tomu jeho.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Microsoft chystá i novou Xbox (Series) S, jaká bude? Microsoft chystá i novou Xbox (Series) S, jaká bude?
Dosud jsme měli jen nejasnou představu o tom, že by vedle výkonné Anacondy měla v rámci 
Xbox Series X dorazit také výrazně slabší verze známá jako Lockhart. Ostatně to podporovalo i ono slovo Series a nyní je tu nejlepší důkaz o této verzi. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GamersNexus: NVIDIA GeForce RTX 30 budou představeny 9. září GamersNexus: NVIDIA GeForce RTX 30 budou představeny 9. září
Dříve se mluvilo o tom, že NVIDIA chce své nové GeForce představit až po polovině příštího měsíce, čili 17. září. Server GamersNexus ale míní, že to bude už dříve, a to 9. září. Tak či tak se vypuštění už velice blíží. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář