www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel připravuje SSD ukládající 4 bity do buňky

Intel připravuje SSD ukládající 4 bity do buňky
, , aktualita
V letošním roce se dle dostupných informací začnou rozšiřovat SSD, která namísto buněk typu TLC využijí už QLC, což znamená, že namísto třech bitů budou do jedné buňky zapisovat čtyři bity. 
reklama
Zápis více bitů do jedné buňky je jednoznačně výhodný z hlediska kapacity, která je oproti MLC pamětem rovnou dvojnásobná při stejném počtu buněk, ovšem v ohledu výkonu a výdrže je tomu naopak. 
 
 
To vychází z prostého faktu, že buňky SLC zapisující jeden bit musí rozeznávat dva stavy náboje, MLC pak už čtyři, TLC osm a nejnovější QLC dokonce šestnáct, což je dáno počtem možných kombinací čtyř nul a jedniček. Tím roste prostor pro chyby a už TLC buňky mívaly a mají velké problémy s rychlostí zápisu, což výrobci řeší především využití SLC cache, čili vyhrazených buněk v pamětech NAND pracujících v SLC režimu. Ty jsou sice rychlé, ale s velice omezenou kapacitou a nutně to také znamená dvojí zápis dat, nejdříve do SLC cache a pak už do řádné paměti. Uvidíme tak, jak se výrobci předvedou s QLC NAND Flash, ale lze očekávat, že žádná hitparáda to nebude. 
 
 
Dle uniklých informací si má nové SSD s QLC 3D NAND chystat Intel, který by je měl představit brzy, i když nic konkrétního k tomu není známo. Kontrolery pro tyto paměti už jsou připraveny, neboť třeba společnost Marvel je prezentovala na letošním CES a Intel samozřejmě nebude sám, kdo uvede na trh takové produkty. 
 
 
Za příchod pamětí NAND s QLC buňkami můžeme vděčit, či možná "vděčit" právě 3D technologiím, které dokážou navrstvit paměťové buňky na sebe, než aby je ukládaly pouze do roviny vedle sebe, jak tomu bylo dříve. Tehdy se šlo cestou zvyšování rozlišení výroby, kvůli čemuž ale byly paměťové buňky stále menší a menší, což znamenalo, že mohly uvěznit velice omezené množství elektronů tvořících náboj. Kvůli tomu by bylo v podstatě nemožné vytvořit třeba 15nm procesem buňky typu QLC. 
 
S nástupem 3D technologií si ale výrobci mohli dovolit využít podstatně hrubější rozlišení a třeba Samsung využívá 40nm proces, jímž se tak tvoří větší buňky schopné pracovat v režimu QLC. 
 
Co se týče Intelu, jeho první SSD s QLC má být model 660p, jak ukazuje vrchní tabulka. Půjde o 64vrstvé paměti 3D NAND Flash a výsledný produkt bude mít kapacitu až 2 TB a určen bude pouze pro rozhraní PCIe. Záruka trvající pět let se oproti modelům s TLC nemění a rychlosti čtení a zápisu (sekvenční i náhodné IOPS) jsou s nimi srovnatelné. 
 
Otázka je cena. Díky QLC bude možné ceny snížit, a to dle Tom's Hardware až na 100 dolarů za 512GB SSD, ale to se teprve uvidí a především se ukáže, co taková SSD předvedou. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AOC uvedlo levné herní monitory V2H s FreeSync a IPS AOC uvedlo levné herní monitory V2H s FreeSync a IPS
Společnost AOC představila trojici nových levných herních monitorů 22V2H, 24V2H a 27V2H. Všechny tři mají IPS obrazovku a podporují také technologii AMD FreeSync. To vše za dosti nízkou cenu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tim Cook chce, aby Bloomberg stáhl kontroverzní článek Tim Cook chce, aby Bloomberg stáhl kontroverzní článek
Tim Cook vůbec není nadšený z kontroverzního článku serveru Bloomberg, který tvrdí, že čínští výrobci hardware vkládali do základních desek amerických serverů štěnice. Žádá, aby údajně nepravdivý článek stáhl.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Autonomní létající taxi Volocopter míří do Singapuru Autonomní létající taxi Volocopter míří do Singapuru
Startup Volocopter už před rokem provedl test svého autonomního létajících taxi v Dubaji a létá i Německu. Jednou z dalších zemí, kde proběhnou testovací lety tohoto 18rotorového "dronu" pro dvě osoby, bude Singapur.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede? Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede?
Dnes už konečně padlo informační embargo na nové procesory Intel, a tak se můžeme podívat na první nezávislé testy procesoru Core i9-9900K, o jehož testování firmou Principled Technologies se tak moc mluvilo. 
19.10.2018, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy
Také společnost Crucial představila nová velmi rychlá SSD. Využívají M.2 2280 formátu a sběrnice PCIe s NVMe podporou. Může se chlubit rychlostí až 2000 MB/s díky vyrovnávacímu SLC bufferu.
19.10.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář