www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel představil Loihi, samoučící se čip

Intel představil Loihi, samoučící se čip
, , aktualita
Intel představil svůj první čip, který by se dal označit jako "neuromorphic computer processor". Stále jde o prototyp zovoucí se Loihi a jeho autoři říkají, že při jeho tvorbě propojili své znalosti z oborů polovodičů, fyziky i biologie. reklama
"Neuromorfický počítačový procesor" Loihi alespoň již existuje, i když stále ve fázi prototypu a jeho úkolem je napodobovat "neurobiologické struktury", takže prostě a jednoduše mozek. Ten dokáží už dnes do jisté míry napodobovat hluboké neuronové sítě, které mohou fungovat a trénovat s využitím běžného hardwaru jako jakýkoliv jiný software, ale od Loihi lze očekávat, že jejich trénink a provádění bude probíhat právě na hardwarové úrovni.  
 
 
Loihi má být také v porovnání s jiným dostupným hardwarem pro AI extrémně energeticky efektivní čip, a to až tisíckrát v porovnání s typickými systémy, mezi něž lze počítat především GPU. Intel předpokládá, že jeho Loihi bude zvláště efektivní při zpracování vysoce dynamických a nestrukturalizovaných surových dat, jež jsou zaznamenávána při všemožných měřeních. 
 
Další výhodou bude to, že čip samotný bude moci tato data použít k vlastnímu učení a tvorbě logických úsudků, v čemž by se měl časem sám zlepšovat, aniž by bylo nutné jej nějak trénovat jako dnešní AI systémy. Intel uvádí, že už v první polovině příštího roku se první vzorky Loihi dostanou také do předních univerzit a výzkumných zařízení, které se zaměřují na pokročilé systémy AI. 
 
 
Intel o svém čipu mluví jako o síti asynchronních neuromorfických jader, které podporují řadu neurálních topologií a simulují neurony schopné komunikovat s tisícemi dalších kolem sebe. Každé neuromorfické jádro zahrnuje engine pro vlastní trénink, který je programovatelný pro adaptaci celé neurální sítě. Celý 14nm čip se přitom skládá ze 130.000 neuronů, které jsou navzájem propojeny pomocí 130 milionů synapsí. 
 
To je pochopitelně ve srovnání s lidským mozkem jen slabý odvar, však ten obsahuje až 100 miliard neuronů a počet spojení udáváme v číslech s 15 nulami. Jenomže v roce 1984 jsme také měli k dispozici procesor (Intel 286) s cca 130 tisíci tranzistory a dnešní GPU GV100 už jich má přes 21 miliard, tak abychom se za několik let nedivili. Samozřejmě nelze umělý AI systém hodnotit jen na základě srovnání jeho hardwaru s lidským mozkem, ale je zřejmé, kam celý tento trend směřuje.
 
Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Smrt z přepracování? V Japonsku to vyřeší vyhrávajícími drony Smrt z přepracování? V Japonsku to vyřeší vyhrávajícími drony
Drony mohou sloužit i k poněkud netradičním účelům. V Japonsku je chtějí používat k tomu, aby pomocí vyhrávání hudby a také hlasitého bzučení ukončili pracovní dobu zaměstnanců, kteří by jinak trpěli přepracovaností, což může mít neblahé důsledky. 
9.12.2017, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Tesla si postaví vlastní AI čip pro autopilota Tesla si postaví vlastní AI čip pro autopilota
Tesla znovu změní dodavatele hardwaru pro systém zpracování dat ze senzorů, tedy čipy, na kterých běží systémy umělé inteligence. Elon Musk prohlásil, že si tyto čipy navrhne sama Tesla, aby lépe odpovídaly požadavkům automobilky. 
9.12.2017, aktualita, Milan Šurkala
Razer Portal: router pro "herní Wi-Fi" Razer Portal: router pro "herní Wi-Fi"
Společnost Razer se pustila do výroby domácích routerů a samozřejmě ne ledajakých, ale takových, které by měly imponovat především hráčům. V jejím případě jde o zařízení prodávané pod názvem Portal. 
8.12.2017, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel pro elektrické spoje v 10nm procesorech použije kobalt Intel pro elektrické spoje v 10nm procesorech použije kobalt
Zrovna nedávno se zástupci firmy IBM vyjádřili, že měděné spoje v počítačových čipech vydrží do samotného konce technologií CMOS. Nyní však přispěchal Intel s tím, že v 10nm čipech začne používat kobalt. 
8.12.2017, aktualita, Jan Vítek
Interaktivní 3D mapa sleduje pohyb blízkých galaxií Interaktivní 3D mapa sleduje pohyb blízkých galaxií
Astronomové dali dohromady velice zajímavou 3D mapu, která zahrnuje galaxie z lokální skupiny a mapuje jejich pohyb. Mezi nimi je pochopitelně i naše Mléčná dráha, a tak se můžeme podívat, kam nás vůbec unáší. 
8.12.2017, aktualita, Jan Vítek1 komentář