reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel potvrzuje Panther Lake a proces 18A na příští rok, finanční výsledky nic moc

29.4.2024, Milan Šurkala, aktualita
Intel potvrzuje Panther Lake a proces 18A na příští rok, finanční výsledky nic moc
Intel před několika dny vydal zprávu o svých finančních výsledcích. Je vidět zlepšení v některých ohledech, stále to ale není moc dobré. Potvrdil však, že výrobní proces Intel 18A je v plánu pro příští rok stejně jako procesory Panther Lake.
Společnost Intel má docela smělé plány. V průběhu tohoto a následujícího roku chce totiž představit hned 3 nové generace procesorů. Nynější Meteor Lake by ještě letos měly doplnit procesory Arrow Lake a Lunar Lake, kde především ten druhý má výrazně navýšit výkon v úlohách umělé inteligence díky značně silnějšímu NPU. Zatímco Arrow Lake bude prodáván jako Intel Core Ultra 200, Lunar Lake získá přídomek "V", a půjde tak o procesory Core Ultra 200V. Arrow Lake by měl být vyráběn i pomocí procesu Intel 20A, a to od druhé poloviny tohoto roku. Dostupnost je trochu jiná otázka, tam se počítá [zejména u Lunar Lake] až s rokem 2025.
 
Intel ale dále potvrdil, že ještě v tomto čtvrtletí uvede 1.0 PDK pro výrobní proces Intel 18A. Tento proces se bude poprvé používat u procesorů Clearwater Forest a Panther Lake, a to už od první poloviny roku 2025 (dostupnost opět později). Pokud jde o výrobní procesy, i zde dochází ke zlepšování. Procesy Intel 7, Intel 4 a dokonce už i Intel 3 jsou velkosériově nasazeny. Pomocí Intel 3 se vyrábí serverové procesory Sierra Forest a Granite Rapids, které byly představeny dva týdny zpět a které by měly putovat k zákazníkům od května.
 
Roadmapa výrobních procesů 5N4Y (5 procesů za 4 roky) byla dále upřesněna a rozšířena. Už zmíněný proces Intel 18A získal 6. externího zákazníka, který ho využije pro výrobu svých čipů, přičemž má jít o jednu z vedoucích firem z letectví a obranného průmyslu. Intel dále poodhalil proces Intel 14A, který by měl využívat technologii High NA EUV.
 
Intel výsledky Q1/24
 
Pokud jde o finanční výsledky Intelu, tam se meziročně rostlo v příjmech o 9 % z 11,7 na 12,7 mld. USD. V metrice GAAP je Intel stále ztrátový, ale došlo ke zlepšení z -2,8 na -0,4 mld. USD. Non-GAAP je na tom lépe, tam se z-0,2 mld. USD (tedy ze ztráty) dostal do mírného zisku +0,8 mld. USD.
 
Divize Client Computing Group (CCG) výrazně rostla z 5,8 na 7,5 mld USD (+31 %), spotřebním procesorům a podobným se tentokrát dařilo, provozní zisk pak šel z 1,2 na 2,6 mld. USD. Intel zde vyzdvihuje zejména to, že na trh se dostalo už 5 milionů AI PC a do konce roku by mělo jít o 40 milionů zařízení. Data Center and AI (DCAI) se zvedla jen o 5 % ze zhruba 2,9 na 3,0 mld. USD, z nulového zisku se nyní dostala na 0,5 mld. USD. Intel zde nedávno představil AI akcelerátor Gaudi 3 a také procesory Xeon 6. Divize Network and Edge (NEX) si pohoršila o 8 % a spadla z 1,5 na 1,4 mld. USD, nicméně z -0,1 mld. USD se dostala do zisku 0,2 mld. USD, a to je pozitivní zpráva.
 
Výroba čipů Intel Foundry je pořád místem, kde se topí peníze. Příjmy klesly ze 4,8 na 4,4 mld. USD (pád o 10 %), prohloubila se také ztráta z -2,4 na -2,5 mld. USD. Altera šla z příjmů 816 mil. USD na pouhých 342 mil. USD, loňský zisk 290 mil. USD se proměnil na provozní ztrátu -39 mil. USD. Nedařilo se ani divizi Mobileye. Tam se příjmy 458 mil. USD snížily na 239 mil. USD a také zde se slušné zisky 123 mil. USD změnily na ztrátu, a to -68 mil. USD. Akcie Intelu kvůli těmto oznámením v pátek spadly z 35,1 USD na 31,9 USD, tedy o cca 9%.
 
Zdroj: intc.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama