Internet Explorer trpí vážnou bezpečnostní chybou, Microsoft s opravou nespěchá

Internet Explorer trpí vážnou bezpečnostní chybou, Microsoft s opravou nespěchá
, , aktualita
Výzkumník objevil vážný problém v prohlížeči Internet Explorer, který by útočníkovi umožnil přistupovat k souborům nebo informací o nainstalovaných programech. Microsoft o chybě ví, ale s vyřešením příliš nespěchá.
K oblíbeným
reklama
Internet Explorer už pro drtivou většinu uživatelů představuje jen závan minulosti, ale tento internetový prohlížeč zůstává součástí i nejnovějších Windows 10. Nedávno objevená chyba, na kterou poprvé upozornil bezpečnostní výzkumník John Page, navíc může ohrozit i uživatele, kteří tento prohlížeč na svém počítači nikdy předtím nespustili. Využívá typ útoku, který je označován jako XML External Entity (XEE). Případný útočník by mohl zneužít soubor MHT (MHTML Web Archive), který Internet Explorer defaultně používá pro uložení webových stránek. Moderní internetové prohlížeče přitom stránky ukládají v běžném formátu HTML a se starším MHT si obvykle nerozumí. Pokud tedy útočník zašle uživateli soubor MHT, třeba prostřednictvím phishingového e-mailu,  automaticky se otevře v Internetu Explorer, a to bez ohledu na to, že uživatel má jinak nastavený jiný výchozí prohlížeč.
 
 
Infikovaný soubor MHT umožňuje útočníkovi přistupovat k lokálně uloženým souborům v počítači nebo zjistit verze nainstalovaných programů. Hacker přitom také využívá způsob, jakým IE pracuje s některými příkazy, jako je tisk souborů. Normálně by byla nutná interakce ze strany uživatele, ale tento proces lze zautomatizovat pomocí javascriptové funkce window.print(). Podobným způsobem lze obejít také bezpečnostní varování v prohlížeči. Při používání objektů ActiveX jako Microsoft.XMLHTTP zobrazí prohlížeč lištu s varováním a uživatel musí potvrdit, zda chce aktivovat blokovaný obsah. Při používání vytvořené souboru MHT se závadnými tagy XML ovšem uživatelé žádné takové upozornění neobdrží.
 
 
John Page o chybě informoval Microsoft 27. března, ale místo bleskurychlé opravy se dočkal odpovědi až 10. dubna. V ní společnost uvádí, že zvažuje opravu chyby v některé z dalších verzí programu. O průběžném postupu nehodlá Microsoft informovat, a tím komunikaci považuje za uzavřenou. Až po tomto e-mailu se výzkumník rozhodl o případu informovat veřejnost. Chyba byla objevena v Internetu Explorer 11 a funguje v operačních systémech Windows 7, Windows 10 i Windows Server 2012 R2. Připomeňme, že dříve dominující prohlížeč má podle aktuálních dat společnosti podíl pouze 7,34 %, který navíc vytrvale klesá. Pokud někoho takového znáte ve svém okolí, doporučte mu přechod na modernější prohlížeč a nezapomeňte ho varovat, aby si dával pozor na soubory ve formátu MHT.
 
Zdroj: Zdnet.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD
Ban Spojených států na čínskou společnost Huawei je už i vidět. Prodeje smartphonů této společnosti padají o desítky procent a firma také předpokládá snížení příjmů o hrozivých 30 miliard dolarů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry
Na internetu se objevily benchmarky připravovaného serverového procesoru AMD EPYC 7452. Ten má být postaven na nové 7nm architektuře Rome a OpenBenchmarking jej postavili proti 20jádrovému Intelu Xeon Gold 6148.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM
Společnost Nvidia chystá rozšířit podporu pro HPC se svým rozhraním CUDA-X i na architekturu s procesory ARM. Cílem je pokrýt všechny hlavní architektury a nabídnout velmi úsporné řešení s vysokým výpočetním výkonem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Facebook představuje svou kryptoměnu Libra Facebook představuje svou kryptoměnu Libra
Už dlouhou dobu se spekulovalo nad tím, že sociální síť Facebook chystá svou vlastní kryptoměnu a dnes to bylo i oficiálně potvrzeno. Založena byla finanční divize Calibra a virtuální měna ponese název Libra.
Včera, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů