www.svethardware.cz
>
>
>

Intel zažil rekordní rok, ale poslední kvartál byl slabý, stejně jako je výhled do budoucna

Intel zažil rekordní rok, ale poslední kvartál byl slabý, stejně jako je výhled do budoucna
, , aktualita
Intel dosud vypadal jako finančně neotřesen událostmi minulého roku, zatímco mnozí jiní technologičtí giganti mohutně ztráceli. Nyní to vypadá, že zasažen byl už i Intel, který sice zažil rekordní finanční rok, ale pak už to moc růžové není. 
K oblíbeným
reklama
Nebylo pochyb o tom, že celý rok 2018 bude pro Intel z hlediska financí úspěšný, ostatně ten za něj dokázal utržit rekordních 70,8 miliard dolarů. Nicméně co se týče čtvrtého kvartálu, Intel už nedokázal naplnit předpoklady analytiků a jeho výhled do budoucna také není příznivý. 
 
 
Zde máme zveřejněné výsledky pěkně pohromadě. V celoročním srovnání rostly tržby o 13 % dle GAAP i non-GAAP principů, ovšem hrubá marže mírně klesla. Provozní zisk ale byl pochopitelně i tak vyšší, a to až o 29 % prudce vzrostl i čistý zisk a výnos na akcii. Dle toho by Intel mohl být veskrze spokojen.  
 
 
 
 
Intel však předpokládal, že za poslední kvartál roku 2018 utrží asi 19 miliard, ale ve skutečnosti to bylo 18,7 miliard, takže sice žádná katastrofa, přesto ale jde o citelné zpomalení. Marže už však v tomto kvartálu meziročně klesly daleko výrazněji než za celý rok a také zisky rostly ve srovnání s celým rokem výrazně pomaleji. 
 
Není pak žádné překvapení, že výhled na finanční výsledky v tomto roce byl také upraven a nyní Intel předpokládá, že v prvním kvartálu utrží 16 miliard dolarů. To je v meziročním srovnání beze změny a pro celý rok 2019 se předpokládají tržby 71,58 miliard, takže jen 1% nárůst. Mělo by to tak být podobné jako v letech 2013 a 2015, takže opět je to slabé, ale žádná katastrofa.
 
Jak ovšem zareagovali investoři? Ti pochopitelně potěšeni nebyli, a tak hodnota akcií klesla z téměř 50 dolarů na 46. Ovšem to není nic zásadního, ostatně ještě na začátku ledna byly akcie i na 45 dolarech a co se týče jejich vývoje za poslední půlrok, ten byl případě Intelu mnohem příznivější než v případě Apple, NVIDIA nebo Samsungu. I když pro Samsung šplhající se opět nahoru to už tak úplně neplatí.
 
Nakonec ještě můžeme uvést, že dle nejnovějších informací se nedostatek produktů Intelu na trhu očekává ještě na konci druhého kvartálu a 10nm produkty jsou stále na cestě. Předpoklad je stále stejný, na trh se ve velkém dostanou ještě letos. 
 
Zdroj: TZ Intel


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC
Procesory AMD EPYC se mohou díky svým 64 fyzickým jádrům pochlubit nebývalým hrubým výkonem, který byl nyní použit pro enkoding videa v reálném čase do 8K HEVC. Na to stačí jediný EPYC 7742. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek14 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře