www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena

Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena
, , aktualita
Intel nedávno ukázal nový modulární koncept PC, který je založen na systémech v podobě karet pro PCIe. Tehdy o něm mluvil prostě jako o Elementu, ovšem nyní je zřejmé, že ten se dostane i mezi NUC Ghost Canyon. 
K oblíbeným
reklama
Intel Element byl jen narychlo vymyšlený název, aby se nemuselo mluvit o "té věci", ovšem nyní je zřejmé, že slovo Element v názvu zůstane a tento koncept se stane základem pro novou třídu NUC generace Ghost Canyon, o níž se mluvilo již dříve. Dle starších roadmap se očekává její nástup v samotném závěru tohoto roku a uniklá recenze tomu napovídá. 
 
 
Ve zkratce jde o zařízení, které využívá malou a veskrze hloupou desku se sloty PCI Express v rovněž malé skříňce. My pak do ní vložíme onen Element, čili počítač v podobě tlusté karty, který nese potřebný procesor, RAM i úložná zařízení a může být napojen přes PCI Express k vedlejší samostatné grafické kartě. A nemusí, ostatně procesory Intel mají vlastní iGPU, takže může jít o jinou rozšiřující kartu. 
 
 
Jak ukazuje další obrázek se specifikacemi, máme tu jako základ NUC Compute Element s procesory 9. generace, a to mobilními čipy s TDP 45 W. Dále tu je plnohodnotný slot PCIe x16 určený primárně pro grafiku se spotřebou až 225 W a délkou do 20 cm a navíc ještě jeden PCIe x4 pod další záslepkou. Můžeme si tak nainstalovat třeba jednoslotovou grafiku a druhý slot využít pro další kartu, nebo oba zaplácnout jednou tlustou grafikou, ovšem s krátkým PCB pro Mini-ITX sestavy. 
 
 
S chlazením hardwaru pomůže jednak perforovaná bočnice a pak také dva ventilátory v horním krytu, takže i když budou Compute Element a grafická karta těsně vedle sebe, zas tak moc by se potit nemusely. 
 
500W zdroj od FSP
 
Uživatel se pak může pošťourat i v samotném hlavním modulu, což bude ostatně spíše nutnost k tomu, aby si nainstaloval paměti DDR4 do dvou SO-DIMM a také osadil sloty M.2. Máme tu také integrovaný 500W zdroj od FSP (nachází se ve skříni dole pod hlavní komorou s hardwarem), dále i Wi-Fi či Thunderbolt 3, podporu Optane, atd. Jde tak o veskrze velice dobře vybavené PC, které může zastat funkci desktopu. Ostatně k dispozici jsou třeba i karty s GeForce RTX 2070, které se vejdou do takového PC, například Gigabyte GV-N2070IX-8GC nebo MSI GeForce RTX 2070 AERO ITX 8G. 
 
To vše vypadá velice pěkně, koncept je zajímavý, ale je skutečně užitečný? Aby byl, musel by Intel jednak zaručit, že se skříň se zdrojem budeme moci využít třeba i za dva roky a ani pak nebude jisté, že to celé má smysl. Ostatně starší PC se dá prodat, nejlépe jako celek, ale kdo bude mít zájem o samotný Compute Element? A bude vůbec pro uživatele finančně výhodné koupit si nový, nebo to vyjde víceméně nastejno jako pořízení nového hardwaru i se skříní a zdrojem?
 
A když se nad tím zamyslíme celý tento koncept se v podstatě moc neliší od prosté základní desky pro klasická NUC či prostě desky s integrovanými komponenty, k níž přes PCIe riser kartu napojíme samostatnou grafiku. Zde je taková deska akorát "zakapotovaná" a opatřena chladičem. Šikovný uživatel si navíc může sám s využitím Mini-ITX komponent a SFX zdroje vytvořit něco velice podobného. 
 
Zdroj: Koolshare


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou
Nedávno jsme se mohli dozvědět, že ceny pamětí by mohly kvůli koronaviru spíše klesat, ovšem to se ještě nevědělo o šířícím se Covid-19 na území Jižní Koreje. Nyní už začíná ohrožovat výrobu ve firmách Samsung a SK Hynix.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače
AMD přináší na trh dva nové modely APU Ryzen Embedded R1000, a to konkrétně R1305G a R1102G. Ty jsou určeny pro slabší Mini PC a zaujmou už svou nízkou spotřebou a TDP 6 až 10 W.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Evropská komise chce po členech přejít z WhatsAppu na Signal, je bezpečnější Evropská komise chce po členech přejít z WhatsAppu na Signal, je bezpečnější
Evropská komise nevěří běžně používaným komunikátorům, jako jsou Messenger, WhatsApp nebo Apple iMessage, přestože mnohé mají end-to-end šifrování. Svým členům výrazně doporučuje přejít na Signal.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Organizátoři Computexu 2020 stále věří, že show proběhne dle plánu Organizátoři Computexu 2020 stále věří, že show proběhne dle plánu
Tchaj-wan čelil šířící se nákaze Covid-19 z pevninské Číny jako jeden z prvních, ale dosud nebyl nijak významně zasažen. Připomíná to i prezident a CEO organizace TAITRA, která pořádá veletrh Computex. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Ryzen 3 2300X by se měl brzy dostat do volného prodeje AMD Ryzen 3 2300X by se měl brzy dostat do volného prodeje
Z Malajsie přichází zpráva o tom, že bychom se velice brzy měli dočkat na volném trhu procesoru AMD Ryzen 3 2300X, který byl doposud k dispozici jen jako OEM produkt. Jedná se o nejslabší a nejlevnější ze Zen+. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře