www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Intel plánuje stavbu Aurory, superpočítače s grafikami Xe a výkonem jednoho exaFLOP

Intel plánuje stavbu Aurory, superpočítače s grafikami Xe a výkonem jednoho exaFLOP
, , aktualita
O superpočítačích třídy exascale, čili schopných dosáhnout výkonu už alespoň jednoho exaFLOP, se mluví už dlouho. Prvním či jedním z prvních takových systému by měla být Aurora, na níž je zajímavé využití grafik Xe od Intelu.
K oblíbeným
reklama
Superpočítač Aurora se s jistotou stane nejvýkonnějším systémem v USA a práce na něm mají již pomalu probíhat, i když to hlavní v podobě hardwaru od Intelu ještě ani neexistuje. Jedná se o projekt v hodnotě půl miliardy dolarů, který vyústí v systém s výkonem až kolem 1 exaFLOP, což je 1018 operací za sekundu. Instalován bude v Argonne National Laboratory a jeho výkon využije americké Ministerstvo energetiky (DOE). 
 
 
Jak je také dobře vidět z designu, vedle Intelu na tomto počítači bude pracovat také firma Cray. Hotovo by mělo být v roce 2021 a Aurora by v tu dobu měla mít asi 7x vyšší výkon než dnes nejsilnější superpočítač Summit a sama bude představovat jeden z prvních systémů pokořujících hranici exascale, přičemž ta předchozí (petascale) byla překonána systémy v roce 2008. Zabere to tak více než dekádu, ale zato jde o 1000násobné navýšení výkonu. 
 
Co se týče příspěvku Intelu, pak ten bude naprosto zásadní. Aurora bude obsahovat budoucí procesory Xeon Scalable, paměti Optane DC Persistent, čipy grafické architektury Xe a programovací framework Intel OneAPI. Cray zase dodá svůj superpočítačový systém Shasta, a to konkrétně přes 200 skříní a propojující rozhraní Slingshot s příslušným softwarem. 
 
Aurora bude nasazena pro "tradiční HPC" účely a vedle toho také pro umělou inteligenci. Využita bude třeba pro běh kosmologických simulací, virtuální testování nových léčiv nebo hledání materiálů pro efektivnější solární články. 
 
ministr DOE Rick Perry a vpravo nový CEO Intelu Robert Swan
 
K Auroře se také vyjádřil Raja Koduri, který má na starosti vývoj architektury Xe, jež bude dle očekávání pro dosažení stanoveného výkonu naprosto zásadní. Dozvěděli jsme se tak, že Xe vychází ze slova exascale a původně mělo jít o eXe jako zkratku hesla "eXascale for everyone".  
 
Zdroj: Hexus.net 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD
QNAP uvádí novou verzi svého operačního systému QTS 4.4.2 pro své NASy. Ten vylepšuje zabezpečení NASu a přináší také podporu TL SATA JBOD a TL USB JBOD pro připojení dalších disků k zařízení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby
Mozilla přichází s novou verzí internetového prohlížeče Firefox 74.0.1. Ta opravuje dvě vážné zero-day chyby typu use-after-free, které dovolovaly spuštění škodlivého kódu a už byly využívány i k praktickým útokům.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo
Nyní se už opravdu můžeme těšit na to, že společnost SpaceX vstoupí do historie jako první soukromý subjekt, jemuž se povedlo umístit člověka na oběžnou dráhu. Participovat v tom bude pochopitelně i NASA, která si zvolila své staré logo. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu
Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint byl vypuštěn na trh už loni v říjnu, ale nedávno tato hra dostala podporu API Vulkan v rámci aktualizace na verzi 2.0. Server Kitguru se tak podíval na to, co to přinese s ohledem na výkon 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
První testy: o kolik procent je nová GTX 1650 s GDDR6 rychlejší než stará verze? První testy: o kolik procent je nová GTX 1650 s GDDR6 rychlejší než stará verze?
Grafická karta GeForce GTX 1650 s paměťmi GDDR6 přichází stále ještě jako oficiálně nepředstavená novinka, ale její nástup je v podstatě jistý. Nyní se můžeme podívat na to, jaký výkonnostní nárůst můžeme očekávat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek