reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel konečně připravil záplaty i pro Haswell a Broadwell

1.3.2018, Jan Vítek, aktualita
Intel konečně připravil záplaty i pro Haswell a Broadwell
Minulý týden si Intel připravil opravné mikrokódy pro 6. až 8. generaci procesorů Core, které by už neměly způsobovat nestabilitu a náhodné restarty počítačů. Slíbil, že brzy je přichystá také pro starší procesory, což nyní plní.
Tleskat za to společnosti Intel jistě nebudeme, neboť na posouzení závažnosti exploitů Meltdown a Spectre měla dlouhé měsíce během nich se nedokázala připravit na případ, že se celá věc provalí, což nastalo na samotném začátku tohoto roku. Až nyní se tak dočkají majitelé počítačů založených na starších, ale stále široce využívaných procesorech Haswell a Broadwell, přičemž pro procesory Skylake, Kaby Lake a Coffee Lake byly nové verze mikrokódů připraveny minulý týden. 
 
 
Zůstává tu však otázka, zda nové mikrokódy využijí samotní výrobci základních desek, neboť právě ti nyní mají připravit nové verze BIOSů a není vůbec jisté, že se jich dočkáme. Pokud se nějaký výrobce desek tedy rozhodl, že některé starší modely už podporovat nebude, máme prostě smůlu. 
 
 
O to více to bude platit pro ještě starší procesory Intel, a sice Sandy Bridge a Ivy Bridge. Ty také mohou ještě řadě lidem bez problémů svým výkonem stačit, ale přece jen už jde až o sedm let staré modely, což samozřejmě platí i pro příslušné desky. Zatím je ale vývoj nových mikrokódů pro tyto procesory ve fázi Pre-beta, takže si na ně musíme počkat. 
 
Stále se také mluví o výkonnostních dopadech nových záplat na výkon, na což se zaměřil i server Tech Report.
 
 
Ten využil počítač Alienware 13 R3, v jehož případě byl zaznamenán třeba i takovýto podstatný 14% rozdíl (největší z naměřených) a přitom nejde o starý počítač, ale o relativní novinku vybavenou procesorem Core i7-7700HQ, čili Kaby Lake. V jiných testech se ukázal propad výkonu v rámci maximálně jednotek procent a někde se neprojevil žádný propad, ale celkově to může být důvod k nespokojenosti. Intel sice říká, že výkonnostní dopady záplat pro Meltdown a Spectre budou časem snižovány, ovšem aktuálně to vypadá, že procesory v některých typech zátěže zařadily zpátečku. 
 
Zdroj: techPowerUp 


reklama