www.svethardware.cz
>
>
>

Intel vybaví rozhraní PCI Express 5.0 svým vysokorychlostním protokolem CXL

Intel vybaví rozhraní PCI Express 5.0 svým vysokorychlostním protokolem CXL
, , aktualita
Konsorcium vytvořené kolem Compute Express Link (CXL) ohlásilo, že pro účely rozhraní PCI Express 5.0 využije stejnomenný protokol CXL vyvinutý společností Intel. Ten byl navržen pro vysokorychlostní propojení CPU a dalších důležitých komponent.
K oblíbeným
reklama
Prostě a jednoduše je to protokol, který se uplatní v rozhraní, jež se na trh rozhodně ještě nechystá. Ostatně tu máme teprve PCI Express 4.0, které sotva dorazilo a rozšiřování podpory ho teprve čeká. Na PCI Express 5.0 se ale už pochopitelně pracuje a příslušný Compute Express Link (CXL) pro ně během minulých čtyř let vyvinul sám Intel, jenž v konsorciu spolupracuje s firmami jako Alibaba, Cisco, Dell EMC, Facebook, Google, Hewlett Packard Enterprise, Huawei a Microsoft. S touto podporou by tak neměl být velký problém CXL prosadit. Intel se rozhodl z CXL vytvořit otevřenou technologii, kterou konsorciu daroval a v něm zapojené firmy ji tak mohou využít zcela zdarma. 
 
 
CXL má zajistit vysokou propustnost, kterou si budou žádat příští technologie pro práci s daty, nová výkonná GPU, FPGA, síťové prvky, atd. Intel sám už pracuje na tom, aby mohly CXL využít budoucí procesory Xeon, FPGA, samostatná GPU, SmartNIC a další produkty chystané pro rok 2021. A zde je třeba se na chvíli pozastavit. 
 
Jak bylo řečeno, rozhraní PCI Express 4.0 stačilo sotva dorazit, takže opravdu už je v dohledu verze 5.0? Od PCI SIG dobře víme, že specifikace verze 1.0 tohoto rozhraní budou dokončeny ještě v tomto kvartálu, takže základ bychom tu měli. Verze 4.0 přitom byla organizací PCI SIG oficiálně ohlášena v létě 2017, takže časově nám to rozhodně sedí. 
 
 
Otázka je, jak se bude PCI Express 4.0 rozšiřovat ve světě PC a kdy do něj nastoupí i verze 5.0, ostatně ta slibuje opět zdvojnásobení propustnosti jedné linky, takže PCIe 5.0 x1 by se v tomto ohledu vyrovnalo dnešnímu PCIe 3.0 x4. To ale nemusí být v běžných počítačích zrovna potřebné, alespoň ne zatím a lze očekávat, že po PCIe 5.0 skočí nejdříve výrobci serverů a obecně podnikových systémů, jak ostatně naznačuje sám Intel mluvící o Xeonech, SmartNIC či FPGA. Navíc v seznamu firem konsorcia CXL nenajdeme firmy AMD a NVIDIA, což také o lecčemž vypovídá. Dle zdroje zprávy ale mají možnost se také zúčastnit a Intel sám se nechal slyšet, že předpokládá účast dalších firem a jejich zapojení do vývoje další verze specifikací CXL. Ty teprve budou zveřejněny členům konsorcia. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné? GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné?
Výsledky spojené s grafickou kartou GeForce GTX 1650 se objevily v benchmarku Final Fantasy XV a vyhrabal je jako obvykle TUM APISAK. Hlavní informace je, že GTX 1650 by měla mít víceméně stejný výkon jako GTX 1050 Ti. Je to dost? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Valve konečně ukázali novou podobu Steamu Valve konečně ukázali novou podobu Steamu
Ve světle zpráv o nástupu obchodu Epic Games Store působí Steam jako platforma, jejíž provozovatel se ještě nevzpamatoval z utrženého šoku. Nicméně my bychom se brzy měli dočkat alespoň přepracovaného rozhraní slibovaného už řadu let. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami
Automobilka Volvo oznámila, že od roku 2020 bude do vozů instalovat systémy, které budou rozpoznávat chování řidiče. Kamery budou snímat, zda se nedívá např. na mobil a systém bude i vyhodnocovat, zda není opilý.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala