www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel přidá do grafické výbavy nevyhlazované škálování obrazu

Intel přidá do grafické výbavy nevyhlazované škálování obrazu
, , aktualita
Lisa Pearce z Intelu dnes oznámila, že požadavky uživatelů byly vyslyšeny, a to alespoň v případě využití funkce Integer Scaling týkající se obrazu. To by mělo potěšit především fanoušky emulátorů starých konzolí. 
K oblíbeným
reklama
Funkci Integer Scaling nejlépe ukáží dva následující srovnávací obrázky. První ukazuje obraz zvětšený do vyššího rozlišení pomocí bilineárního škálování. 
 
 
Druhý pak ukazuje celočíselné škálování. Rozdíl je jasně patrný. Zatímco bilineární (či bikubické) škálování či interpolace se snaží vyhladit obraz, který vyhladit ani nejde a výsledkem je rozostřená mazanice někdy i s artefakty, druhá metoda se o žádné vyhlazení nesnaží a poskytuje sice rozkostičkovaný, ale ostrý obraz odpovídající původní podobě. 
 
 
Podpora Integer Scaling bude zahrnuta do budoucích grafických čipů, takže můžeme uvažovat snad už o nové rodině procesorů Ice Lake s integrovanými GPU 11. generace a Lisa Pearce to potvrzuje. Ostatně to není o výkonu, když danou funkci ocení především ti, kteří využívají konzolové emulátory. 
 
Nová funkce bude k dispozici pouze na nových grafických čipech počínaje těmi v procesorech Ice Lake, takže na její využití v rámci aktuálních procesorů (GPU Gen9) můžeme zapomenout, protože ty dle Pearce postrádají potřebný hardware. Ovladače by ji měly zahrnovat někdy od konce srpna, pokud vše půjde dobře, což nám ostatně může dát i jakousi rámcovou představu o tom, kdy budou konečně dostupné produkty s prvními procesory Ice Lake tvořenými 10nm procesem. 
 
Dle techPowerUp také není jasné, zda půjde skutečně o Integer Scaling, nebo snad jen o metodu Nearest Neigbour. Pokud by šlo třeba o hru v rozlišení 1600 x 900, které by mělo být převedeno do Ultra HD (3840 x 2160), znamenalo by to 2,4násobné zvětšení. Integer Scaling by však rozlišení prostě jen zvětšil v každém směru dvakrát a monitor by zobrazil rozlišení 3200 x 1800 s černými pruhy na chybějících místech. Nearest Neighbour by na rozdíl od toho sice dokázal využít veškerou plochu panelu, ale některé pixely by nebyly zdvojeny, ale ztrojeny, což by nutně přineslo celkovou deformaci obrazu. Hráči jistě budou raději žádat opravdový Integer Scaling.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX
InWin si připravuje pod prostým označením 925 velkou skříň formátu Full Tower, která je tak určena pro výkonné PC sestavy. Sama nabídne krom potřebného místa mohutné tělo z broušeného hliníku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou
Acer na trh přináší monitor Predator CG437K P, který je určen pro ty nejnáročnější hráče. O tom ostatně svědčí už jeho úhlopříčka, ale vedle ní je tu i řada velice zajímavých specifikací a bohatá výbava.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Pillars of Eternity 2 se neprodávaly dobře, série je ohrožena Pillars of Eternity 2 se neprodávaly dobře, série je ohrožena
Studio Obsidian Entertainment, které už nějaký ten pátek patří Microsoftu, je aktuálně v kurzu jako to, které stojí za úspěchem hry The Outer Worlds. Nyní ale chceme probrat sérii Pillars of Eternity. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD nejspíše také chystá nevyhlazované škálování obrazu AMD nejspíše také chystá nevyhlazované škálování obrazu
Z nové záplaty pro linuxové ovladače vyplývá, že AMD si nejspíše stejně jako NVIDIA a Intel chystá funkci nevyhlazeného škálování, čili Integer Scaling. Nyní je i otázka, na jakých kartách by to mohlo fungovat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Google odhalil tucet her pro startovní nabídku Stadia Google odhalil tucet her pro startovní nabídku Stadia
Google na konci předchozího roku testoval svůj Project Stream, ale ještě předtím se šuškalo, že si tato firma připravuje herní streamovací službu. Tu nakonec známe jako Stadia dle původních informací by už pomalu měla být spuštěna. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář