www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel SSD 665p: nejlevnější PCIe M.2 SSD má rychlejšího nástupce

Intel SSD 665p: nejlevnější PCIe M.2 SSD má rychlejšího nástupce
, , aktualita
Zkušenější uživatelé se budou modelům SSD s paměťmi QLC NAND Flash spíše vyhýbat, ovšem dá se paušálně tvrdit, že v jejich případě není o co stát? To nám může prozradit i pohled na nové Intel SSD 665p. 
K oblíbeným
reklama
Intel na Memory and Storage Day v Jižní Koreji prezentoval především podnikové novinky, ale mezi nimi i jedno spotřebitelské SSD, a sice model 665p, nástupce pro 660p. Starší prodávané modely patří mezi cenově velice zajímavá SSD s cenou kolem 2700 Kč za 1TB verzi. A to je v případě SSD s PCIe 3.0 x4 a NVMe velice zajímavá částka. Nyní je přitom naděje, že nástupnický SSD 665p bude možná ještě levnější, neboť je založen na pamětech s vyšší hustotou buněk, a přitom bude výrazně výkonnější. Cenu si ale nakonec pochopitelně určí sám Intel. 
 
 
Nicméně ten nemusí mít reálný důvod ke zdražení, neboť novou verzi zakládá na stejném kontroleru Silicon Motion SM2263 se čtyřmi kanály a vypadá to, že využije pouze nové paměti. Jde opět o 1024Gb paměťové čipy s buňkami QLC, které si tak zachovávají svou kapacitu, ale na menší ploše. Díky tomu se jich na wafer vejde více, a výroba by tak mohla být levnější, i když jen menší čipy to samy o sobě nezajistí. 
 
 
A co výkon? 
 
Intel SSD 665p
 
Intel SSD 660p
 
Nový Intel SSD 665p ukazuje opravdu slušné zlepšení výkonu téměř po všech stránkách, které měří Crystal Disk Benchmark, a to až na náhodný 4K zápis. Nicméně oba testy byly provedeny na pouze 1GB prostoru, což znamená, že ten musela při zápisu pohodlně pokrýt SLC cache. Nešlo tak o test samotných QLC pamětí, ale spíše toho, co zvládne SSD kontroler. 
 
Nicméně testy ukazují, že už SSD 660p je v praxi celkem slušně výkonné, pokud ovšem nebudeme vyžadovat častý zápis velkých objemů dat. Na místo systémového SSD pro běžné PC se ale bude hodit a platí, že 1TB M.2 SSD s PCIe 3.0 x4 (zde by stačily v podstatě i jen dvě linky) s cenou 2700 Kč s daní je na našem trhu dle srovnávacích serverů bezkonkurenční nabídka, jíž se přibližuje snad jen CRUCIAL P1. A když je něco nejlevnější na trhu, nelze od toho čekat zázraky. Platí to i pro 2TB verzi SSD 660p, která začíná už na 5300 Kč. 
 
Zdroj: Ananadtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA odstartovala nový program pro oživování starých her NVIDIA odstartovala nový program pro oživování starých her
Mnohé staré hry mají co říci i dnešním hráčům a větší šanci na to budou mít v případě, že budou zahaleny do modernějšího kabátku. A nejde jen o vizuální stránku, ale i o podporu nového hardwaru a vůbec schopnost na něm fungovat.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Corsair přichází s DDR4-5000 moduly Vengeance LPX Corsair přichází s DDR4-5000 moduly Vengeance LPX
Na trhu s paměťovými moduly se objevují nové extrémně rychlé paměti od společnosti Corsair, modely Vengeance LPX ve verzi DDR4-5000. Ty tak dosahují velmi vysoké frekvence 5000 MHz, vyžadují však vysoké napětí 1,5 V.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Prodeje PC jsou na vzestupu, přijde příznivý závěr roku? Prodeje PC jsou na vzestupu, přijde příznivý závěr roku?
Někteří analytici předpovídali, že trh s počítači PC nečeká dobré období a že jej bude ovlivňovat nedostatečná nabídka Intelu i obchodní válka USA s Činou a rostoucí cla. Ale jsou tu i pozitivní dopady.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD má v ovladačích kód pro ray tracing už od července AMD má v ovladačích kód pro ray tracing už od července
Společnost AMD oficiálně ray tracing na svých grafických kartách nepodporuje a ani nečekáme, že by se to mělo v případě dnes dostupných modelů měnit. Ovšem AMD se obecně na podporu ray tracingu připravuje, to je jisté.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Zen 3 prý nabídne 8% nárůst IPC a o 200 MHz vyšší takty Zen 3 prý nabídne 8% nárůst IPC a o 200 MHz vyšší takty
Poměrně slušný pokrok by měly nabídnout procesory AMD založené na architektuře Zen 3, a tedy 7nm+ výrobním procesu firmy TSMC. Dle nezaručených informací máme očekávat asi o 200 MHz vyšší takty a 8% zvýšení IPC.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře