www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel SSD 665p: nejlevnější PCIe M.2 SSD má rychlejšího nástupce

Intel SSD 665p: nejlevnější PCIe M.2 SSD má rychlejšího nástupce
, , aktualita
Zkušenější uživatelé se budou modelům SSD s paměťmi QLC NAND Flash spíše vyhýbat, ovšem dá se paušálně tvrdit, že v jejich případě není o co stát? To nám může prozradit i pohled na nové Intel SSD 665p. 
K oblíbeným
reklama
Intel na Memory and Storage Day v Jižní Koreji prezentoval především podnikové novinky, ale mezi nimi i jedno spotřebitelské SSD, a sice model 665p, nástupce pro 660p. Starší prodávané modely patří mezi cenově velice zajímavá SSD s cenou kolem 2700 Kč za 1TB verzi. A to je v případě SSD s PCIe 3.0 x4 a NVMe velice zajímavá částka. Nyní je přitom naděje, že nástupnický SSD 665p bude možná ještě levnější, neboť je založen na pamětech s vyšší hustotou buněk, a přitom bude výrazně výkonnější. Cenu si ale nakonec pochopitelně určí sám Intel. 
 
 
Nicméně ten nemusí mít reálný důvod ke zdražení, neboť novou verzi zakládá na stejném kontroleru Silicon Motion SM2263 se čtyřmi kanály a vypadá to, že využije pouze nové paměti. Jde opět o 1024Gb paměťové čipy s buňkami QLC, které si tak zachovávají svou kapacitu, ale na menší ploše. Díky tomu se jich na wafer vejde více, a výroba by tak mohla být levnější, i když jen menší čipy to samy o sobě nezajistí. 
 
 
A co výkon? 
 
Intel SSD 665p
 
Intel SSD 660p
 
Nový Intel SSD 665p ukazuje opravdu slušné zlepšení výkonu téměř po všech stránkách, které měří Crystal Disk Benchmark, a to až na náhodný 4K zápis. Nicméně oba testy byly provedeny na pouze 1GB prostoru, což znamená, že ten musela při zápisu pohodlně pokrýt SLC cache. Nešlo tak o test samotných QLC pamětí, ale spíše toho, co zvládne SSD kontroler. 
 
Nicméně testy ukazují, že už SSD 660p je v praxi celkem slušně výkonné, pokud ovšem nebudeme vyžadovat častý zápis velkých objemů dat. Na místo systémového SSD pro běžné PC se ale bude hodit a platí, že 1TB M.2 SSD s PCIe 3.0 x4 (zde by stačily v podstatě i jen dvě linky) s cenou 2700 Kč s daní je na našem trhu dle srovnávacích serverů bezkonkurenční nabídka, jíž se přibližuje snad jen CRUCIAL P1. A když je něco nejlevnější na trhu, nelze od toho čekat zázraky. Platí to i pro 2TB verzi SSD 660p, která začíná už na 5300 Kč. 
 
Zdroj: Ananadtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon
Společnost AMD vypustila do světa ovladače Radeon Adrenalin 20.1.1, které opravují čtyři závažné bezpečnostní chyby, ale o tom se v changelogu nedozvíme. Jedná se však o chyby v knihovně samotných ovladačů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Vývojáři Half-Life: Alyx odpovídají na otázky, starší tituly můžeme hrát zdarma Vývojáři Half-Life: Alyx odpovídají na otázky, starší tituly můžeme hrát zdarma
Vývojáři VR titulu Half-Life: Alyx se rozhodli, že se nechají zpovídat na Redditu v rámci AMA (Ask Me Anything), takže můžeme očekávat, že se z odpovědí dozvíme řadu novinek. A vedle toho si můžeme předchozí díly zahrát zdarma. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EVGA RTX 2060 KO přichází i s GPU TU104 a ne s TU106, má to vliv na výkon? EVGA RTX 2060 KO přichází i s GPU TU104 a ne s TU106, má to vliv na výkon?
Velice zajímavé věci se dějí nejen mezi novými Radeony RX 5600 XT, ale také mezi kartami NVIDIA GeForce RTX 2060. Některé EVGA GeForce RTX 2060 KO totiž jsou vybaveny čipy, které by jim vůbec neměly příslušet. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Desky MSI Z490 se objevily v záznamech ECC, které to jsou? Desky MSI Z490 se objevily v záznamech ECC, které to jsou?
MSI si pochopitelně chystá nové základní desky pro procesory Comet Lake-S a nyní se dozvídáme, že ty se objevily v záznamech Eurasian Economic Commission (EEC). Jaké modely to konkrétně jsou?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Týdenní šance o zdroj Chieftronic PowerPlay (13.1. - 19.1.) Týdenní šance o zdroj Chieftronic PowerPlay (13.1. - 19.1.)
Získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková byla od 13.1. do 19.1. naše Týdenní šance se značkou Chieftronic, v které jste mohli vyhrát 550W zdroj Chieftronic PowerPlay. Doplněno o vyhodnocení.
Dnes, soutěž, Karel Polívka