www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel odmítá informace analytiků o dalším zpoždění 10nm CPU

Intel odmítá informace analytiků o dalším zpoždění 10nm CPU
, , aktualita
Známý server SemiAccurate přišel se zprávou, že Intel měl výrazně posunout nástup produktů v rámci své serverové roadmap, což později podpořil analytik z Wells Fargo. Mělo by přitom jít o serverové Ice Lake. 
K oblíbeným
reklama
Je to pochopitelně Charlie Demerjian, kdo ve svém článku tvrdí, že Intel posunul nástup produktů v rámci celé své serverové roadmap. Z volně dostupné verze se ale dozvíme pouze o zvyšování TDP v rámci procesorů platformy Whitley s Cooper Lake a řady Cascade Lake-AP, které mají či budou mít proti sobě konkurenci v nových procesorech EPYC druhé generace a až na samotném konci je nastíněno, že serverové procesory budou výrazně pozdrženy a že ono zlověstné líčení situace Intelu, které server SemiAccurate zveřejnil někdy před rokem, nyní vypadá oproti realitě ještě růžově. 
 
 
Má se tak jednat o slíbené 10nm procesory Ice Lake v xeonové podobě, čili serverová CPU. A pro začátek je třeba říci, že roadmap Intelu už od začátku vypadala podivně, ostatně ten je nyní schopen nabídnout sotva několik modelů 10nm procesorů pro mobilní počítače a už v druhé polovině příštího roku by přitom chtěl konkurovat firmě AMD serverovými 10nm čipy. 
 
Intel ovšem pro Tom's Hardware vydal prohlášení, v němž informace o odsunutí serverových procesorů odmítá. Dle Intelu jsou 14nm Cooper Lake v rámci platformy Whitley na cestě k vypuštění v první polovině příštího roku a dále platí, že v druhé polovině roku 2020 budou následovat již 10nm serverové Ice Lake (stále pod Whitley). V dalším roce pak po Whitley nastoupí Sapphire Rapids (již 7nm Xeony), takže v tomto ohledu se nemělo vůbec nic změnit. Intel tak tímto v podstatě jen zopakoval informace, které slyšeli i investoři na UBS Global TMT Conference.
 

Ti se také ptali, zda je Intel schopen soupeřit s AMD a jeho novými technologiemi, na což odpověděl Dr. Murty Renduchintala. Řekl však jen to, že do konce roku 2020 Intel vypustí serverové Ice Lake s výrazným zvýšením výkonu jednotlivých jader a celkového výkonu na plochu čipu. Tuto roadmap označil za vcelku agresivní a že z ní mají ve firmě dobrý pocit.
 
Pak dostal návaznou otázku, zda tím tedy v podstatě jen znovu potvrdil, že Ice Lake přijdou v druhé polovině roku 2020, na což odpověděl prostě: ano. 
 
Je třeba si uvědomit, že jakkoliv špatně může situace nyní vypadat, Intel prostě v žádném případě neřekne, že nestíhá a že Ice Lake nenastoupí do konce příštího roku v použitelné podobě. Ostatně času je ještě dost na to, aby Intel své oficiální plány opravdu měnit nemusel. Demerjian a jiní ovšem mohou mluvit o tom, jak vypadá aktuální situace s vývojem serverových Ice Lake.
 
Čili Intel skutečně nelže v tom, že xeonové Ice Lake jsou stále plánovány na druhou polovinu 2020. Tento plán se už ale pomalu může rozcházet s realitou, ostatně tu máme i jeden velice relevantní příklad z nedávné minulosti, kdy Intel ještě v srpnu 2018 sliboval procesory Cooper Lake na tento rok, ale letos v květnu je odsunul do roku 2020. A to jde o procesory tvořené již dávno osvědčeným 14nm procesem. 
 
Zdroj také zmiňuje jednu malou, ale významnou změnu. Intel nově už nemluví vyloženě o tom, že serverové Ice Lake budou v příštím roce na trhu, ale že v něm začnou být vyráběny ve velkém a nakonec prý abychom se nedivili, pokud ani 31. prosince 2020 nebudeme stále vědět, kdy budou vypuštěny. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci
Algoritmy umělé inteligence na serveru YouTube byly vždycky záhadné. Společnost Mozilla jim chce přijít na klub a zjistit, proč někdy doporučují podivná videa. Připojit se můžete i vy pomocí doplňku prohlížeče.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000
Netgear přináší pro hráče nový herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 WiFi6 AX5400. Ten má zvládat vysoké přenosové rychlosti, snižovat odezvy a lokalizovat ty nejrychlejší herní servery pro lepší hráčské zážitky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma
Společnost Crytek nejdříve u fanoušků narazila a rozhodla se odložit nástup hry Crysis Remastered a ještě zapracovat na její kvalitě, respektive vylepšeních. Právě dnes už tento titul přichází na trh. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela
V Německu hackeři vyděračským softwarem omylem napadli nemocnici, což vyústilo v nemalé problémy např. při přijímání pacientů. Nyní se vyšetřuje, zda právě to nestojí za úmrtím jedné z pacientek.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB
Už to dávno viselo ve vzduchu a včera jsme se podívali i na to, že NVIDIA ve svých vlastních materiálech ukazuje, že 10GB karta RTX 3080 nebude jediná. Nyní se můžeme podívat na materiály firmy Gigabyte. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář