www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Optane SSD 905P: nejrychlejší SSD?

Intel Optane SSD 905P: nejrychlejší SSD?
, , aktualita
Intel představil nové modely SSD vybavené paměťmi 3D XPoint, a to konkrétně sérii Optane SSD 905P. K ní uvádí, že nabízí "průlomový výkon", takže dle tohoto vyjádření bychom od nich nečekali nic jiného než to nejlepší, co se kdy dostalo na trh.
K oblíbeným
reklama
Intel Optane SSD 905P Series rozhodně mají vzhledem k použitým pamětem 3D XPoint potenciál k tomu, aby nabídly skutečně vysoký výkon, ale zda půjde skutečně o průlom, toť otázka. Jisté je, že se na trh nové modely dostanou v kapacitách 480 a 960 GB a v podobách karty pro slot PCIe nebo jako "disk" pro U.2 (ten však jen 480 GB). Onen "průlomový výkon" se má konkrétně týkat zápisu i čtení a také zpoždění přístupu k datům. 
 
 
Můžeme se už opřít o závěry prvotního krátkého testu serveru Tom's Hardware, který PCIe verzi s kapacitou 960 GB označuje za "nejrychlejší SSD vůbec", takže na tvrzení Intelu něco bude. 
 
 
Když se ale podíváme na specifikace, ty na první pohled nevypadají tak úžasně. Rychlost sekvenčního čtení a zápisu dosahuje až 2600 MB/s a 2200 MB/s, ovšem k tomu je třeba si uvědomit, že jde o dlouhodobě udržitelné hodnoty a ne nějaké maximum, které platí pro SLC cache, do se zakrátko zaplní. Tomu ostatně odpovídá i tento výsledek testu celkové datové propustnosti. 
 
 
Nová SSD také excelují v náhodném čtení a zápisu 4kB dat, což je ve specifikacích označeno hodnotami 575.000 / 550.000 IOPS. V grafech srovnávajících výsledky s jinými SSD to pak vypadá asi takto. 
 
 
Zpoždění při přístupu k datům v testu měřeno nebylo, ovšem specifikace udávají hodnoty pod 10 mikrosekund v případě čtení i zápisu a ostatně v tomto by měly paměti 3D XPoint zvláště excelovat. To by měly i ve výdrži, což je podpořeno tím, že výsledná SSD mají rating deseti celkových přepisů denně, a to ve vztahu k 5leté záruce. Intel tak garantuje, že SSD vydrží přes 18.000 přepisů, a to už znamená hodně velké zatížení. 
 
Doporučená cena 960GB modelu Optane SSD 905P v podobě karty je 1.200 USD a 480GB model U.2 přijde (2,5", výška 15 mm) na 599 USD. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Influencer chtěl tak zoufale doménu, že skončil ve vězení na 14 let Influencer chtěl tak zoufale doménu, že skončil ve vězení na 14 let
Rossi Lorathio Adams II, známý na sociálních sítích také jako Polo, to trochu přehnal se svou snahou o převzetí zabrané internetové domény. Objednaný útok na vlastníka domény mu vynesl 14 let vězení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Umělá inteligence NVIDIE tvoří 3D objekty z 2D snímků Umělá inteligence NVIDIE tvoří 3D objekty z 2D snímků
Na světlo světa se už dostala řada různých druhů umělé inteligence, v jejichž případě jeden neví, zda by měl tvůrcům děkovat, anebo se začít obávat o svou práci. Nyní to mohou řešit 3D grafici. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Herní LCD AOC CU34G2: rychlý a rychlejší Herní LCD AOC CU34G2: rychlý a rychlejší
Společnost AOC si připravila dva velice podobné herní monitory CU34G2 a CU34G2X. Ty bychom od sebe na první pohled těžko rozeznali, a tak se můžeme podívat do specifikací, které říkají že CU34G2X je o chlup lepší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD vypustí do světa Adrenalin 2020, co přináší? AMD vypustí do světa Adrenalin 2020, co přináší?
Včera jsme se krátce podívali na dvě novinky, které mají nabídnout nové ovladače Adrenalin od společnosti AMD. Jednak to je Integer Scaling, díky němuž AMD dorovná nabídku konkurence, ale pak i Radeon Boost.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
ASRock Radeon RX 5600 se 6 GB paměti se ukázaly u ECC ASRock Radeon RX 5600 se 6 GB paměti se ukázaly u ECC
Server VideoCardz nedávno vypustil do světa zprávu, že brzy v příštím roce máme ještě očekávat nástup grafických karet Radeon RX 5600 a přinejmenším verze XT. Ta by měla zaplnit místo mezi RX 5500 a 5700. 
Včera, aktualita, Jan Vítek