Internet Explorer trpí vážnou bezpečnostní chybou, Microsoft s opravou nespěchá

Internet Explorer trpí vážnou bezpečnostní chybou, Microsoft s opravou nespěchá
, , aktualita
Výzkumník objevil vážný problém v prohlížeči Internet Explorer, který by útočníkovi umožnil přistupovat k souborům nebo informací o nainstalovaných programech. Microsoft o chybě ví, ale s vyřešením příliš nespěchá.
K oblíbeným
reklama
Internet Explorer už pro drtivou většinu uživatelů představuje jen závan minulosti, ale tento internetový prohlížeč zůstává součástí i nejnovějších Windows 10. Nedávno objevená chyba, na kterou poprvé upozornil bezpečnostní výzkumník John Page, navíc může ohrozit i uživatele, kteří tento prohlížeč na svém počítači nikdy předtím nespustili. Využívá typ útoku, který je označován jako XML External Entity (XEE). Případný útočník by mohl zneužít soubor MHT (MHTML Web Archive), který Internet Explorer defaultně používá pro uložení webových stránek. Moderní internetové prohlížeče přitom stránky ukládají v běžném formátu HTML a se starším MHT si obvykle nerozumí. Pokud tedy útočník zašle uživateli soubor MHT, třeba prostřednictvím phishingového e-mailu,  automaticky se otevře v Internetu Explorer, a to bez ohledu na to, že uživatel má jinak nastavený jiný výchozí prohlížeč.
 
 
Infikovaný soubor MHT umožňuje útočníkovi přistupovat k lokálně uloženým souborům v počítači nebo zjistit verze nainstalovaných programů. Hacker přitom také využívá způsob, jakým IE pracuje s některými příkazy, jako je tisk souborů. Normálně by byla nutná interakce ze strany uživatele, ale tento proces lze zautomatizovat pomocí javascriptové funkce window.print(). Podobným způsobem lze obejít také bezpečnostní varování v prohlížeči. Při používání objektů ActiveX jako Microsoft.XMLHTTP zobrazí prohlížeč lištu s varováním a uživatel musí potvrdit, zda chce aktivovat blokovaný obsah. Při používání vytvořené souboru MHT se závadnými tagy XML ovšem uživatelé žádné takové upozornění neobdrží.
 
 
John Page o chybě informoval Microsoft 27. března, ale místo bleskurychlé opravy se dočkal odpovědi až 10. dubna. V ní společnost uvádí, že zvažuje opravu chyby v některé z dalších verzí programu. O průběžném postupu nehodlá Microsoft informovat, a tím komunikaci považuje za uzavřenou. Až po tomto e-mailu se výzkumník rozhodl o případu informovat veřejnost. Chyba byla objevena v Internetu Explorer 11 a funguje v operačních systémech Windows 7, Windows 10 i Windows Server 2012 R2. Připomeňme, že dříve dominující prohlížeč má podle aktuálních dat společnosti podíl pouze 7,34 %, který navíc vytrvale klesá. Pokud někoho takového znáte ve svém okolí, doporučte mu přechod na modernější prohlížeč a nezapomeňte ho varovat, aby si dával pozor na soubory ve formátu MHT.
 
Zdroj: Zdnet.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková