www.svethardware.cz
>
>
>

První 7nm GPU Intelu se jmenuje dle mostu Ponte Vecchio, proč?

První 7nm GPU Intelu se jmenuje dle mostu Ponte Vecchio, proč?
, , aktualita
Intel zveřejnil kódové označení svého připravovaného 7nm GPU Xe, které je Ponte Vecchio dle jednoho velice starého mostu ve Florencii. Je ovšem zřejmé, že to nebude první ani jedno z prvných GPU Xe. 
K oblíbeným
reklama
Intel tak sám prozradil, že jeho 7nm GPU Xe mají kódový název Ponte Vecchio, nicméně ještě dříve by měla nastoupit ještě nejmenovaná 10nm GPU, a to už rovněž generace Xe. Ta by měla být představena snad někdy v polovině příštího roku, nicméně s jistotou to říci pochopitelně nelze.  
 
 
Název mostu nebyl pro nové GPU vybrán jen tak, má symbolizovat nové rozhraní mezi jednotlivými grafickými čipy, které se Intel chystá využít. Konkrétně to bude CXL (Compute Express Link), o němž můžeme uvažovat jako o obdobě Infinity Fabric firmy AMD nebo NVLink od NVIDIE. 
 
Ponte Vecchio také nebude herní GPU, což není moc překvapivé a dále se tím potvrzuje, že první 7nm produkty budou určeny do serverů, zde tedy konkrétně pro "exascale computing", čili superpočítače s výkonem již v řádu exaFLOPS. Ty budou rovněž založeny na připravovaných procesorech Xeon "Sapphire Rapids", jež by už měly být v roce 2021 také 7nm. Výkon těchto Xeonů a grafik Xe se bude snažit spojit připravované oneAPI. 
 
Na samotném konci tohoto týdne se Intel chystá zveřejnit podrobnosti o projektu Aurora, přičemž my už víme, že tak se bude jmenovat první superpočítač založený na hardwaru Intel, který dosáhne výkon kolem 1 exaFLOPS. Založen bude právě na Sapphire Rapids a Ponte Vecchio s CXL. 
 
Nakonec nám Intel prozradil, že grafiky Xe mají využít paměti cache i operační paměti s velice vysokou propustností a že budou mít hardware pro výpočty v double precision, čili FP64. A ještě jednou bylo potvrzeno, že Xe zasáhnou řadu segmentů, a sice HPC a exascale, hluboké učení a AI, cloudové grafické servery, pracovní stanice, herní počítače, mobilní a ultramobilní PC. 
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Radeony RX 5500 XT se objevily v obchodě, jaké jsou a kolik stojí? Radeony RX 5500 XT se objevily v obchodě, jaké jsou a kolik stojí?
AMD Radeon RX 5500 XT by se měly už brzy dostat do prodeje či alespoň oficiálního předprodeje, přičemž ten neoficiální už v podstatě začal. Můžeme se tak podívat na úvodní nabídku i ceny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
HIS přichází s Radeony RX 5700 XT Pink a Blue Army HIS přichází s Radeony RX 5700 XT Pink a Blue Army
Společnost HIS v posledních letech u nás v podstatě zmizela z trhu. Přesto produkuje grafické karty i nadále a přichází s novými modely AMD Radeon RX 5700 XT Pink a Blue Army. Netradiční zbarvení plně odpovídá názvu karet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
AMD Zen 4 na 5nm procesu dle China Times přijdou na začátku 2021 AMD Zen 4 na 5nm procesu dle China Times přijdou na začátku 2021
AMD dle nejnovějších zpráv rozhodně nechce na nic čekat a hodlá v roce 2021 vypustit na trh procesory s architekturou Zen 4, které už budou založeny na 5nm procesu. O takovém záměru jsme nicméně už věděli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Sonda Parker objevila zdroj slunečního větru Sonda Parker objevila zdroj slunečního větru
NASA konečně zveřejnila data z prvních dvou průletů sondy Parker Solar Probe kolem Slunce, respektive skrz jeho korónu. Tyto výsledky se už dostaly do několika studií a ukazují na místo vzniku slunečního větru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Z Firefoxu zmizela rozšíření Avast a AVG, sbírají příliš mnoho dat o uživatelích Z Firefoxu zmizela rozšíření Avast a AVG, sbírají příliš mnoho dat o uživatelích
Mozilla se rozhodla stáhnout z nabídky pro webový prohlížeč Firefox rozšíření Avast a AVG. Důvodem je to, že množství a rozmanitost dat, které tato rozšíření sbírala, šlo daleko za hranice tolerance. Doplněno o vyjádření Avastu.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů