www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel představil Loihi, samoučící se čip

Intel představil Loihi, samoučící se čip
, , aktualita
Intel představil svůj první čip, který by se dal označit jako "neuromorphic computer processor". Stále jde o prototyp zovoucí se Loihi a jeho autoři říkají, že při jeho tvorbě propojili své znalosti z oborů polovodičů, fyziky i biologie. 
reklama
"Neuromorfický počítačový procesor" Loihi alespoň již existuje, i když stále ve fázi prototypu a jeho úkolem je napodobovat "neurobiologické struktury", takže prostě a jednoduše mozek. Ten dokáží už dnes do jisté míry napodobovat hluboké neuronové sítě, které mohou fungovat a trénovat s využitím běžného hardwaru jako jakýkoliv jiný software, ale od Loihi lze očekávat, že jejich trénink a provádění bude probíhat právě na hardwarové úrovni.  
 
 
Loihi má být také v porovnání s jiným dostupným hardwarem pro AI extrémně energeticky efektivní čip, a to až tisíckrát v porovnání s typickými systémy, mezi něž lze počítat především GPU. Intel předpokládá, že jeho Loihi bude zvláště efektivní při zpracování vysoce dynamických a nestrukturalizovaných surových dat, jež jsou zaznamenávána při všemožných měřeních. 
 
Další výhodou bude to, že čip samotný bude moci tato data použít k vlastnímu učení a tvorbě logických úsudků, v čemž by se měl časem sám zlepšovat, aniž by bylo nutné jej nějak trénovat jako dnešní AI systémy. Intel uvádí, že už v první polovině příštího roku se první vzorky Loihi dostanou také do předních univerzit a výzkumných zařízení, které se zaměřují na pokročilé systémy AI. 
 
 
Intel o svém čipu mluví jako o síti asynchronních neuromorfických jader, které podporují řadu neurálních topologií a simulují neurony schopné komunikovat s tisícemi dalších kolem sebe. Každé neuromorfické jádro zahrnuje engine pro vlastní trénink, který je programovatelný pro adaptaci celé neurální sítě. Celý 14nm čip se přitom skládá ze 130.000 neuronů, které jsou navzájem propojeny pomocí 130 milionů synapsí. 
 
To je pochopitelně ve srovnání s lidským mozkem jen slabý odvar, však ten obsahuje až 100 miliard neuronů a počet spojení udáváme v číslech s 15 nulami. Jenomže v roce 1984 jsme také měli k dispozici procesor (Intel 286) s cca 130 tisíci tranzistory a dnešní GPU GV100 už jich má přes 21 miliard, tak abychom se za několik let nedivili. Samozřejmě nelze umělý AI systém hodnotit jen na základě srovnání jeho hardwaru s lidským mozkem, ale je zřejmé, kam celý tento trend směřuje.
 
Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
ADATA uvádí své nejrychlejší SSD pro běžné sestavy: XPG SX8200 ADATA uvádí své nejrychlejší SSD pro běžné sestavy: XPG SX8200
Dosud nejrychlejším modelem SSD určeným pro běžné počítače se pochlubila společnost ADATA, která jej vysílá na trh pod označením XPG SX8200. Jde pochopitelně o model pro NVMe, který využívá výkon rozhraní PCIe 3.0. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Pevný disk Seagate Exos vytáhne propustnost až na 480 MB/s Pevný disk Seagate Exos vytáhne propustnost až na 480 MB/s
Seagate dokazuje, že pevné disky ještě neřekly poslední slovo ani z hlediska datové propustnosti. Uvádí totiž heliem plněné disky Exos, které slibují sekvenční přenosy dat až 480 MB/s, což je na HDD velice slušné. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SpaceX prý postaví svou BFR v Los Angeles ve zbrusu novém zařízení SpaceX prý postaví svou BFR v Los Angeles ve zbrusu novém zařízení
Nedávno jsme přinesli informaci, že společnost SpaceX chce už přibližně za rok poprvé otestovat svou raketu BFR. Je tak už na čase, aby ta byla ve výstavbě, a to dle všeho v Los Angeles, z čehož ale prý nemají radost někteří členové Kongresu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Postavte si "Commodore 64" z Raspberry Pi Postavte si "Commodore 64" z Raspberry Pi
Už tento měsíc se má na trh dostat miniverze počítače Commodore 64 za oficiální cenu 70 dolarů. Pokud si ale chcete jeho obdobu postavit sami, můžete využít návod, který popisuje, jak si jej vytvořit doma za ještě nižší částku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Profesor kosmologie objevil Mars Profesor kosmologie objevil Mars
Profesor Peter Dunsby z Univerzity v Kapském městě ohlásil objev velice jasného pohybujícího se objektu, který v dané oblasti sledování předtím nebyl. Ohlásil jej jako objekt ATel 11448, což by později jistě velice rád chtěl vzít zpět. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek