www.svethardware.cz
>
>
>

Intel zažil rekordní rok, ale poslední kvartál byl slabý, stejně jako je výhled do budoucna

Intel zažil rekordní rok, ale poslední kvartál byl slabý, stejně jako je výhled do budoucna
, , aktualita
Intel dosud vypadal jako finančně neotřesen událostmi minulého roku, zatímco mnozí jiní technologičtí giganti mohutně ztráceli. Nyní to vypadá, že zasažen byl už i Intel, který sice zažil rekordní finanční rok, ale pak už to moc růžové není. 
K oblíbeným
reklama
Nebylo pochyb o tom, že celý rok 2018 bude pro Intel z hlediska financí úspěšný, ostatně ten za něj dokázal utržit rekordních 70,8 miliard dolarů. Nicméně co se týče čtvrtého kvartálu, Intel už nedokázal naplnit předpoklady analytiků a jeho výhled do budoucna také není příznivý. 
 
 
Zde máme zveřejněné výsledky pěkně pohromadě. V celoročním srovnání rostly tržby o 13 % dle GAAP i non-GAAP principů, ovšem hrubá marže mírně klesla. Provozní zisk ale byl pochopitelně i tak vyšší, a to až o 29 % prudce vzrostl i čistý zisk a výnos na akcii. Dle toho by Intel mohl být veskrze spokojen.  
 
 
 
 
Intel však předpokládal, že za poslední kvartál roku 2018 utrží asi 19 miliard, ale ve skutečnosti to bylo 18,7 miliard, takže sice žádná katastrofa, přesto ale jde o citelné zpomalení. Marže už však v tomto kvartálu meziročně klesly daleko výrazněji než za celý rok a také zisky rostly ve srovnání s celým rokem výrazně pomaleji. 
 
Není pak žádné překvapení, že výhled na finanční výsledky v tomto roce byl také upraven a nyní Intel předpokládá, že v prvním kvartálu utrží 16 miliard dolarů. To je v meziročním srovnání beze změny a pro celý rok 2019 se předpokládají tržby 71,58 miliard, takže jen 1% nárůst. Mělo by to tak být podobné jako v letech 2013 a 2015, takže opět je to slabé, ale žádná katastrofa.
 
Jak ovšem zareagovali investoři? Ti pochopitelně potěšeni nebyli, a tak hodnota akcií klesla z téměř 50 dolarů na 46. Ovšem to není nic zásadního, ostatně ještě na začátku ledna byly akcie i na 45 dolarech a co se týče jejich vývoje za poslední půlrok, ten byl případě Intelu mnohem příznivější než v případě Apple, NVIDIA nebo Samsungu. I když pro Samsung šplhající se opět nahoru to už tak úplně neplatí.
 
Nakonec ještě můžeme uvést, že dle nejnovějších informací se nedostatek produktů Intelu na trhu očekává ještě na konci druhého kvartálu a 10nm produkty jsou stále na cestě. Předpoklad je stále stejný, na trh se ve velkém dostanou ještě letos. 
 
Zdroj: TZ Intel


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici
Společnost Seagate si připravila dvě zajímavé novinky, a sice jednak výkonné SSD FireCuda 520, které je určeno pro čtyři linky PCIe 4.0. Vedle něj tu pak máme 4TB FireCuda Gaming Dock. K čemu bude dobrý?
Včera, aktualita, Jan Vítek
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek