reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel získal pro svou grafickou divizi indický startup Ineda

19.2.2019, Jan Vítek, aktualita
Intel získal pro svou grafickou divizi indický startup Ineda
Indická společnost Ineda před několika lety zaujala svými vlastními procesory, které vyvinula pro mobilní nositelná zařízení. Ty se vyznačovaly především energetickou efektivitou a nyní bude tato technologie sloužit Intelu. 
Pro svou grafickou divizi totiž společnost Ineda Systems získal Raja Koduri z Intelu a půjde asi nejen o úsporné čipy, které dokázaly v nositelné elektronice pracovat řadu dní a neustále přitom zpracovávat data ze senzorů nebo očekávat hlasové příkazy. Ineda díky tomu v předchozích letech získala finance na vývoj od firem jako Samsung, Qualcomm, Imagination Technologies a dalších, ovšem nyní to vypadá, že zaujala Intel z jiného důvodu, a sice kvůli něčemu jinému než mobilní nositelné elektronice, co se bude hodit pro vývoj grafických produktů. 
 
 
Může jít třeba jen o patentové portfolio firmy Ineda, z nějž se leccos může Intelu hodit, to se ze zveřejněných informací nedozvíme, ovšem mluví se také o tom, že Intel jde především po talentovaných inženýrech, jichž v Ineda pracuje zhruba stovka. Ti budou zvláště zběhlí v navrhování energeticky efektivních čipů a možná že Raja Koduri využil také své indické konexe. 
 
Ostatně energetická efektivita je v případě grafických karet velice důležitá, což se dá říci samozřejmě i o procesorech, kde má Intel mnoho zkušeností, ale o tom už nebudeme spekulovat. 
 
Jistý je ale fakt, že Ineda Systems založil Dasaradha Gude, který dříve působil jako vrchní ředitel AMD India, takže je opravdu možné, že se s Rajou Kodurim zná osobně, však tato firma byla založena v Hyderabadu, odkud je právě i Koduri. Ten je také znám tím, že si do své nové grafické divize v Intelu už najal několik lidí, s nimiž dříve osobně pracoval. Je to třeba Jim Keller, který se podepsal na architektuře Zen nebo Chris Hook z AMD a dříve také ještě z ATi. 
 
List Times of India se dotázal přímo Intelu, který potvrdil akvizici firmy Ineda, ale moc detailů nepřihodil. Zmínil především to, že tato akce mu zajistí tým inženýrů se zkušenostmi z vývoje SoC (System on Chip), aby mu pomohl postavit konkurenceschopnou architekturu pro samostatná GPU. Intel sám navíc v Hyderabadu působí, neboť tam má rozsáhlý tým pro vývoj softwaru a ten plánuje do budoucna rozšiřovat. 
 


reklama