Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel Ice Lake slibují běžnou grafiku se 48 Execution Unit

16.2.2018, Jan Vítek, aktualita
Intel Ice Lake slibují běžnou grafiku se 48 Execution Unit
Jak tomu bude s 10nm procesory Cannon Lake a Ice Lake, to ještě není úplně jasné. My se ale nyní podíváme na to, jakou grafiku slibují procesory Ice Lake-U, protože to vypadá, že ta bude mít slušný výkon na to, že by šlo o pouhou UHD Graphics.
Aby bylo jasno, Ice Lake-U mají představovat mobilní procesory s nízkým TDP, které by mohlo odpovídat aktuálním Kaby Lake-U s typickým 15W TDP a maximálním 25W. Ty využívají grafiku UHD Graphics 620 (GT2) vybavenou 24 jednotkami EU (Execution Unit). 
 
Co se týče nových Kaby Lake-G s grafikou Vega M, ta je v současnosti to nejvýkonnější, co procesory Intel dokáží nabídnout, ovšem už Cannon Lake slibují výrazný posun v tomto ohledu. Grafiky úrovně GT2 mají totiž navýšit počet EU na 40, čímž by se tak prosté UHD Graphics vyrovnaly čipům Iris. Jenomže se pak můžeme ptát, zda už v takovém případě nezačnou výkon iGPU brzdit paměti DDR4 podobně jako v případě Raven Ridge. 
 
 - klikněte pro zvětšení - 
 
Je třeba poukázat i na to, že grafická jádra úrovně GT2 jsou v procesorech Intel vybavena 24 EU už od dob procesorů Broadwell a předchozí Haswell měly 20 EU. Pokud by tak měl Cannon Lake navýšit v nejběžnějších GT2 (Gen. 10) počet EU na 40 a Ice Lake (Gen. 11) dokonce na 48, znamenalo by to konečně podstatný pokrok ve výkonu. Nyní tu máme v Coffee Lake a Kaby Lake generaci 9.5 a stále 24 EU v GT2. 
 
O 48 EU v Ice Lake můžeme mluvit na základě databáze výsledků benchmarku SiSoft Sandra, kde je dané GPU označeno právě za běžné Intel UHD Graphics generace 11. Ve svých 48 EU ukrývá 384 unifikovaných shaderů, a to oproti 24 EU a 192 shaderům v UHD 620. Dle údajů Sandry má toto GPU být také schopno vzít si až 6 GB paměti z hlavní RAM a samo o sobě obsahovat 768 kB cache. Základní takt je 600 MHz, ale to nám nic neřekne, neboť maximální není uveden. 
 
Procesory Ice Lake by měly přijít po Cannon Lake, a to vyráběné již 10nm+ procesem. My ale stále netušíme, jak to opravdu s těmito dvěma generacemi bude. Dle nejnovějších roadmap tu s námi ještě alespoň rok zůstanou desktopové i mobilní 14nm Kaby Lake a Coffee Lake, přičemž první 10nm procesory x86 od Intelu budou nejspíše ultramobilní. Je tak ještě moc brzy na podrobnější informace.