Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel ukázal hotový neurální akcelerátor Nervana

8.12.2017, Jan Vítek, aktualita
Intel ukázal hotový neurální akcelerátor Nervana
Na web se dostaly první fotografie veřejně prezentovaného Intel Lake Crest, čili akcelerátoru pro tvorbu hlubokých neurálních sítí s technologií firmy Nervana. Můžeme tak prostě mluvit o akcelerátoru Nervana jako o konkurenci pro akcelerátory s GPU.
Intel je tak na cestě k tomu, aby opravdu v tomto roce oficiálně uvedl na trh akcelerátory Nervana, které budou tvořit jednu z jeho zbraní proti moderním GPU používaným pro účely umělé inteligence. Nový akcelerátor Nervana patří do platformy Lake Crest a založen je na technologiích, které Intel získal právě díky akvizici společnosti Nervana za 350 milionů dolarů. 
 
 
Nervana ‘Neural Network Processor nám může připomenout moderní GPU, a to už tím, že jako ony využívá vysoce paralelizované výpočty s výpočetními jednotkami organizovanými do klastrů a také má stejně jako NVIDIA GV100 na kartách TESLA nebo AMD Radeon Instinct s Vegou čtyři čipy HBM2 po svých bocích. Jde tak o multičipový modul (MCM) s celkem 32 GB paměti a 4096bitovým rozhraním. Deska také ukazuje, že jsou zapotřebí dva 8pinové konektory PCIe pro přídavné napájení. 
 
 
Jinak to ho však o tomto produktu stále moc nevíme, takže specifikace a jiné detaily zatím Intel stále drží pod pokličkou. Je jasné jen to, že Nervana bude zcela jiný akcelerátor než Xeon Phi založený na mnoha procesorech x86 a že slibuje "bezprecedentní" výkon pro AI a vysokou škálovatelnost, k čemuž možní poslouží ona dvě velká krabicoidní rozhraní nad čipem karty, jež mají obsahovat 12 obousměrných vysokorychlostních linek, jež mají být asi 20x rychlejší než dnešní linky rozhraní PCI Express. 
 
 
Musíme si ale počkat na to, až Intel zveřejní specifikace a také až se objeví první benchmarky. 
 
Zdroj: wccftech