www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel promluvil o zpoždění 10nm procesu i o budoucích 14nm produktech

Intel promluvil o zpoždění 10nm procesu i o budoucích 14nm produktech
, , aktualita
Intel se podělil o další detaily o svém zpožděném nástupu 10nm technologie, dle čehož je zřejmé, že ta 14nm ještě zdaleka nekončí a chystají se nové produkty. Zhostil se toho člověk nejpovolanější, a to firemní Chief Engineering Officer.
reklama
Dr. Murthy Renduchintala promluvil na JP Morgan 46th Annual Technology Conference o problémech, na které Intel narazil při vývoji 10nm technologie a co může nabídnout již 4. generace 14nm hardwaru. Nejde o generace procesorů Core, ale výrobní technologie, takže tu máme výhled na výrobní proces 14nm+++. To potvrzuje i jednu věc, a sice že strategie Process-Architecture-Optimization, která nahradila Tick-Tock, už také definitivně neplatí. 
 
pila na rozřezání waferů
 
Renduchintala se předně pochlubil, že oproti první verzi 14nm procesu Intel dokázal celkový výkon navýšit o více než 70 procent díky různým provedeným modifikacím. Mluví tak o spokojenosti s dosavadní výrobní technologií, která má Intelu zajistit vedoucí pozici v příštích 12 až 18 měsících, v jejichž průběhu se bude pracovat na snížení nákladů a zvýšení výtěžnosti 10nm procesu. 
 
Postupné vylepšování 14nm procesu rozhodně bylo vidět. V případě 14nm+ Intel použil o něco vyšší žebra tvořící jeho 3D tranzistory, díky čemuž ty mohly být na sebe více namačkány, a to umožnilo výrobu procesorů Kaby Lake s vyššími takty v porovnání se Skylake. Podobné to pak je s Coffee Lake a 14nm++ oproti Kaby Lake. Nicméně vylepšování stávajícího procesu má své meze a asi nelze očekávat, že produkty založené na 14nm+++ budou nějak výrazně lepší. 
 
 
Tento již známý obrázek z prezentace slibuje, že 10nm proces bude mít oproti předchozímu asi 2,7násobnou hustotu tranzistorů, za čímž nestojí pouze vyšší rozlišení, ale také výrazné změny v provedení prvků. Intel mluví o technologii Hyper Scaling a ta se skládá ze dvou částí, a sice COAG (Contact Over Active Gate) a SingleDG (Single Dummy Gate). Díky COAG je vytvořen kontakt tranzistorové brány přímo na ní, kdežto před tím byl vedle ní, což šetří prostor. SingleDG představuje bránu, která není součástí tranzistoru a nachází se na okraji logické buňky, kterou izoluje od druhé. Nově se využívá jen jedna taková brána (tzv. dummy gate) namísto dvou, což opět výrazně šetří místo.
 
Co se týče 10nm produktů, Renduchintala už potvrdil očividné, a sice že první jsou již na trhu, ovšem jen v malém množství. Zmínil však jednu důležitou věc, a sice že onen cíl 2,7násobné hustoty tranzistorů platil na začátku roku 2014. Čili Intel tehdy srovnával s velice ranou verzí 14nm procesu, který byl od té doby notně vylepšen právě i s ohledem na hustotu tranzistorů, takže o 2,7násobku už se logicky nemůže mluvit a je také možné, že tento cíl samotný se změnil. Jiné číslo však nyní nepadlo. 
 
Dr. Murthy Renduchintala tedy mluvil jasně. Výtěžnost 10nm procesu je aktuálně nízká a náklady velice vysoké. Proto se dočkáme jen omezeného množství spíše jednodušších 10nm čipů, než bude proces optimalizován a i nadále bude využíván 14nm proces. Jde o důsledek toho, že si Intel s novým procesem ukousl větší sousto, než byl schopen sežvýkat, jak se snažil ještě navýšit svůj náskok před ostatními společnostmi. Namísto toho jej spíš ztrácí, i když jeho aktuální proces samozřejmě je velice konkurenceschopný. I to je však příležitost především pro AMD, které se jí jistě bude pokoušet využít s pomocí 7nm procesů GlobalFoundries a TSMC. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Valve na Steamu ruší video sekci Valve na Steamu ruší video sekci
Společnost Valve nezačala rok 2019 dobře. Na konci minulého roku se najednou objevila konkurence v podobě Epic Games Store, která rychle vyrostla ve vážnou hrozbu a nyní tu máme zprávu o zrušené video sekci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví
Výzkumníci firmy Google se zaměřili na podstatu exploitů Spectre a Meltdown, aby zodpověděli otázku, nakolik představují problém nejen pro Intel, ale i jiné společnosti ne nutně vyrábějící procesory x86. Co k tomu mohou říci?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino
Společnost Sphero rozjela na Kickstarteru kampaň, která se týká financování dálkově ovládaného autíčka, které bude kompatibilní s minipočítači Raspberry Pi, Arduino i BBC micro:bit. Zájem je obrovský a cílová částka padla během chvíle. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CPU chladiče Noctua nyní běžně obsahují montážní sady pro AMD AM4 CPU chladiče Noctua nyní běžně obsahují montážní sady pro AMD AM4
Noctua sice už dávno nabízí chladiče ve speciálních verzích SE-AM4, které jsou určeny i pro moderní procesory AMD Ryzen do patice AM4. Nyní se příslušné montážní sady dostanou do všech chladičů Noctua jako jejich hlavní výbava. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chystá nový odlehčený systém jako konkurenci pro Chromebooky Microsoft chystá nový odlehčený systém jako konkurenci pro Chromebooky
Na konci ledna se objevila zpráva o jistém systému Windows 10 Lite, který by byl založen na notně osekaných Windows 10. Není jisté, že se bude takto jmenovat, ale ukazuje se, že něco takového si Microsoft opravdu chystá a půjde o jiný OS než obvykle. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář