Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel ukázal Lunar Lake v F1 24, zvládl 1080p při 60 fps s XeSS a Shadows RT

14.6.2024, Milan Šurkala, aktualita
Intel ukázal Lunar Lake v F1 24, zvládl 1080p při 60 fps s XeSS a Shadows RT
Procesory Intel Lunar Lake mají mít velmi výkonný integrovaný grafický čip. Ten slibuje o 50 % vyšší výkon než Meteor Lake. Má 8 Xe jader nové generace, větší jednotky pro ray-tracing a výkon až 67 TOPS pro AI.
Ještě letos by se měly objevit první notebooky s novými mobilními procesory Intel Lunar Lake. Ty dostávají novou architekturu GPU Battlemage. Těšit se můžeme na 8 Xe jader, 8 větších jednotek pro ray-tracing, nové vektorové jednotky a jednotky XMX, které by měly posunout zejména výkon v AI, objeví se tu také 8 MB L2 cache. Intel mluví o tom, že maximální výkon GPU má být o 50 % vyšší než u Meteor Lake, a už ten na tom nebyl vůbec špatně. Další výhodou ale má být i to, že ke stejnému výkonu potřebuje výrazně méně energie.
 
 
Intel prezentoval schopnosti GPU v Lunar Lake na Intel Technology Tour v Taipei, kde na počítači s tímto procesorem běžela hra F1 24 v rozlišení 1080p a 60 fps, byla využita technologie XeSS, tedy upscaling z nižšího rozlišení pomocí algoritmů AI. Detaily byly nastaveny na High a aktivován byl i Ray-Tracing pro stíny. Bohužel jsme se při prezentaci nedozvěděli např. konkrétní spotřeby (tu Intel nechtěl říci) nebo přesné hodnoty snímkovacích frekvencí. Každopádně to, že integrované GPU v procesoru plynule rozběhá zbrusu novou hru, není špatný výsledek.
 
 
Na internetu se ale objevily i jiné testy, např. ten, který tuto spotřebu ukazoval v jiné situaci. V benchmarku měl Meteor Lake spotřebu 25,3 W, zatímco Lunar Lake při stejném výkonu byl jen na 14,5 W, což je o 42 % méně. Výhodou by měla být i lepší odladěnost ovladačů a vyšší kompatibilita s moderními hrami.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.