www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Intel plánuje stavbu Aurory, superpočítače s grafikami Xe a výkonem jednoho exaFLOP

Intel plánuje stavbu Aurory, superpočítače s grafikami Xe a výkonem jednoho exaFLOP
, , aktualita
O superpočítačích třídy exascale, čili schopných dosáhnout výkonu už alespoň jednoho exaFLOP, se mluví už dlouho. Prvním či jedním z prvních takových systému by měla být Aurora, na níž je zajímavé využití grafik Xe od Intelu.
K oblíbeným
reklama
Superpočítač Aurora se s jistotou stane nejvýkonnějším systémem v USA a práce na něm mají již pomalu probíhat, i když to hlavní v podobě hardwaru od Intelu ještě ani neexistuje. Jedná se o projekt v hodnotě půl miliardy dolarů, který vyústí v systém s výkonem až kolem 1 exaFLOP, což je 1018 operací za sekundu. Instalován bude v Argonne National Laboratory a jeho výkon využije americké Ministerstvo energetiky (DOE). 
 
 
Jak je také dobře vidět z designu, vedle Intelu na tomto počítači bude pracovat také firma Cray. Hotovo by mělo být v roce 2021 a Aurora by v tu dobu měla mít asi 7x vyšší výkon než dnes nejsilnější superpočítač Summit a sama bude představovat jeden z prvních systémů pokořujících hranici exascale, přičemž ta předchozí (petascale) byla překonána systémy v roce 2008. Zabere to tak více než dekádu, ale zato jde o 1000násobné navýšení výkonu. 
 
Co se týče příspěvku Intelu, pak ten bude naprosto zásadní. Aurora bude obsahovat budoucí procesory Xeon Scalable, paměti Optane DC Persistent, čipy grafické architektury Xe a programovací framework Intel OneAPI. Cray zase dodá svůj superpočítačový systém Shasta, a to konkrétně přes 200 skříní a propojující rozhraní Slingshot s příslušným softwarem. 
 
Aurora bude nasazena pro "tradiční HPC" účely a vedle toho také pro umělou inteligenci. Využita bude třeba pro běh kosmologických simulací, virtuální testování nových léčiv nebo hledání materiálů pro efektivnější solární články. 
 
ministr DOE Rick Perry a vpravo nový CEO Intelu Robert Swan
 
K Auroře se také vyjádřil Raja Koduri, který má na starosti vývoj architektury Xe, jež bude dle očekávání pro dosažení stanoveného výkonu naprosto zásadní. Dozvěděli jsme se tak, že Xe vychází ze slova exascale a původně mělo jít o eXe jako zkratku hesla "eXascale for everyone".  
 
Zdroj: Hexus.net 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přehled desktopových grafických čipů Přehled desktopových grafických čipů
Přinášíme komplexní přehled grafických čipů a modelů grafických karet společností ATI/AMD a NVIDIA, který průběžně doplňujeme o nové modely, abyste tak měli k dispozici i aktuální informace. Doplněno o nové Radeon RX 5500 XT a 5600 XT.
Dnes, článek, Jan Vítek, Michal Huspeka104 komentářů
Internet Explorer má vážnou zero-day chybu, oprava neexistuje Internet Explorer má vážnou zero-day chybu, oprava neexistuje
Microsoft varuje, že internetový prohlížeč Internet Explorer trpí na vážnou zero-day chybu. Ta je tedy už v praxi zneužívána, ale prozatím na ni neexistuje oprava. Jde o podobný problém, který měla před pár dny i Mozilla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sapphire po zlevnění RTX 2060 zrychluje svůj Radeon RX 5600 XT Sapphire po zlevnění RTX 2060 zrychluje svůj Radeon RX 5600 XT
AMD a jeho AIB partner Sapphire našlo vskutku rychlou odpověď na to, že NVIDIA výrazně zlevnila karty RTX 2060, které si ze své ceny umazaly 50 dolarů. Sapphire cenu nechává, ale přidává na výkonu karet RX 5600 XT.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
SpaceX zvládla test přerušeného startu lodi Dragon, cesta k ISS je volná SpaceX zvládla test přerušeného startu lodi Dragon, cesta k ISS je volná
Společnost SpaceX čekala jedna hlavní závěrečná zkouška před tím, než jí NASA umožní létat s lidmi na Mezinárodní vesmírnou stanici. My se nyní můžeme podívat, jak se tento test povedl při startu rakety Falcon 9.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
18.1.2020, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů