Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel už dodává inženýrské vzorky Panther Lake vyrobené procesem 18A

17.12.2024, Milan Šurkala, aktualita
Intel už dodává inženýrské vzorky Panther Lake vyrobené procesem 18A
Michelle Johnston Holthaus, dočasná Co-CEO Intelu, nedávno prohlásila, že výrobní proces Intel 18A už je využíván k produkci inženýrských vzorků budoucích procesorů Panther Lake. Pohovořila i o AI.
V srpnu letošního roku společnost Intel oznámila, že má první prototypy procesorů vyrobených pomocí procesu Intel 18A. Nyní o něm jedna z nových dočasných Co-CEO, Michelle Johnston Holthaus, pohovořila trochu více. Řekla, že procesory Panther Lake, které budou produktem pro rok 2025, už existují ve formě inženýrských vzorků ES0 a celkem byly rozeslány osmi různým výrobním partnerům. Podle Holthaus to napovídá, že proces 18A je připravený pro produkci nových čipů a je v dobrém stavu.
 
Současně také řekla, že částečný přechod na produkci u TSMC byl správným krokem, neboť umožnil v dané době udržet cenu procesorů na rozumné úrovni. Také zmínila, že TSMC je fantastickým partnerem a je etalonem pro celý průmysl. Vzhledem ke schopnostem Intel Foundry se ale nadále počítá s hybridním modelem, kdy budou části procesorů vyráběny jak u samotného Intelu, tak i některé u TSMC.
 
Holthaus také přiznala, že v oblasti AI na tom Intel není moc dobře, což je záležitostí zejména akcelerátorů Gaudi, kterým se nepovedlo prorazit. Připustila, že zde AMD prostě dělá lepší práci [patrně v boji s Nvidií, která zde má dominantní pozici]. Intel zde plánuje vytvořit lepší ekosystém, který bude lépe škálovatelný a snazší k praktickému nasazení. Co přesně to ale znamená, to se teprve uvidí. Každopádně Nvidia těží nejen z dobrého hardwaru, ale zásadní je pro její dominanci v oblasti AI softwarová podpora (už od dob uvedení technologie CUDA), kterou budou alternativní systémy dohánět jen těžko a jakákoli roztříštěnost se zde patrně krutě vymstí.
 
Zdroj: wccftech.com, foto (autor: Nick Knupffer, CC BY-NC-SA 2.0, přes Flickr)