reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel prý zatím nevydá Z390, přijde opět přeznačený čipset?

25.6.2018, Jan Vítek, aktualita
Intel prý zatím nevydá Z390, přijde opět přeznačený čipset?
Intel už zveřejnil specifikace čipové sady Z390 a obecně se očekávalo, že ten bude k dispozici pro nové procesory Coffee Lake s osmi jádry a konečně představí i něco nového, jako je přímá podpora USB 3.1 Gen2. To prý nyní už neplatí.
Specifikace čipové sady Intel Z390 Express jsou už dávno na světě a na letošní léto se očekávaly nové desky, které ji využijí a přijdou při příležitosti vypuštění prvních osmijádrových procesorů Core i7 pro LGA 1151. Loni přitom přišly desky s čipsetem Z370, což není nic jiného než přeznačený Z270 na deskách s posíleným napájením procesorové patice. Už to nebylo od Intelu moc pěkné, neboť zvláště ty lepší desky mohly s čipsety 200 Series mohly dle vyjádření jejich výrobců nové Coffee Lake bez problémů provozovat. Nyní ale hrozí, že se tato situace zopakuje. 
 
 
Od čipsetu Intel Z390 jsme očekávali, že konečně přinese reálné novinky, a to především podporu USB 3.1 Gen2 (10 Gb/s) a také integrovaný Wi-Fi MAC nebo Intel SmartSound (podpora převodu řeči na text, snížení zátěže CPU, atd.). Šlo by tak konečně o čipset, který si moderní desktopová platforma Intelu zaslouží. Z390 už také má být 14nm čip namísto 22nm Z270 a Z370.
 
Nyní nám Benchlife.info sděluje, že na trh opět může dorazit přeznačený Z370, čili Z270, ovšem otázka, proč by to měl Intel vůbec dělat. Jsou tu tedy ve skutečnosti dvě otázky. Zaprvé, co mělo způsobit odložení nástupu čipsetu Z390? Může jít právě o to, že jde o 14nm čip. Intel dříve předpokládal, že dnes už bude běžně vyrábět 10nm procesory, ale to se nestalo, takže ani nedošlo k uvolnění kapacit 14nm linek. 
 
Pak je tu druhá navazující otázka, proč by se měl Z370 dále ještě přeznačovat jako Z390? Intel mohl počítat s tím, že nové desky se Z390 nabídnou mohutnější napájecí systém pro 8jádrové procesory Coffee Lake. Sám stačil pouze potvrdit, že desky se Z390 budou podporovat starší Coffee Lake, ale stále tu byla otázka, zda na Z370 budeme moci provozovat i osmijádrové procesory. Pokud ne a Intel bude trvat na posílení napájení těchto desek, těžko k nim vydá stejně označený čipset, takže z toho důvodu by mohl přijít "nový" Z390, ale ne v podobě, v jakou jsme doufali. 
 
Že se něco skutečně děje, ukázal nyní i sám Intel. Ten totiž výše zobrazený diagram čipsetu Z390 dle techPowerUp potichu stáhl ze svých stránek. 
 
Zdroj: Benchlife.info 


reklama