www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Optane SSD 905P: nejrychlejší SSD?

Intel Optane SSD 905P: nejrychlejší SSD?
, , aktualita
Intel představil nové modely SSD vybavené paměťmi 3D XPoint, a to konkrétně sérii Optane SSD 905P. K ní uvádí, že nabízí "průlomový výkon", takže dle tohoto vyjádření bychom od nich nečekali nic jiného než to nejlepší, co se kdy dostalo na trh.
K oblíbeným
reklama
Intel Optane SSD 905P Series rozhodně mají vzhledem k použitým pamětem 3D XPoint potenciál k tomu, aby nabídly skutečně vysoký výkon, ale zda půjde skutečně o průlom, toť otázka. Jisté je, že se na trh nové modely dostanou v kapacitách 480 a 960 GB a v podobách karty pro slot PCIe nebo jako "disk" pro U.2 (ten však jen 480 GB). Onen "průlomový výkon" se má konkrétně týkat zápisu i čtení a také zpoždění přístupu k datům. 
 
 
Můžeme se už opřít o závěry prvotního krátkého testu serveru Tom's Hardware, který PCIe verzi s kapacitou 960 GB označuje za "nejrychlejší SSD vůbec", takže na tvrzení Intelu něco bude. 
 
 
Když se ale podíváme na specifikace, ty na první pohled nevypadají tak úžasně. Rychlost sekvenčního čtení a zápisu dosahuje až 2600 MB/s a 2200 MB/s, ovšem k tomu je třeba si uvědomit, že jde o dlouhodobě udržitelné hodnoty a ne nějaké maximum, které platí pro SLC cache, do se zakrátko zaplní. Tomu ostatně odpovídá i tento výsledek testu celkové datové propustnosti. 
 
 
Nová SSD také excelují v náhodném čtení a zápisu 4kB dat, což je ve specifikacích označeno hodnotami 575.000 / 550.000 IOPS. V grafech srovnávajících výsledky s jinými SSD to pak vypadá asi takto. 
 
 
Zpoždění při přístupu k datům v testu měřeno nebylo, ovšem specifikace udávají hodnoty pod 10 mikrosekund v případě čtení i zápisu a ostatně v tomto by měly paměti 3D XPoint zvláště excelovat. To by měly i ve výdrži, což je podpořeno tím, že výsledná SSD mají rating deseti celkových přepisů denně, a to ve vztahu k 5leté záruce. Intel tak garantuje, že SSD vydrží přes 18.000 přepisů, a to už znamená hodně velké zatížení. 
 
Doporučená cena 960GB modelu Optane SSD 905P v podobě karty je 1.200 USD a 480GB model U.2 přijde (2,5", výška 15 mm) na 599 USD. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Netflix snížil bitrate 4K videí o 50 %, aniž by utrpěla kvalita Netflix snížil bitrate 4K videí o 50 %, aniž by utrpěla kvalita
Nejspíš jste si toho ani nevšimli, ale datový tok při přehrávání obsahu na Netflixu v posledních týdnech výrazně klesl – údajně v průměru o polovinu. Naopak kvalita videa měla utrpět zcela minimálně. Tento „zázrak“ umožnila dynamická optimalizace.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci
Algoritmy umělé inteligence na serveru YouTube byly vždycky záhadné. Společnost Mozilla jim chce přijít na klub a zjistit, proč někdy doporučují podivná videa. Připojit se můžete i vy pomocí doplňku prohlížeče.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000
Netgear přináší pro hráče nový herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 WiFi6 AX5400. Ten má zvládat vysoké přenosové rychlosti, snižovat odezvy a lokalizovat ty nejrychlejší herní servery pro lepší hráčské zážitky.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma
Společnost Crytek nejdříve u fanoušků narazila a rozhodla se odložit nástup hry Crysis Remastered a ještě zapracovat na její kvalitě, respektive vylepšeních. Právě dnes už tento titul přichází na trh. 
18.9.2020, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela
V Německu hackeři vyděračským softwarem omylem napadli nemocnici, což vyústilo v nemalé problémy např. při přijímání pacientů. Nyní se vyšetřuje, zda právě to nestojí za úmrtím jedné z pacientek.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala18 komentářů