www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Intel plánuje stavbu Aurory, superpočítače s grafikami Xe a výkonem jednoho exaFLOP

Intel plánuje stavbu Aurory, superpočítače s grafikami Xe a výkonem jednoho exaFLOP
, , aktualita
O superpočítačích třídy exascale, čili schopných dosáhnout výkonu už alespoň jednoho exaFLOP, se mluví už dlouho. Prvním či jedním z prvních takových systému by měla být Aurora, na níž je zajímavé využití grafik Xe od Intelu.
K oblíbeným
reklama
Superpočítač Aurora se s jistotou stane nejvýkonnějším systémem v USA a práce na něm mají již pomalu probíhat, i když to hlavní v podobě hardwaru od Intelu ještě ani neexistuje. Jedná se o projekt v hodnotě půl miliardy dolarů, který vyústí v systém s výkonem až kolem 1 exaFLOP, což je 1018 operací za sekundu. Instalován bude v Argonne National Laboratory a jeho výkon využije americké Ministerstvo energetiky (DOE). 
 
 
Jak je také dobře vidět z designu, vedle Intelu na tomto počítači bude pracovat také firma Cray. Hotovo by mělo být v roce 2021 a Aurora by v tu dobu měla mít asi 7x vyšší výkon než dnes nejsilnější superpočítač Summit a sama bude představovat jeden z prvních systémů pokořujících hranici exascale, přičemž ta předchozí (petascale) byla překonána systémy v roce 2008. Zabere to tak více než dekádu, ale zato jde o 1000násobné navýšení výkonu. 
 
Co se týče příspěvku Intelu, pak ten bude naprosto zásadní. Aurora bude obsahovat budoucí procesory Xeon Scalable, paměti Optane DC Persistent, čipy grafické architektury Xe a programovací framework Intel OneAPI. Cray zase dodá svůj superpočítačový systém Shasta, a to konkrétně přes 200 skříní a propojující rozhraní Slingshot s příslušným softwarem. 
 
Aurora bude nasazena pro "tradiční HPC" účely a vedle toho také pro umělou inteligenci. Využita bude třeba pro běh kosmologických simulací, virtuální testování nových léčiv nebo hledání materiálů pro efektivnější solární články. 
 
ministr DOE Rick Perry a vpravo nový CEO Intelu Robert Swan
 
K Auroře se také vyjádřil Raja Koduri, který má na starosti vývoj architektury Xe, jež bude dle očekávání pro dosažení stanoveného výkonu naprosto zásadní. Dozvěděli jsme se tak, že Xe vychází ze slova exascale a původně mělo jít o eXe jako zkratku hesla "eXascale for everyone".  
 
Zdroj: Hexus.net 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD
Ban Spojených států na čínskou společnost Huawei je už i vidět. Prodeje smartphonů této společnosti padají o desítky procent a firma také předpokládá snížení příjmů o hrozivých 30 miliard dolarů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry
Na internetu se objevily benchmarky připravovaného serverového procesoru AMD EPYC 7452. Ten má být postaven na nové 7nm architektuře Rome a OpenBenchmarking jej postavili proti 20jádrovému Intelu Xeon Gold 6148.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM
Společnost Nvidia chystá rozšířit podporu pro HPC se svým rozhraním CUDA-X i na architekturu s procesory ARM. Cílem je pokrýt všechny hlavní architektury a nabídnout velmi úsporné řešení s vysokým výpočetním výkonem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Facebook představuje svou kryptoměnu Libra Facebook představuje svou kryptoměnu Libra
Už dlouhou dobu se spekulovalo nad tím, že sociální síť Facebook chystá svou vlastní kryptoměnu a dnes to bylo i oficiálně potvrzeno. Založena byla finanční divize Calibra a virtuální měna ponese název Libra.
Včera, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů