Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Interaktivní 3D mapa sleduje pohyb blízkých galaxií

8.12.2017, Jan Vítek, aktualita
Interaktivní 3D mapa sleduje pohyb blízkých galaxií
Astronomové dali dohromady velice zajímavou 3D mapu, která zahrnuje galaxie z lokální skupiny a mapuje jejich pohyb. Mezi nimi je pochopitelně i naše Mléčná dráha, a tak se můžeme podívat, kam nás vůbec unáší. 
Pohyb objektů ve vesmíru není jednoduchá záležitost, neboť je vždy třeba brát v potaz, ve vztahu k čemu o pohybu uvažujeme. My sami si na Zemi připadáme nehybně, ovšem ta s námi jednak rotuje a navíc obíhá kolem Slunce. Společně se Sluncem a dalšími objekty naší soustavy se pohybujeme galaxií Mléčná dráha a pak i ona samotná se pohybuje v chumlu místních galaxií. Právě tento pohyb galaxií sahajících daleko za Místní skupinu právě mapuje nová interaktivní mapa, která se týká téměř 1400 galaxií a posledních 13,25 miliard let. Byla tak interpolována tak, aby pokryla téměř celou existenci vesmíru, což je samozřejmě třeba brát s rezervou. 
 
 
Úvodní obrázek znázorňuje žlutou barvou Mléčnou dráhu, červenou pak galaxii M31 (blízká Andromeda) a pak tu máme fialově znázorněný masivní soubor galaxií známý jako Virgo, jenž svou gravitací ovlivňuje vše v dosahu. Daleko lépe tento pohyb ale ukáže video:
 
 
Studie mapující pohyb galaxií byla zveřejněna v The Astrophysical Journal a pracoval na ní mezinárodní tým astronomů. Výsledkem jejich práce je dosud nejpodrobnější mapa blízkých galaxií a jejich pohybu, která sahá do vzdálenosti sta milionů světelných let od nás. Vůbec poprvé se tak můžeme podívat na to, jakou trasu urazily galaxie v průběhu historie vesmíru. 
 
Mapa byla vytvořena pomocí matematického modelu Numerical Action Method (NAM) a především na základě měření vzdálenosti celkem 18 tisíc galaxií. Je třeba upozornit, že ve videu mají galaxie jiné barvy než na výše uvedeném obrázku. Mléčná dráha je žlutá, Andromeda zelená a Virgo červený. Pak tu máme ještě další galaktické skupiny, jako je khaki Fornax, černá Antlia a fialové Virgo W. Ostatní galaxie jsou modré. Stejné zbarvení mají galaxie znázorněné na následující již interaktivní mapě. 
 
 
Z pohybu galaxií je tak zřejmé, že ten je dirigován právě 50 milionů světelných let vzdáleným Virgem, které samo o sobě čítá 1500 galaxií a celková hmotnost je odhadována na 600 bilionů Sluncí. V průběhu vývoje vesmíru tak bylo mnoho galaxií zachycenou gravitačním středem Virga a už navždy tak budou zachyceny v divokém orbitálním tanci kolem něj. Počítá se s tím, že každá galaxie, která se dnes nachází 40 milionů sv. let od Virga, bude jím nakonec také zachycena, takže my máme ještě rezervu. Nicméně Mléčnou dráhu čeká do 5 miliard let prolnutí s blízkou Andromedou.
 
Astronomové také v mapě identifikovali dva hlavní proudy pohybu. V prvním jsme zachyceni i my a týká se galaxií v horní části mapy, které se vysokou rychlostí vzdalují od řídce "obydlené" oblasti vesmíru, jenž dostal název Local Void, čili "lokální prázdnota". A pak, vedle očividné přitažlivosti Virga, je tu také patrný pohyb galaxií směrem k pomyslnému plochému disku kolem něj, jako by chtěly vytvořit analogii k prstencům Saturnu. 
 
 
Zdroj: Astronomy