www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel představuje Tremont: 10nm atomové Core se 30% zvýšením výkonu na takt

Intel představuje Tremont: 10nm atomové Core se 30% zvýšením výkonu na takt
, , aktualita
Intel vedle finančních výsledků ukázal také nové procesory Tremont, které na 10nm procesu kombinují architekturu Atomu a Core. Tento hybrid slibuje oproti předchozím Atomům především 30% zvýšení IPC. 
K oblíbeným
reklama
Mezi procesory Intel Atom není snadné se vyznat, protože se dělí do mnoha skupin dle nasazení. Máme tu Atomy pro nettopy, netbooky, servery, tablety, MID či embedded systémy. Co se týče procesorů generace Tremont, ty mají navázet na Bay Trail z roku 2013 a jeho vývojovou linii pokračující k Cherry Trail, Apollo Lake, Goldmont apod. Můžeme tak očekávat, že by se na jejich základě mohly objevit i nové tablety či ultramobilní počítače. Tremont také patří do platformy Lakefield (čili bude využita technologie Foveros) a spadají do konceptu big.little, což znamená, že se zde kombinují velká jádra Sunny Cove a malá Tremont. 
 
 
Právě proto lze říci, že jde o atomová Core, respektive o hybrid mezi Atomem a Core, přičemž podobný přístup už dávno využila firma ARM ve svých procesorech. Myšlenka je prostá: velká a výkonná jádra se využijí pro náročné úlohy a pro ty méně náročné či běžící na pozadí postačí malá a úsporná jádra, což celkově zvýší energetickou efektivitu. Nyní ale nejde o ARM, ale o x86. 
 
 
Procesory Tremont se uplatní v běžných počítačích (tabletech) a vedle toho i v IoT systémech i datacentrových produktech. Očekávat můžeme výkon srovnatelný s generací Sandy Bridge, což je na Atomy velice slušné. Intel se přitom v tomto případě zaměřuje zvláště na jednovláknový výkon, což je logické, protože tu bude méně slabším jader než výkonnějších. 
 
Sunny Cove
 
A že jde o Foveros, pak výsledné SoC se zde bude skládat z několika vrstev, a to prý alespoň čtyř. Vrchní dvě budou tvořeny paměťmi DRAM fungující coby hlavní systémová RAM. Napojeny budou v rámci PoP (Package on Package), takže samy budou v klasickém pouzdře BGA. 
 
 
Dále tu bude Compute Chiplet se samotným CPU a integrovanou grafikou, čili 10nm čip s jedním jádrem Sunny Cove a čtyřmi malými Tremont. Vedle toho tu máme iGPU 11. generace se 64 EU, což slibuje opravdu slušný výkon integrované grafiky. Nakonec by tu měla být nejnižší vrstva sloužící v podstatě coby čipset nebo I/O čip, ale také cache. Intel ji chce vyrábět pomocí 22nm procesu FinFET. 
 
 
Kdy se ale takových čipů dočkáme v hotových produktech na trhu, to jsme se nedozvěděli. 
 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Výzkumníci vytvořili tranzistory fungující i pro ukládání dat Výzkumníci vytvořili tranzistory fungující i pro ukládání dat
Tranzistory jsou součástí logických obvodů počítačových čipů, ovšem výzkumníci na Purdue University vytvořili takové, které dokáží současně data i ukládat. Jde o funkční křemíkové tranzistory s feroelektrickou RAM. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft bude na celé obrazovce varovat před koncem podpory Windows 7 Microsoft bude na celé obrazovce varovat před koncem podpory Windows 7
Kdyby si toho opravdu někdo doposud nevšiml, pak Microsoft se takovým lidem chystá opravdu nepřehlédnutelným způsobem sdělit, že podpora operačního systému Windows 7 se chýlí ke konci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NVIDIA rozšiřuje seznam monitorů kompatibilních s G-Sync na rovných 60 NVIDIA rozšiřuje seznam monitorů kompatibilních s G-Sync na rovných 60
NVIDIA začala brzy v tomto roce nabízet kompatibilitu monitorů vybavených systémem Adaptive-Sync se svou technologií G-Sync. Nejdříve to bylo pouze tucet modelů, ovšem nyní už jich je rovná kopa, čili 60. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple Mac Pro Tower jsou k dispozici od 6 po 53 tisíc dolarů Apple Mac Pro Tower jsou k dispozici od 6 po 53 tisíc dolarů
Společnost Apple si přichystala spuštění prodejů svých nových pracovních stanic Mac Pro Tower, k nimž budou pasovat také monitory Pro Display XDR. Apple zde přitom spojuje procesory Xeon a profi kartami Radeon Pro. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Plundervolt: další objevená chyba v CPU Intel dává všanc naše data Plundervolt: další objevená chyba v CPU Intel dává všanc naše data
Zrovna uprostřed letošního listopadu jsme se dozvěděli, že Intel řeší dalších 77 bezpečnostních chyb ve svých procesorech, nicméně to neznamená, že byla jejich studnice vyčerpána. Máme tu Plundervolt.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře