www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel promluvil o zpoždění 10nm procesu i o budoucích 14nm produktech

Intel promluvil o zpoždění 10nm procesu i o budoucích 14nm produktech
, , aktualita
Intel se podělil o další detaily o svém zpožděném nástupu 10nm technologie, dle čehož je zřejmé, že ta 14nm ještě zdaleka nekončí a chystají se nové produkty. Zhostil se toho člověk nejpovolanější, a to firemní Chief Engineering Officer.
K oblíbeným
reklama
Dr. Murthy Renduchintala promluvil na JP Morgan 46th Annual Technology Conference o problémech, na které Intel narazil při vývoji 10nm technologie a co může nabídnout již 4. generace 14nm hardwaru. Nejde o generace procesorů Core, ale výrobní technologie, takže tu máme výhled na výrobní proces 14nm+++. To potvrzuje i jednu věc, a sice že strategie Process-Architecture-Optimization, která nahradila Tick-Tock, už také definitivně neplatí. 
 
pila na rozřezání waferů
 
Renduchintala se předně pochlubil, že oproti první verzi 14nm procesu Intel dokázal celkový výkon navýšit o více než 70 procent díky různým provedeným modifikacím. Mluví tak o spokojenosti s dosavadní výrobní technologií, která má Intelu zajistit vedoucí pozici v příštích 12 až 18 měsících, v jejichž průběhu se bude pracovat na snížení nákladů a zvýšení výtěžnosti 10nm procesu. 
 
Postupné vylepšování 14nm procesu rozhodně bylo vidět. V případě 14nm+ Intel použil o něco vyšší žebra tvořící jeho 3D tranzistory, díky čemuž ty mohly být na sebe více namačkány, a to umožnilo výrobu procesorů Kaby Lake s vyššími takty v porovnání se Skylake. Podobné to pak je s Coffee Lake a 14nm++ oproti Kaby Lake. Nicméně vylepšování stávajícího procesu má své meze a asi nelze očekávat, že produkty založené na 14nm+++ budou nějak výrazně lepší. 
 
 
Tento již známý obrázek z prezentace slibuje, že 10nm proces bude mít oproti předchozímu asi 2,7násobnou hustotu tranzistorů, za čímž nestojí pouze vyšší rozlišení, ale také výrazné změny v provedení prvků. Intel mluví o technologii Hyper Scaling a ta se skládá ze dvou částí, a sice COAG (Contact Over Active Gate) a SingleDG (Single Dummy Gate). Díky COAG je vytvořen kontakt tranzistorové brány přímo na ní, kdežto před tím byl vedle ní, což šetří prostor. SingleDG představuje bránu, která není součástí tranzistoru a nachází se na okraji logické buňky, kterou izoluje od druhé. Nově se využívá jen jedna taková brána (tzv. dummy gate) namísto dvou, což opět výrazně šetří místo.
 
Co se týče 10nm produktů, Renduchintala už potvrdil očividné, a sice že první jsou již na trhu, ovšem jen v malém množství. Zmínil však jednu důležitou věc, a sice že onen cíl 2,7násobné hustoty tranzistorů platil na začátku roku 2014. Čili Intel tehdy srovnával s velice ranou verzí 14nm procesu, který byl od té doby notně vylepšen právě i s ohledem na hustotu tranzistorů, takže o 2,7násobku už se logicky nemůže mluvit a je také možné, že tento cíl samotný se změnil. Jiné číslo však nyní nepadlo. 
 
Dr. Murthy Renduchintala tedy mluvil jasně. Výtěžnost 10nm procesu je aktuálně nízká a náklady velice vysoké. Proto se dočkáme jen omezeného množství spíše jednodušších 10nm čipů, než bude proces optimalizován a i nadále bude využíván 14nm proces. Jde o důsledek toho, že si Intel s novým procesem ukousl větší sousto, než byl schopen sežvýkat, jak se snažil ještě navýšit svůj náskok před ostatními společnostmi. Namísto toho jej spíš ztrácí, i když jeho aktuální proces samozřejmě je velice konkurenceschopný. I to je však příležitost především pro AMD, které se jí jistě bude pokoušet využít s pomocí 7nm procesů GlobalFoundries a TSMC. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář