www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU

Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU
, , aktualita
Server Hardwareluxx.de se nechal slyšet, že Intel dle jeho informací zrušil přípravy 10nm procesorů. Zůstaly by 14nm modely vycházející ze Skylake, které by až v roce 2022 nahradily rovnou 7nm. Intel to popírá.
K oblíbeným
reklama
V zásadě nám server Hardwareluxx.de nesdělil nic, na co bychom nepřišli sami, ostatně jsme na našem serveru několikrát psali, že 14nm procesory by mohly firmě Intel v desktopu sloužit až do nástupu 7nm procesu. O jeho vývoji víme málo, ale je logické, že se jeho nástup Intel bude snažit spíše uspíšit, takže by mohl dorazit v roce 2022.
 
 
Na příští rok přitom Intel plánuje procesory Comet Lake-S s až 10 jádry a pak jsme se už dozvěděli i o Rocket Lake-S, které je mají následovat a ty by tak nastoupily logicky v roce 2021. S uvažovaným nástupem 7nm technologie o rok později by to tak mohlo akorát vyjít na další desktopovou generaci. Zde mohu ale připomenout informaci ze včerejšího dne, dle které má Intel využít svůj 7nm proces přednostně pro výrobu podnikových produktů, čili především serverových procesorů. 
 
 
Německý server připojil i tabulku, dle níž by měl Intel nějakým způsobem k procesorům Rocket Lake-S přilepit grafické jádro 12. generace, čili očekávané Xe. Po nich by pak pokračoval až 7nm generací Meteor Lake, která by nastoupila namísto Alder Lake. Dle zdroje za to mohl především ten fakt, že 10nm technologie nebude moci poskytnout potřebné takty na to, aby výsledné produkty byly konkurenceschopné. 
 
To vše by se pohodlně dalo vycucat z prstu, respektive jde o obecně známé informace, z nichž se vytvořil daný závěr. HardwareLuxx také ještě hovoří o tom, že Intel bude chtít v dalších 14nm procesorech přepracovat paměti cache po vzoru HEDT a také do nich implementovat Mesh Interconnect, která lépe poslouží pro procesory s 10 a více jádry. Nicméně i to jsou opatření, která by se dala očekávat vzhledem k nárůstu jader. 
 
Intel ovšem v reakci na článek přispěchal s krátkým vyjádřením: "Vývoj 10nm technologie pokračuje velice dobře a naše aktuální roadmap 10nm procesoru zahrnuje i desktopy". Později potvrdil, že oněmi desktopy myslel skutečně desktopové procesory, neboť by se dalo uvažovat, že může jít třeba jen o NUC s mobilními procesory. 
 
Tím by mohla být zpráva od HardwareLuxx vyvrácena, jenomže je tu jedna maličkost, která už byla uvedena. Vzhledem k tomu, že Comet Lake-S jsou už jisté a o Rocket Lake-S jsme se už také dozvěděli z více zdrojů, Intel by mohl být v případě desktopových CPU připraven na přechod ze 14nm generace skutečně až mezi lety 2021 a 22. Jen by to nemusely být ony 7nm Meteor Lake, neboť tato technologie má být poprvé využita spíše pro podnikové produkty, jak bylo řečeno. Mohly by to být právě 10nm procesory právě v roce 2022. Anebo mohou Rocket Lake-S představovat jen několik málo hi-end modelů a prolnou se v roce 2021 právě s nastupující 10nm generací. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími
Filmový server Collider natočil zajímavé deepfake video. V něm se setkal falešný Robert Downey, Jr., George Lucas, Tom Cruise, Ewan McGregor a Jeff Goldblum u kulatého stolu k 15minutovému, neméně tak falešnému rozhovoru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet
Po dlouhé době se dočkáváme singleplayerového titulu ze světa Hvězdných válek a je jím Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn, jimž prý lidé z Electronic Arts nechali při vývoji víceméně volnou ruku. My se ovšem zaměříme hlavně na výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM
Microsoft dle Neowin připravuje podporu softwaru pro x86-64 na zařízeních označovaných jako Windows on ARM. Jde tak o již známé mobilní počítače, na nichž běží plnohodnotné Windows s příslušnými aplikacemi, ale ne na procesorech x86. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet
Povědomí o tom, že v blízkém vesmíru je přítomnost planet ve hvězdných systémech zcela běžný jev, nám přinesl především vesmírný teleskop Kepler americké NASA. V mnoha ohledech se ale musíme spoléhat na odhady.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia
Společnost Google zrovna nenadchla veřejnost úvodní nabídkou 12 her pro streamovací službu Stadia. Většinou to byly málo známé tituly a také se neobjevila vůbec žádná opravdová hlavní novinka, snad až na RDR2. Google ale na kritiku zareagoval. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře