www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Optane SSD 800P: konečně 3D XPoint pro běžné uživatele?

Intel Optane SSD 800P: konečně 3D XPoint pro běžné uživatele?
, , aktualita
Společnost Intel už má delší dobu na trhu úložná zařízení Optane s paměťmi 3D XPoint, ale dosud nepředstavila řešení, které by mohlo vyhovovat běžném uživateli PC jako alternativa ke klasickým SSD s NAND Flash. Změní to nové Optane 800P?
K oblíbeným
reklama
Paměti 3D XPoint jsou oproti 3D NAND Flash evidentně mnohem dražší, a tak se dostaly na trh ve verzi pro běžné uživatele pouze jako Optane Cache s kapacitou jen 16 či 32 GB, anebo jako drahé Optane SSD 900P s 280 a 480 GB. Optane Cache nemají vedle levných SSD s NAND Flash velký smysl a série 900P přicházející jen jako velké PCIe karty nebo 2,5" zařízení je také drahá. Však 280GB model stojí cca 9500 Kč s daní, za což si můžeme koupit třeba výkonný 512GB Samsung SSD 960 Pro a ještě ušetřit. 
 
 
Optane SSD 800P ale už přicházejí v podobě kartiček M.2 2280 pro rozhraní PCIe 3.0 x2 a jde o produkty, jež mají zaplácnout díru právě mezi Optane Cache a Optane 900P. Intel s nimi míří na "mainstreamové klientské systémy", ovšem stále je tu problém s kapacitou, neboť si můžeme vybrat mezi 58 GB a 118 GB. No a necelých 120 GB prostoru už je dnes spíše málo i pro systémový disk, ale o tom ať si každý rozhodne sám.  
 
 
Příliš nadšení nemůžeme být ani z použitého rozhraní PCIe 3.0 se dvěma linkami, což ukazuje, že přenosové rychlosti 3500 MB/s, kterou slibuje právě Samsung SSD 960 Pro, zde dosáhnout nemůžeme. Nicméně SSD mohou vynikat i v řadě jiných věcí, než je prosté sekvenční čtení dat, takže se podívejme na specifikace: 
 
 • Model: Intel Optane SSD 800P Series
 • Kapacity: 58GB, 118GB
 • Paměti: 3D XPoint Memory Media
 • Udržitelné sekvenční rychlosti čtení a zápisu: až 1450 / 640MB/s
 • 4kB náhodné čtení/zápis s hloubkou fronty 4: až 250.000 / 140.000 IOPS
 • Zpoždění při čtení / zápisu (průměrné, sekv. operace): < 6,75 μs / < 18 μs
 • Rozhraní: PCIe 3.0 X2, NVMe
 • Formát a hmotnost: M.2 2280 / až 10 gramů
 • Životnost: 1,6 mil. hodin - Mean Time Between Failure (MTBF)
 • Výdrž: 200 GB zapsaných dat denně
 • Typická průměrná spotřeba: aktivní 3,75 W, hluboký spánek/L1.2: 8 mW
 • Provozní teplota: 0 - 85 °C
 • Záruka: 5 let
Sekvenční čtení a rychlost tak zde opravdu není na dnešní dobu nic výjimečného a to platí i pro IOPS, i když na hloubku fronty 4 jsou uvedené IOPS slušné. Optane ale vynikají v rychlosti čtení a zápisu dat, však výsledky klasických SSD se udávají spíše v milisekundách než mikrosekundách. 
 
 
A pak tu máme také výdrž, v níž Optane oproti normálním SSD excelují. Však rating pro 200 GB dat zapsaných denně po dobu pětileté záruky znamená 365.000 GB dat TBW. To představuje pro 58GB model více necelých 6300 přepisů každé buňky, a to je oproti dnešním NAND Flash řádově vyšší hodnota.
 
Poslední otázka se týká ceny, kterou Intel také uvádí, a sice 129 a 199 dolarů. Rozhodně se tak více vyplatí 118GB model za 199 USD, i když slovo vyplatit se v tomto kontextu používá těžko. Cena za 1 GB je tak 2,22 a 1,65 dolaru a v tomto ohledu jsou na tom lépe i Intel Optane 900P s 1,25 dolaru v případě 480GB modelu nehledě na SSD s 3D NAND Flash.
 
Intel tak bohužel opět potvrzuje, že Optane nejsou připraveny stát se konkurencí pro 3D NAND Flash v očích běžného zákazníka a nezmění to asi ani nová série 800P. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Herní GDC se neruší a grafická GTC zatím také ne, těšit se můžeme na březen Herní GDC se neruší a grafická GTC zatím také ne, těšit se můžeme na březen
Nedávno jsme se dozvěděli o zrušení konference Mobile Worlds Congress 2020, která se měla konat v Barceloně. Přirozeně se tak vynořily obavy o rušení dalších akcí podobného ražení, takže jaké jsou nejnovější zprávy?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hamás napadal telefony izraelských vojáků malwarem, lákal je na ženy Hamás napadal telefony izraelských vojáků malwarem, lákal je na ženy
Válka mezi Izraelem a palestinským Hamásem se odehrává na více frontách. Jednou z nich je i sledování pomocí mobilních telefonů malwarem. K tomu využili populární metodu catphishingu, kdy se vydávali za atraktivní ženy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Po Kingdom Come bude zdarma Assassin's Creed: Syndicate Po Kingdom Come bude zdarma Assassin's Creed: Syndicate
Po hře Kingdom Come: Deliverance, kterou Epic Games ve svém obchodě až do tohoto čtvrtka nabízí zcela zdarma, přijde další hra, respektive dvojice her a jednou z nich bude Assassin's Creed: Syndicate. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TrendForce očekává problémy s dodávkami notebooků, monitorů dalšího hardwaru TrendForce očekává problémy s dodávkami notebooků, monitorů dalšího hardwaru
Během minulého týdne se měly po poněkud mrazivých oslavách v Číně opět začít rozjíždět továrny, ovšem ukázalo se, že leckde chybějí pracovníci. Nyní tu máme už přesnější čísla od TrendForce, která ukazují dopad na výrobu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jensen Huang: nejpopulárnější herní konzole budou notebooky s GeForce Jensen Huang: nejpopulárnější herní konzole budou notebooky s GeForce
Letos se dočkáme nových herních konzolí firem Sony a Microsoft, jejichž nástup se bezprostředně týká také NVIDIE či jiných společností orientovaných na PC hardware. A Jensen Huang opět brojí proti konzolím.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře