www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel ohlásil opět rekordní finanční výsledky, 7nm proces je na cestě

Intel ohlásil opět rekordní finanční výsledky, 7nm proces je na cestě
, , aktualita
Pokud si Intel v něčem vede opravdu dobře, pak to jsou finance. Firma ohlásila opět rekordní finanční výsledky, které se týkají třetího kvartálu. Daly se ale očekávat vzhledem k tomu, že Intel nestíhá vyrábět.
K oblíbeným
reklama
Intel tak má možnost ihned prodat vše, co mu sjede ze 14nm linek, takže není divu, že se může opět pochlubit rekordními finančními výsledky. Jde o třetí letošní kvartál, v němž Intel dokázal utržit 19,2 miliard dolarů. Jde sice jen o nárůst o 27 milionů dolarů v porovnání se stejným kvartálem předchozího roku, ale i tak si Intel opět připisuje rekordní tržby s ohledem na celou svou historii. Tržby ale nejsou vše, takže jak jsou na tom marže či zisk? 
 
 
Jak je vidět, marže letos celkově oproti předchozím letům výrazně klesly a oproti stejnému období předchozího roku je nižší také provozní a čistý zisk. 
 
Intel 3. kvartál 2019 (GAAP)
  Q3'2019 Q2'2019 Q3'2018
Tržby $19,2 mld. $16,5 mld. $19,2 mld.
Provozní zisk $6,4 mld. $4,6 mld. $7,3 mld.
Čistý zisk $6,0 mld. $4,2 mld. $6,4 mld.
Hrubá marže 58,9 % 59,8 % 64,5 %
Client Computing Group (tržby) $9,7 mld. +10 % -5 %
Data Center Group (tržby) $6,4 mld. +28 % +4 %
Internet of Things (tržby) $1,0 mld. +1 % +9 %
Mobileye (tržby) $229 mil. +14 % +20 %
Non-Volatile Memory Solutions Group (tržby) $1,3 mld. +38 % +19 %
Programmable Solutions Group (tržby) $507 mil. +3,7 % +2 %
 
Zajímavé na tom všem je, že veškeré divize byly v meziročním porovnání v růstu, a to až na jedinou - Client Computing Group. Ta vyrábí hardware pro osobní počítače, čili desktopové a mobilní procesory plus ostatní a ta vykázala pokles o 5 procent. Jak ukazuje následující obrázek, skrývá se pod tím podstatný pokles dodaných desktopových i mobilních čipů, ale to na druhou stranu vylepšilo zvýšení průměrných cen.
 
 
Mohlo by tak jít i o dopad nástupu AMD v druhém letošním pololetí. A mimochodem, AMD mělo už tento týden zveřejnit své finanční výsledky, ale toho se dočkáme nakonec až v příštím týdnu. 
 
Datacentrová divize si ale vede dobře a Intel se pochlubil, že na trhu udal už 23 milionů serverových procesorů Cascade Lake, a to zvláště těch dražších, což způsobilo 9% zvýšení průměrné prodejní ceny. To dokázalo vyrovnat 6% mezikvartální pokles dodaných kusů. 
 
Můžeme se také podívat na graf, který nám ukazuje, jak dlouho už tu je s námi 14nm proces Intelu. Ze strategie Tick-Tock tak nezbylo nic a graf již také ukazuje nástup 10nm procesu, který je ale velice nesmělý. Ovšem to platilo i pro 14nm proces, který se nejdříve desktopovým produktům téměř vyhnul. 
 
 
Co se týče posledního letošního kvartálu, Intel mluví o předpokládaných tržbách opět 19,2 miliard dolarů a o výnosu na akcii 1,28 dolarů. Firma se také pochlubila, že výtěžnost jejího 10nm procesu je už ve skutečnosti lepší, než dříve předpokládala a že se dokonce vrací ke své dřívější kadenci v podobě zavádění nového procesu každé dva roky až dva a půl. To tak znamená, že 7nm proces je na cestě k využití v roce 2021. 
 
 
Zdroj: Intel


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Herní GDC se neruší a grafická GTC zatím také ne, těšit se můžeme na březen Herní GDC se neruší a grafická GTC zatím také ne, těšit se můžeme na březen
Nedávno jsme se dozvěděli o zrušení konference Mobile Worlds Congress 2020, která se měla konat v Barceloně. Přirozeně se tak vynořily obavy o rušení dalších akcí podobného ražení, takže jaké jsou nejnovější zprávy?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Hamás napadal telefony izraelských vojáků malwarem, lákal je na ženy Hamás napadal telefony izraelských vojáků malwarem, lákal je na ženy
Válka mezi Izraelem a palestinským Hamásem se odehrává na více frontách. Jednou z nich je i sledování pomocí mobilních telefonů malwarem. K tomu využili populární metodu catphishingu, kdy se vydávali za atraktivní ženy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Po Kingdom Come bude zdarma Assassin's Creed: Syndicate Po Kingdom Come bude zdarma Assassin's Creed: Syndicate
Po hře Kingdom Come: Deliverance, kterou Epic Games ve svém obchodě až do tohoto čtvrtka nabízí zcela zdarma, přijde další hra, respektive dvojice her a jednou z nich bude Assassin's Creed: Syndicate. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TrendForce očekává problémy s dodávkami notebooků, monitorů dalšího hardwaru TrendForce očekává problémy s dodávkami notebooků, monitorů dalšího hardwaru
Během minulého týdne se měly po poněkud mrazivých oslavách v Číně opět začít rozjíždět továrny, ovšem ukázalo se, že leckde chybějí pracovníci. Nyní tu máme už přesnější čísla od TrendForce, která ukazují dopad na výrobu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jensen Huang: nejpopulárnější herní konzole budou notebooky s GeForce Jensen Huang: nejpopulárnější herní konzole budou notebooky s GeForce
Letos se dočkáme nových herních konzolí firem Sony a Microsoft, jejichž nástup se bezprostředně týká také NVIDIE či jiných společností orientovaných na PC hardware. A Jensen Huang opět brojí proti konzolím.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře