www.svethardware.cz
>
>
>
>

Inženýři spojili obě poloviny teleskopu Jamese Webba

Inženýři spojili obě poloviny teleskopu Jamese Webba
, , aktualita
Pokud astronomové najdou něco nového a zajímavého, co by stálo za další prozkoumání, jejich zpráva velice často zní, že více budou moci říci poté, co bude zprovozněn JWST, čili James Webb Space Telescope. Takže co je u něj nového?
K oblíbeným
reklama
James Webb Space Telescope (JWST) by se měl stát další vesmírnou ikonou, jako je dnes Hubbleův vesmírný dalekohled. Půjde o zařízení, které nemá obdoby a tomu by měly odpovídat také výsledky. Ostatně pomocí JWST bychom se už mohli přímo podívat na některé exoplanety a vidět vesmír nebývalých detailech.
 
 
JWST je v podstatě dokončen a nyní se nachází v zařízení firmy Northrop Grumman v Kalifornii, kde čekal na své sestavení a umístění na základovou platformu. Nyní tamní inženýři učinili důležitý krok, když vůbec poprvé tyto dvě části už napevno sestavili, takže umístili samotný teleskop se šestihrannými zrcadlovými segmenty na základnu. 
 
 
Teleskop, který je sám rozkládací, tak bude umístěn na platformě, která bude mít za úkol jej co nejlépe odstínit od zbytku světla přicházejícího od Slunce a komunikovat se Zemí. JWST se sice bude neustále pohybovat ve stínu Země, ale i tak bude štít potřebovat především kvůli tomu, že bude určen pro sledování hluboko v infračerveném spektru, takže ve výsledku bude vypadat nějak takto. 
 
 
 
Teleskop přitom musí sám o sobě fungovat naprosto bezvadně, neboť v jeho případě s dnešními možnostmi nepřipadají servisní mise v úvahu. Druhý librační bod, kde se usídlí, je totiž nějakých 1,5 milionu kilometrů daleko, takže pokud se něco pokazí, jako že se třeba nepodaří rozvinout sluneční štít, nebude možné provést opravu jako v případě Hubbleova dalekohledu. 
 
Testování je tak dlouhé a důkladné. Testy funkčnosti už byly provedeny a stejně tak testy toho, zda zařízení zvládne v pořádku přežít silné vibrace při startu rakety Ariane 5. Ta by jej měla vynést do vesmíru bohužel nejdříve v březnu roku 2021. JWST by měl vydržet pracovat alespoň pět let, ale můžeme doufat, že to bude mnohem déle. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou
Zakladatel Mozilly Brendan Eich přichází s dalším svým zajímavým produktem. Představil finální verzi prohlížeče Brave, který cílí nejen na soukromí, ale také na reklamy. Za jejich sledování vám bude platit vlastní kryptoměnou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů
Ochota firem se dělit o testovací vzorky svého nového hardwaru se případ od případu značně liší. AMD s velkou ochotou poskytovalo celé testovací sestavy v případě prvních dvou generací Ryzenů. Nyní je to už mnohem horší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11 NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11
O NUC v podání firmy AMD bychom asi správně neměli mluvit, neboť to je formát vymyšlený Intelem pro jeho vlastní minipočítače. Nicméně označení NUC už se vžilo pro malé desktopy určité velikosti a ty nyní konečně dorazí s Ryzeny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows
Společnost IBM zveřejnila závěry svého interního experimentu, který zkoumal výkon zaměstnanců vybavených počítači Mac s příslušným operačním systémem a klasickými PC se systémem Windows. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2 Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2
Rockstar Games tentokrát nepředvedli bezproblémové vypuštění přeportovaného titulu z konzolí na PC. K tomu má nová hra Red Dead Redemption 2 pro osobní počítače daleko. Slíbena byla ale náprava. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře