www.svethardware.cz
>
>
>

Intel vybaví rozhraní PCI Express 5.0 svým vysokorychlostním protokolem CXL

Intel vybaví rozhraní PCI Express 5.0 svým vysokorychlostním protokolem CXL
, , aktualita
Konsorcium vytvořené kolem Compute Express Link (CXL) ohlásilo, že pro účely rozhraní PCI Express 5.0 využije stejnomenný protokol CXL vyvinutý společností Intel. Ten byl navržen pro vysokorychlostní propojení CPU a dalších důležitých komponent.
K oblíbeným
reklama
Prostě a jednoduše je to protokol, který se uplatní v rozhraní, jež se na trh rozhodně ještě nechystá. Ostatně tu máme teprve PCI Express 4.0, které sotva dorazilo a rozšiřování podpory ho teprve čeká. Na PCI Express 5.0 se ale už pochopitelně pracuje a příslušný Compute Express Link (CXL) pro ně během minulých čtyř let vyvinul sám Intel, jenž v konsorciu spolupracuje s firmami jako Alibaba, Cisco, Dell EMC, Facebook, Google, Hewlett Packard Enterprise, Huawei a Microsoft. S touto podporou by tak neměl být velký problém CXL prosadit. Intel se rozhodl z CXL vytvořit otevřenou technologii, kterou konsorciu daroval a v něm zapojené firmy ji tak mohou využít zcela zdarma. 
 
 
CXL má zajistit vysokou propustnost, kterou si budou žádat příští technologie pro práci s daty, nová výkonná GPU, FPGA, síťové prvky, atd. Intel sám už pracuje na tom, aby mohly CXL využít budoucí procesory Xeon, FPGA, samostatná GPU, SmartNIC a další produkty chystané pro rok 2021. A zde je třeba se na chvíli pozastavit. 
 
Jak bylo řečeno, rozhraní PCI Express 4.0 stačilo sotva dorazit, takže opravdu už je v dohledu verze 5.0? Od PCI SIG dobře víme, že specifikace verze 1.0 tohoto rozhraní budou dokončeny ještě v tomto kvartálu, takže základ bychom tu měli. Verze 4.0 přitom byla organizací PCI SIG oficiálně ohlášena v létě 2017, takže časově nám to rozhodně sedí. 
 
 
Otázka je, jak se bude PCI Express 4.0 rozšiřovat ve světě PC a kdy do něj nastoupí i verze 5.0, ostatně ta slibuje opět zdvojnásobení propustnosti jedné linky, takže PCIe 5.0 x1 by se v tomto ohledu vyrovnalo dnešnímu PCIe 3.0 x4. To ale nemusí být v běžných počítačích zrovna potřebné, alespoň ne zatím a lze očekávat, že po PCIe 5.0 skočí nejdříve výrobci serverů a obecně podnikových systémů, jak ostatně naznačuje sám Intel mluvící o Xeonech, SmartNIC či FPGA. Navíc v seznamu firem konsorcia CXL nenajdeme firmy AMD a NVIDIA, což také o lecčemž vypovídá. Dle zdroje zprávy ale mají možnost se také zúčastnit a Intel sám se nechal slyšet, že předpokládá účast dalších firem a jejich zapojení do vývoje další verze specifikací CXL. Ty teprve budou zveřejněny členům konsorcia. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů