www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Intel plánuje stavbu Aurory, superpočítače s grafikami Xe a výkonem jednoho exaFLOP

Intel plánuje stavbu Aurory, superpočítače s grafikami Xe a výkonem jednoho exaFLOP
, , aktualita
O superpočítačích třídy exascale, čili schopných dosáhnout výkonu už alespoň jednoho exaFLOP, se mluví už dlouho. Prvním či jedním z prvních takových systému by měla být Aurora, na níž je zajímavé využití grafik Xe od Intelu.
K oblíbeným
reklama
Superpočítač Aurora se s jistotou stane nejvýkonnějším systémem v USA a práce na něm mají již pomalu probíhat, i když to hlavní v podobě hardwaru od Intelu ještě ani neexistuje. Jedná se o projekt v hodnotě půl miliardy dolarů, který vyústí v systém s výkonem až kolem 1 exaFLOP, což je 1018 operací za sekundu. Instalován bude v Argonne National Laboratory a jeho výkon využije americké Ministerstvo energetiky (DOE). 
 
 
Jak je také dobře vidět z designu, vedle Intelu na tomto počítači bude pracovat také firma Cray. Hotovo by mělo být v roce 2021 a Aurora by v tu dobu měla mít asi 7x vyšší výkon než dnes nejsilnější superpočítač Summit a sama bude představovat jeden z prvních systémů pokořujících hranici exascale, přičemž ta předchozí (petascale) byla překonána systémy v roce 2008. Zabere to tak více než dekádu, ale zato jde o 1000násobné navýšení výkonu. 
 
Co se týče příspěvku Intelu, pak ten bude naprosto zásadní. Aurora bude obsahovat budoucí procesory Xeon Scalable, paměti Optane DC Persistent, čipy grafické architektury Xe a programovací framework Intel OneAPI. Cray zase dodá svůj superpočítačový systém Shasta, a to konkrétně přes 200 skříní a propojující rozhraní Slingshot s příslušným softwarem. 
 
Aurora bude nasazena pro "tradiční HPC" účely a vedle toho také pro umělou inteligenci. Využita bude třeba pro běh kosmologických simulací, virtuální testování nových léčiv nebo hledání materiálů pro efektivnější solární články. 
 
ministr DOE Rick Perry a vpravo nový CEO Intelu Robert Swan
 
K Auroře se také vyjádřil Raja Koduri, který má na starosti vývoj architektury Xe, jež bude dle očekávání pro dosažení stanoveného výkonu naprosto zásadní. Dozvěděli jsme se tak, že Xe vychází ze slova exascale a původně mělo jít o eXe jako zkratku hesla "eXascale for everyone".  
 
Zdroj: Hexus.net 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková