www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU

Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU
, , aktualita
Server Hardwareluxx.de se nechal slyšet, že Intel dle jeho informací zrušil přípravy 10nm procesorů. Zůstaly by 14nm modely vycházející ze Skylake, které by až v roce 2022 nahradily rovnou 7nm. Intel to popírá.
K oblíbeným
reklama
V zásadě nám server Hardwareluxx.de nesdělil nic, na co bychom nepřišli sami, ostatně jsme na našem serveru několikrát psali, že 14nm procesory by mohly firmě Intel v desktopu sloužit až do nástupu 7nm procesu. O jeho vývoji víme málo, ale je logické, že se jeho nástup Intel bude snažit spíše uspíšit, takže by mohl dorazit v roce 2022.
 
 
Na příští rok přitom Intel plánuje procesory Comet Lake-S s až 10 jádry a pak jsme se už dozvěděli i o Rocket Lake-S, které je mají následovat a ty by tak nastoupily logicky v roce 2021. S uvažovaným nástupem 7nm technologie o rok později by to tak mohlo akorát vyjít na další desktopovou generaci. Zde mohu ale připomenout informaci ze včerejšího dne, dle které má Intel využít svůj 7nm proces přednostně pro výrobu podnikových produktů, čili především serverových procesorů. 
 
 
Německý server připojil i tabulku, dle níž by měl Intel nějakým způsobem k procesorům Rocket Lake-S přilepit grafické jádro 12. generace, čili očekávané Xe. Po nich by pak pokračoval až 7nm generací Meteor Lake, která by nastoupila namísto Alder Lake. Dle zdroje za to mohl především ten fakt, že 10nm technologie nebude moci poskytnout potřebné takty na to, aby výsledné produkty byly konkurenceschopné. 
 
To vše by se pohodlně dalo vycucat z prstu, respektive jde o obecně známé informace, z nichž se vytvořil daný závěr. HardwareLuxx také ještě hovoří o tom, že Intel bude chtít v dalších 14nm procesorech přepracovat paměti cache po vzoru HEDT a také do nich implementovat Mesh Interconnect, která lépe poslouží pro procesory s 10 a více jádry. Nicméně i to jsou opatření, která by se dala očekávat vzhledem k nárůstu jader. 
 
Intel ovšem v reakci na článek přispěchal s krátkým vyjádřením: "Vývoj 10nm technologie pokračuje velice dobře a naše aktuální roadmap 10nm procesoru zahrnuje i desktopy". Později potvrdil, že oněmi desktopy myslel skutečně desktopové procesory, neboť by se dalo uvažovat, že může jít třeba jen o NUC s mobilními procesory. 
 
Tím by mohla být zpráva od HardwareLuxx vyvrácena, jenomže je tu jedna maličkost, která už byla uvedena. Vzhledem k tomu, že Comet Lake-S jsou už jisté a o Rocket Lake-S jsme se už také dozvěděli z více zdrojů, Intel by mohl být v případě desktopových CPU připraven na přechod ze 14nm generace skutečně až mezi lety 2021 a 22. Jen by to nemusely být ony 7nm Meteor Lake, neboť tato technologie má být poprvé využita spíše pro podnikové produkty, jak bylo řečeno. Mohly by to být právě 10nm procesory právě v roce 2022. Anebo mohou Rocket Lake-S představovat jen několik málo hi-end modelů a prolnou se v roce 2021 právě s nastupující 10nm generací. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti
Známý leaker vystupující jako wjm47196 přinesl zprávu, že má osobně již potvrzené kapacity pamětí výkonných GeForce RTX nové generace, které využijí široké paměťové sběrnice. Má jít o 24, 20 a 10 GB, což si zcela jistě zaslouží vysvětlení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie
Koronavirová pandemie se podepsala i na Mozille, která už nějakou dobu mění obchodní strategii. COVID-19 si ale vyžádal urgentní reakci a obchodní model se musí změnit rychleji a výrazněji. Prvním krokem je propuštění 250 zaměstnanců.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci
Společnost Nuvia byla založena třemi bývalými pracovníky firmy Apple teprve loni a jak napovídá její vlastní název i označení prvního procesoru, jejím cílem je vytvořit zcela nový procesorový design. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování
Síť seizmometrů měřících zemětřesení a varujících před ním je hodně drahá a Google ji chce velmi zlevnit a rozšířit. Stačit k tomu budou vestavěné akcelerometry v telefonech s operačním systémem Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor
S herními monitory, které disponují 34palcovými prohnutými obrazovkami s poměrem stran 21:9 se v poslední době roztrhl pytel. Svůj model nedávno představilo i Xiaomi a nyní tu máme novinku od Gigabyte. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář