www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel ohlásil opět rekordní finanční výsledky, 7nm proces je na cestě

Intel ohlásil opět rekordní finanční výsledky, 7nm proces je na cestě
, , aktualita
Pokud si Intel v něčem vede opravdu dobře, pak to jsou finance. Firma ohlásila opět rekordní finanční výsledky, které se týkají třetího kvartálu. Daly se ale očekávat vzhledem k tomu, že Intel nestíhá vyrábět.
K oblíbeným
reklama
Intel tak má možnost ihned prodat vše, co mu sjede ze 14nm linek, takže není divu, že se může opět pochlubit rekordními finančními výsledky. Jde o třetí letošní kvartál, v němž Intel dokázal utržit 19,2 miliard dolarů. Jde sice jen o nárůst o 27 milionů dolarů v porovnání se stejným kvartálem předchozího roku, ale i tak si Intel opět připisuje rekordní tržby s ohledem na celou svou historii. Tržby ale nejsou vše, takže jak jsou na tom marže či zisk? 
 
 
Jak je vidět, marže letos celkově oproti předchozím letům výrazně klesly a oproti stejnému období předchozího roku je nižší také provozní a čistý zisk. 
 
Intel 3. kvartál 2019 (GAAP)
  Q3'2019 Q2'2019 Q3'2018
Tržby $19,2 mld. $16,5 mld. $19,2 mld.
Provozní zisk $6,4 mld. $4,6 mld. $7,3 mld.
Čistý zisk $6,0 mld. $4,2 mld. $6,4 mld.
Hrubá marže 58,9 % 59,8 % 64,5 %
Client Computing Group (tržby) $9,7 mld. +10 % -5 %
Data Center Group (tržby) $6,4 mld. +28 % +4 %
Internet of Things (tržby) $1,0 mld. +1 % +9 %
Mobileye (tržby) $229 mil. +14 % +20 %
Non-Volatile Memory Solutions Group (tržby) $1,3 mld. +38 % +19 %
Programmable Solutions Group (tržby) $507 mil. +3,7 % +2 %
 
Zajímavé na tom všem je, že veškeré divize byly v meziročním porovnání v růstu, a to až na jedinou - Client Computing Group. Ta vyrábí hardware pro osobní počítače, čili desktopové a mobilní procesory plus ostatní a ta vykázala pokles o 5 procent. Jak ukazuje následující obrázek, skrývá se pod tím podstatný pokles dodaných desktopových i mobilních čipů, ale to na druhou stranu vylepšilo zvýšení průměrných cen.
 
 
Mohlo by tak jít i o dopad nástupu AMD v druhém letošním pololetí. A mimochodem, AMD mělo už tento týden zveřejnit své finanční výsledky, ale toho se dočkáme nakonec až v příštím týdnu. 
 
Datacentrová divize si ale vede dobře a Intel se pochlubil, že na trhu udal už 23 milionů serverových procesorů Cascade Lake, a to zvláště těch dražších, což způsobilo 9% zvýšení průměrné prodejní ceny. To dokázalo vyrovnat 6% mezikvartální pokles dodaných kusů. 
 
Můžeme se také podívat na graf, který nám ukazuje, jak dlouho už tu je s námi 14nm proces Intelu. Ze strategie Tick-Tock tak nezbylo nic a graf již také ukazuje nástup 10nm procesu, který je ale velice nesmělý. Ovšem to platilo i pro 14nm proces, který se nejdříve desktopovým produktům téměř vyhnul. 
 
 
Co se týče posledního letošního kvartálu, Intel mluví o předpokládaných tržbách opět 19,2 miliard dolarů a o výnosu na akcii 1,28 dolarů. Firma se také pochlubila, že výtěžnost jejího 10nm procesu je už ve skutečnosti lepší, než dříve předpokládala a že se dokonce vrací ke své dřívější kadenci v podobě zavádění nového procesu každé dva roky až dva a půl. To tak znamená, že 7nm proces je na cestě k využití v roce 2021. 
 
 
Zdroj: Intel


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny
Google se rozhodl zrychlit aktualizace svého prohlížeče. Novou verzi chce vydávat každé čtyři týdny místo stávajících šesti. Uživatelé se tak mohou těšit na častější novinky. Tato změna začne platit od Chromu 94.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K
Dlouho očekávaný nový model Nintendo Switch by měl být představen v letošním roce a na trh se dostat nejpozději před Vánoci. Hlavní, ale nikoliv jedinou novinkou se stane 7palcový OLED panel od Samsungu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty
Microsoft právě vydal aktualizaci svého prohlížeče Edge, která přináší několik zásadních novinek. Verze 89 zrychluje start o desítky procent a snižuje nároky na výkon. Došlo i na dlouho očekávané vertikální seskupení karet.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken
Velká Británie má bohatou historii kamer sledující obyvatele. Doprovodný software slouží k identifikaci lidí a nyní bude využíván ke hledání dalších hříšníků. Cílem budou řidiči, kteří vyhazují odpadky z oken aut.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
GeForce RTX 3080 Ti bude mít také omezený výkon pro těžbu Etherea GeForce RTX 3080 Ti bude mít také omezený výkon pro těžbu Etherea
Jako první s omezením výkonu při těžbě Etherea přišla karta GeForce RTX 3060 a NVIDIA jasně naznačila, že nebude poslední. Nyní už můžeme pomalu mluvit o nástupu RTX 3080 Ti, která má dostat stejné opatření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů