Intel připravuje nové mikrokódy pro Core-X kvůli lepšímu přetaktování
27.11.2019, Jan Vítek, aktualita

Těžko můžeme vzpomínat na to, kdy Intel připravil mikrokódovou aktualizaci svých procesorů kvůli tomu, aby vylepšil výchozí pozici pro možnosti přetaktování svých procesorů. Nyní se ovšem hodí každá sebemenší výhoda.
Intel má nově na trhu procesory Core-X z generace Cascade Lake-X, nicméně v podstatě jde jen o další iteraci starých Skylake-X, které dostaly nové instrukce DLBoost a trošku vyšší takty, což jsou dvě nejpodstatnější změny, tedy kromě nově stanovených cen. AMD už ostatně v případě desktopových a HEDT procesorů Intelu nešlape na paty, ono jej elegantně oběhlo a ukazuje mu záda. Zároveň se ovšem nedá říci, že by desktopové Core byly vhodné leda do šrotu, to v žádném případě. Existují typy zátěží, především ty intenzivně využívající operační paměť, v nichž je Intel stále lepší, jenomže to už samo o sobě nestačí.

Intel tak aktuálně v případě desktopů, serverů a z větší části i mobilních počítačů uvázl na 14nm procesu, přičemž nemůže jen tak změnit mikroarchitekturu, kterou má spojenou s dalším procesem, takže prostě a jednoduše musí využívat to, co mu 14 nm dává k dispozici a ono už toho moc není.
Hodí se tak každá maličkost, jako třeba i to, že si můžeme slibovat lepší možnosti pro přetaktování procesorů Cascade Lake-X díky nově chystaným mikrokódům. O tom nás informuje společnost MSI, která si chystá nové příslušné verze BIOSů pro desky s X299.
Ty budou vypuštěny pro následující desky:
- CREATOR X299
- X299 PRO 10G
- X299 PRO
- MEG X299 CREATION
- X299 XPOWER GAMING AC
- X299 GAMING M7 ACK
- X299 GAMING PRO CARBON AC
- X299 GAMING PRO CARBON
- X299 TOMAHAWK AC
- X299 TOMAHAWK ARCTIC
- X299 TOMAHAWK
- X299 SLI PLUS
- X299 RAIDER
- X299M GAMING PRO CARBON AC
Očekávat tak můžeme, že procesory Core i9-10980XE, 10940X, 10920X, 10900X se na těchto deskách budou nechat lépe taktovat a dále nám Intel prostřednictvím MSI slibuje "maximalizování celkového výkonu".
Nedozvíme se, jaké specifické změny či ladění lze očekávat, ovšem dalo by se tušit, že nic zásadního to nebude. Ostatně 14nm proces je u konce se svými možnostmi zvyšovat takty, takže by to mohly být víceméně kosmetické změny, které se navíc mohou projevit třeba jen při extrémních pokusech s využitím tekutého dusíku, ale to už jsou jen spekulace. Počkejme si tak na nové verze BIOSů a snad i nějaké testy o tom, co přinesly.
Zdroj: MSI