www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel odmítá informace analytiků o dalším zpoždění 10nm CPU

Intel odmítá informace analytiků o dalším zpoždění 10nm CPU
, , aktualita
Známý server SemiAccurate přišel se zprávou, že Intel měl výrazně posunout nástup produktů v rámci své serverové roadmap, což později podpořil analytik z Wells Fargo. Mělo by přitom jít o serverové Ice Lake. 
K oblíbeným
reklama
Je to pochopitelně Charlie Demerjian, kdo ve svém článku tvrdí, že Intel posunul nástup produktů v rámci celé své serverové roadmap. Z volně dostupné verze se ale dozvíme pouze o zvyšování TDP v rámci procesorů platformy Whitley s Cooper Lake a řady Cascade Lake-AP, které mají či budou mít proti sobě konkurenci v nových procesorech EPYC druhé generace a až na samotném konci je nastíněno, že serverové procesory budou výrazně pozdrženy a že ono zlověstné líčení situace Intelu, které server SemiAccurate zveřejnil někdy před rokem, nyní vypadá oproti realitě ještě růžově. 
 
 
Má se tak jednat o slíbené 10nm procesory Ice Lake v xeonové podobě, čili serverová CPU. A pro začátek je třeba říci, že roadmap Intelu už od začátku vypadala podivně, ostatně ten je nyní schopen nabídnout sotva několik modelů 10nm procesorů pro mobilní počítače a už v druhé polovině příštího roku by přitom chtěl konkurovat firmě AMD serverovými 10nm čipy. 
 
Intel ovšem pro Tom's Hardware vydal prohlášení, v němž informace o odsunutí serverových procesorů odmítá. Dle Intelu jsou 14nm Cooper Lake v rámci platformy Whitley na cestě k vypuštění v první polovině příštího roku a dále platí, že v druhé polovině roku 2020 budou následovat již 10nm serverové Ice Lake (stále pod Whitley). V dalším roce pak po Whitley nastoupí Sapphire Rapids (již 7nm Xeony), takže v tomto ohledu se nemělo vůbec nic změnit. Intel tak tímto v podstatě jen zopakoval informace, které slyšeli i investoři na UBS Global TMT Conference.
 

Ti se také ptali, zda je Intel schopen soupeřit s AMD a jeho novými technologiemi, na což odpověděl Dr. Murty Renduchintala. Řekl však jen to, že do konce roku 2020 Intel vypustí serverové Ice Lake s výrazným zvýšením výkonu jednotlivých jader a celkového výkonu na plochu čipu. Tuto roadmap označil za vcelku agresivní a že z ní mají ve firmě dobrý pocit.
 
Pak dostal návaznou otázku, zda tím tedy v podstatě jen znovu potvrdil, že Ice Lake přijdou v druhé polovině roku 2020, na což odpověděl prostě: ano. 
 
Je třeba si uvědomit, že jakkoliv špatně může situace nyní vypadat, Intel prostě v žádném případě neřekne, že nestíhá a že Ice Lake nenastoupí do konce příštího roku v použitelné podobě. Ostatně času je ještě dost na to, aby Intel své oficiální plány opravdu měnit nemusel. Demerjian a jiní ovšem mohou mluvit o tom, jak vypadá aktuální situace s vývojem serverových Ice Lake.
 
Čili Intel skutečně nelže v tom, že xeonové Ice Lake jsou stále plánovány na druhou polovinu 2020. Tento plán se už ale pomalu může rozcházet s realitou, ostatně tu máme i jeden velice relevantní příklad z nedávné minulosti, kdy Intel ještě v srpnu 2018 sliboval procesory Cooper Lake na tento rok, ale letos v květnu je odsunul do roku 2020. A to jde o procesory tvořené již dávno osvědčeným 14nm procesem. 
 
Zdroj také zmiňuje jednu malou, ale významnou změnu. Intel nově už nemluví vyloženě o tom, že serverové Ice Lake budou v příštím roce na trhu, ale že v něm začnou být vyráběny ve velkém a nakonec prý abychom se nedivili, pokud ani 31. prosince 2020 nebudeme stále vědět, kdy budou vypuštěny. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
2020 AV2: objeven byl první asteroid obíhající Slunce blíže než Venuše 2020 AV2: objeven byl první asteroid obíhající Slunce blíže než Venuše
Astronomové hlásí zajímavý objev, který může být pro leckoho podivný. Jedná se totiž o první známý asteroid, jehož oběžná dráha ani v jednom bodě nesahá za dráhu Venuše. Proč takových neznáme víc?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Cyberpunk 2077 letos na jaře na trh nepřijde Cyberpunk 2077 letos na jaře na trh nepřijde
Nemilá zpráva pro natěšené zákazníky přichází od vývojářského studia CD Projekt Red, které ohlásilo, že očekávaný titul Cyberpunk 2077 nepřijde na trh na jaře, jak bylo původně slíbeno, ale o několik měsíců později. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gartner: Intel je opět jednička, ovšem trh s čipy v posledním roce klesal Gartner: Intel je opět jednička, ovšem trh s čipy v posledním roce klesal
Společnost Gartner se podělila o své statistiky týkající se světově největších společností vyrábějících polovodičové součástky či počítačové čipy, a to z hlediska tržeb. Na přední místo se dle očekávání tak dostal Intel. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Wikipedia se po 3 letech vrací do Turecka, ústavní soud zrušil ban Wikipedia se po 3 letech vrací do Turecka, ústavní soud zrušil ban
Po téměř třech letech zákazu se vrací oblíbená encyklopedie Wikipedia do Turecka. Ta zde kvůli nepohodlným článkům pro tamější vládu nebyla kvůli banu dostupná od dubna 2017 a až nyní se na ni postupně uvolňuje přístup.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Kamery Wyze přišly o jednu z hlavních funkcí, a to jen kvůli akvizici Kamery Wyze přišly o jednu z hlavních funkcí, a to jen kvůli akvizici
Na akvizici AI společnosti Xnor.ai ze strany Apple by nebylo nic zvláštního, kdyby ovšem nepřinesla majitelům bezpečnostních kamer Wyze jednu nepříjemnou novinku. Přestaly jim totiž detekovat lidi, což byla jedna z hlavních funkcí.
Dnes, aktualita, Jan Vítek