reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel Vaunt: normální chytré brýle

6.2.2018, Jan Vítek, aktualita
Intel Vaunt: normální chytré brýle
Rádi byste využívali chytré brýle, ale nechcete s nimi na veřejnosti vypadat jako exot? Intel Vaunt by vám to mohly splnit, protože na první pohled opravdu nevypadají nijak výjimečně a člověk by neřekl, že je na nich něco zvláštního. 
Intel Vaunt si už prohlédl a vyzkoušel Dieter Bohn, redaktor serveru the Verge, a to už na konci minulého roku. Až nyní se ale podělil o své zkušenosti. Dle dostupných informací se brýle Vaunt už pomalu chystají vstoupit do programu Early Access, který se týká různých vývojářů. Ti si tak budou moci je od Intelu pořídit a pracovat na softwarové výbavě či na různých systémech, kde se mohou uplatnit. Jde mimochodem o produkt vytvořený divizí Intel New Devices Group (NDG). 
 
 
Oproti brýlím jako Microsoft HoloLens jde o zcela obyčejně vypadající brýle, jež očividně ještě nejsou ve své finální podobě. Je ale zřejmé, že je budeme moci nosit, aniž bychom vyvolali jakoukoliv zvláštní pozornost okolí, že nám na nose sedí něco neobvyklého. Na druhou stranu, tomu budou odpovídat i jejich schopnosti. 
 
 
Zástupci Intelu Bohnovi přímo v laboratořích sdělili, že jejich cílem je vytvořit nenápadné zařízení, čili takové, které nebude mít žádné "sociální dopady". Zatím byly vytvořeny dva fungující designy, ale Intel slíbil, že jich plánuje mnohem více. Ostatně kdyby byly brýle k dispozici jen v jedné podobě, byly by nenápadné asi jako policejní Passat na dálnici. 
 
Co ale brýle Vaunt umí? Nenajdeme na nich žádnou kameru ani mikrofon, takže pokud by měl někdo obavu, že budou zneužity ke skrytému natáčení, může být klidný. Nemají dokonce ani žádný reproduktor či možnost napojení sluchátek a také tu není displej zabudovaný ve sklech. Namísto toho je tu nízko výkonný laser (přesněji vertical-cavity surface-emitting laser - VCSEL), který promítá informace přes "holografický reflektor" v pravém skle přímo do oka.
 
Obraz má rozlišení 400 x 150 pixelů a je monochromatický, a sice červený. O poškození oka se nemáme obávat, neboť jde o slabounký laser 1. třídy. Zatím však toho dané brýle moc neumí, neboť dokázaly pouze zobrazovat předem připravené informace ve smyčce. Vyvstala také otázka, jakým způsobem bychom mohli brýle ovládat a zda půjde o nějaké pohyby hlavou či gesta. Vypadá to však, že žádná forma ovládání nebude možná a že půjde pouze o zařízení, které nám bude automaticky zobrazovat žádané informace, jako jsou třeba různá upozornění. 
 
Zatím je tak ještě příliš brzo na to, abychom mohli soudit, co z brýlí Vaunt nakonec vznikne. 
 
Zdroj: The Verge 


reklama