www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel ohlásil opět rekordní finanční výsledky, 7nm proces je na cestě

Intel ohlásil opět rekordní finanční výsledky, 7nm proces je na cestě
, , aktualita
Pokud si Intel v něčem vede opravdu dobře, pak to jsou finance. Firma ohlásila opět rekordní finanční výsledky, které se týkají třetího kvartálu. Daly se ale očekávat vzhledem k tomu, že Intel nestíhá vyrábět.
K oblíbeným
reklama
Intel tak má možnost ihned prodat vše, co mu sjede ze 14nm linek, takže není divu, že se může opět pochlubit rekordními finančními výsledky. Jde o třetí letošní kvartál, v němž Intel dokázal utržit 19,2 miliard dolarů. Jde sice jen o nárůst o 27 milionů dolarů v porovnání se stejným kvartálem předchozího roku, ale i tak si Intel opět připisuje rekordní tržby s ohledem na celou svou historii. Tržby ale nejsou vše, takže jak jsou na tom marže či zisk? 
 
 
Jak je vidět, marže letos celkově oproti předchozím letům výrazně klesly a oproti stejnému období předchozího roku je nižší také provozní a čistý zisk. 
 
Intel 3. kvartál 2019 (GAAP)
  Q3'2019 Q2'2019 Q3'2018
Tržby $19,2 mld. $16,5 mld. $19,2 mld.
Provozní zisk $6,4 mld. $4,6 mld. $7,3 mld.
Čistý zisk $6,0 mld. $4,2 mld. $6,4 mld.
Hrubá marže 58,9 % 59,8 % 64,5 %
Client Computing Group (tržby) $9,7 mld. +10 % -5 %
Data Center Group (tržby) $6,4 mld. +28 % +4 %
Internet of Things (tržby) $1,0 mld. +1 % +9 %
Mobileye (tržby) $229 mil. +14 % +20 %
Non-Volatile Memory Solutions Group (tržby) $1,3 mld. +38 % +19 %
Programmable Solutions Group (tržby) $507 mil. +3,7 % +2 %
 
Zajímavé na tom všem je, že veškeré divize byly v meziročním porovnání v růstu, a to až na jedinou - Client Computing Group. Ta vyrábí hardware pro osobní počítače, čili desktopové a mobilní procesory plus ostatní a ta vykázala pokles o 5 procent. Jak ukazuje následující obrázek, skrývá se pod tím podstatný pokles dodaných desktopových i mobilních čipů, ale to na druhou stranu vylepšilo zvýšení průměrných cen.
 
 
Mohlo by tak jít i o dopad nástupu AMD v druhém letošním pololetí. A mimochodem, AMD mělo už tento týden zveřejnit své finanční výsledky, ale toho se dočkáme nakonec až v příštím týdnu. 
 
Datacentrová divize si ale vede dobře a Intel se pochlubil, že na trhu udal už 23 milionů serverových procesorů Cascade Lake, a to zvláště těch dražších, což způsobilo 9% zvýšení průměrné prodejní ceny. To dokázalo vyrovnat 6% mezikvartální pokles dodaných kusů. 
 
Můžeme se také podívat na graf, který nám ukazuje, jak dlouho už tu je s námi 14nm proces Intelu. Ze strategie Tick-Tock tak nezbylo nic a graf již také ukazuje nástup 10nm procesu, který je ale velice nesmělý. Ovšem to platilo i pro 14nm proces, který se nejdříve desktopovým produktům téměř vyhnul. 
 
 
Co se týče posledního letošního kvartálu, Intel mluví o předpokládaných tržbách opět 19,2 miliard dolarů a o výnosu na akcii 1,28 dolarů. Firma se také pochlubila, že výtěžnost jejího 10nm procesu je už ve skutečnosti lepší, než dříve předpokládala a že se dokonce vrací ke své dřívější kadenci v podobě zavádění nového procesu každé dva roky až dva a půl. To tak znamená, že 7nm proces je na cestě k využití v roce 2021. 
 
 
Zdroj: Intel


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Turecko má bojový dron Songar s kulometem Turecko má bojový dron Songar s kulometem
Turecko vyvinulo nový armádní dron Songar, který dokáže plnit nejen průzkumné funkce, ale i bojové. Je totiž vybaven kulometem, který dokáže vystřelit až 200 dávek nábojů. Navíc má být velmi přesný.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000 Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000
Samsung sice zrušil vývoj svých vlastních procesorových jader pro procesory Exynos, ale  procesory této řady chce vyvíjet i nadále. Tentokrát ale mají být údajně plně založeny na jádrech ARM Cortex. Nový Exynos 1000 má využívat Cortex-A78.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
13.12.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře