www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel už vybraným partnerům nabízí výkonné Xe-HP

Intel už vybraným partnerům nabízí výkonné Xe-HP
, , aktualita
Akcelerátory Intel Xe-HP by se měly postavit konkurenčním produktům z rodin NVIDIA Ampere a AMD CDNA, přičemž jejich obecná dostupnost nastane nejspíše až v roce 2021. Intel ale už nabízí první kousky svým vybraným partnerům. 
K oblíbeným
reklama
Intel Xe-HP už známe jako akcelerátory vycházející z architektury Xe, které na rozdíl od Xe-HPG nebudou určeny pro zpracování grafiky, ale pro výpočty. Intel je bude nabízet ve třech základních verzích, jež budou využívat buď jednu, dvě, nebo čtyři "dlaždice", čili samostatné čipy, které se mohou propojit pomocí rozhraní EMIB. 
 
 
Dá se tak říci, že to bude právě Intel, kdo jako první nabídne GPU v podobě slepence, abychom využili jeho vlastní terminologii. Ale jízlivost stranou, dnes už je zcela jasné, že v pokročilých technologiích pro pouzdření leží budoucnost, přičemž kombinace čipů propojených křemíkovými můstky EMIB mezi takové technologie rozhodně patří. 
 
O nejvyšším modelu se čtyřmi čipy či dlaždicemi se pak uvádí, že by měl zcela reálně dosáhnout výkonu přes 42 TeraFLOPS v FP32, což je více než dvojnásobek výkonu čipu NVIDIA A100 generace Ampere, i když GA102 v RTX 3090 nabízí až 35,7 TFLOPS díky zdvojeným CUDA jádrům. Ovšem pro Xe-HP bude konkurencí právě A100 a ne GA102 a také nejde pouze o výkon v FP32, ale i o FP64 nebo naopak FP16. Zatím tak opravdu nemáme dost informací na to, abychom mohli Xe-HP srovnávat s konkurencí. 
 
Co konkrétního ale Intel nabízí svým vybraným partnerům? Jedná se zatím o dvoudlaždicovou verzi, což znamená, že pouzdření už by mělo být víceméně vyřešeno a vytvoření čtyřdlaždicového Xe-HP už snad nebude nic bránit. Ostatně Intel už dříve ukázal všechny tři verze na fotografii, i když ta obsahovala pouze čipy kryté heatspreaderem, čili nešlo o žádný důkaz toho, že jde o reálně fungující hardware. 
 
Intel však nenabídne svým partnerům samotný hardware do jejich vlastních rukou. Namísto toho své Xe-HP zapojil do své vývojové cloudové infrastruktury DevCloud, čili půjde jen o vzdálený přístup pro vyzkoušení softwaru. A Intel potvrzuje, že v DevCloudu běží opravdu opravdová Xe-HP a ne nějaký zástupný hardware, který se tak jen tváří. Pro veřejnost pak daný cloud nabízí i GPU Iris Xe MAX a Xe-LP, která už jsou sama na trhu. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala