www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel SSD 665p: nejlevnější PCIe M.2 SSD má rychlejšího nástupce

Intel SSD 665p: nejlevnější PCIe M.2 SSD má rychlejšího nástupce
, , aktualita
Zkušenější uživatelé se budou modelům SSD s paměťmi QLC NAND Flash spíše vyhýbat, ovšem dá se paušálně tvrdit, že v jejich případě není o co stát? To nám může prozradit i pohled na nové Intel SSD 665p. 
K oblíbeným
reklama
Intel na Memory and Storage Day v Jižní Koreji prezentoval především podnikové novinky, ale mezi nimi i jedno spotřebitelské SSD, a sice model 665p, nástupce pro 660p. Starší prodávané modely patří mezi cenově velice zajímavá SSD s cenou kolem 2700 Kč za 1TB verzi. A to je v případě SSD s PCIe 3.0 x4 a NVMe velice zajímavá částka. Nyní je přitom naděje, že nástupnický SSD 665p bude možná ještě levnější, neboť je založen na pamětech s vyšší hustotou buněk, a přitom bude výrazně výkonnější. Cenu si ale nakonec pochopitelně určí sám Intel. 
 
 
Nicméně ten nemusí mít reálný důvod ke zdražení, neboť novou verzi zakládá na stejném kontroleru Silicon Motion SM2263 se čtyřmi kanály a vypadá to, že využije pouze nové paměti. Jde opět o 1024Gb paměťové čipy s buňkami QLC, které si tak zachovávají svou kapacitu, ale na menší ploše. Díky tomu se jich na wafer vejde více, a výroba by tak mohla být levnější, i když jen menší čipy to samy o sobě nezajistí. 
 
 
A co výkon? 
 
Intel SSD 665p
 
Intel SSD 660p
 
Nový Intel SSD 665p ukazuje opravdu slušné zlepšení výkonu téměř po všech stránkách, které měří Crystal Disk Benchmark, a to až na náhodný 4K zápis. Nicméně oba testy byly provedeny na pouze 1GB prostoru, což znamená, že ten musela při zápisu pohodlně pokrýt SLC cache. Nešlo tak o test samotných QLC pamětí, ale spíše toho, co zvládne SSD kontroler. 
 
Nicméně testy ukazují, že už SSD 660p je v praxi celkem slušně výkonné, pokud ovšem nebudeme vyžadovat častý zápis velkých objemů dat. Na místo systémového SSD pro běžné PC se ale bude hodit a platí, že 1TB M.2 SSD s PCIe 3.0 x4 (zde by stačily v podstatě i jen dvě linky) s cenou 2700 Kč s daní je na našem trhu dle srovnávacích serverů bezkonkurenční nabídka, jíž se přibližuje snad jen CRUCIAL P1. A když je něco nejlevnější na trhu, nelze od toho čekat zázraky. Platí to i pro 2TB verzi SSD 660p, která začíná už na 5300 Kč. 
 
Zdroj: Ananadtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Americká vláda se zaměřila na Epic i Riot Games kvůli vazbám na Tencent Americká vláda se zaměřila na Epic i Riot Games kvůli vazbám na Tencent
Dobře víme především o společnosti Epic Games, že má důležité vazby na čínskou společnost Tencent. To platí i pro Riot Games a americká vláda se nyní kvůli tomu na obě společnosti zaměřila. Co to znamená?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD
ViewSonic si připravil nový monitor, který bude vyhovovat zákazníkům neprahnoucím po Ultra HD, ale už ani Full HD. Quad HD je tak střední cesta šetrná i pro naše peněženky. ViewSonic XG270Q je také cenově výhodnější alternativa pro model XG270QG.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software
Microsoft získal nový cenný skalp z řad herních společností. Do xboxového světa se bude nově řadit ZeniMax Media, mateřská společnost studia Bethesda Softworks. Microsoft tak získá i práva na mnohé známé herní řady. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vydat výkonný příkaz, který měl uvalit ban na čínský komunikátor WeChat. Okresní soud mu to ale zatrhl a říká, že ban byl založen na základě nepodložených obvinění.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář