Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Inženýři spojili obě poloviny teleskopu Jamese Webba

30.8.2019, Jan Vítek, aktualita
Inženýři spojili obě poloviny teleskopu Jamese Webba
Pokud astronomové najdou něco nového a zajímavého, co by stálo za další prozkoumání, jejich zpráva velice často zní, že více budou moci říci poté, co bude zprovozněn JWST, čili James Webb Space Telescope. Takže co je u něj nového?
James Webb Space Telescope (JWST) by se měl stát další vesmírnou ikonou, jako je dnes Hubbleův vesmírný dalekohled. Půjde o zařízení, které nemá obdoby a tomu by měly odpovídat také výsledky. Ostatně pomocí JWST bychom se už mohli přímo podívat na některé exoplanety a vidět vesmír nebývalých detailech.
 
 
JWST je v podstatě dokončen a nyní se nachází v zařízení firmy Northrop Grumman v Kalifornii, kde čekal na své sestavení a umístění na základovou platformu. Nyní tamní inženýři učinili důležitý krok, když vůbec poprvé tyto dvě části už napevno sestavili, takže umístili samotný teleskop se šestihrannými zrcadlovými segmenty na základnu. 
 
 
Teleskop, který je sám rozkládací, tak bude umístěn na platformě, která bude mít za úkol jej co nejlépe odstínit od zbytku světla přicházejícího od Slunce a komunikovat se Zemí. JWST se sice bude neustále pohybovat ve stínu Země, ale i tak bude štít potřebovat především kvůli tomu, že bude určen pro sledování hluboko v infračerveném spektru, takže ve výsledku bude vypadat nějak takto. 
 
 
 
Teleskop přitom musí sám o sobě fungovat naprosto bezvadně, neboť v jeho případě s dnešními možnostmi nepřipadají servisní mise v úvahu. Druhý librační bod, kde se usídlí, je totiž nějakých 1,5 milionu kilometrů daleko, takže pokud se něco pokazí, jako že se třeba nepodaří rozvinout sluneční štít, nebude možné provést opravu jako v případě Hubbleova dalekohledu. 
 
Testování je tak dlouhé a důkladné. Testy funkčnosti už byly provedeny a stejně tak testy toho, zda zařízení zvládne v pořádku přežít silné vibrace při startu rakety Ariane 5. Ta by jej měla vynést do vesmíru bohužel nejdříve v březnu roku 2021. JWST by měl vydržet pracovat alespoň pět let, ale můžeme doufat, že to bude mnohem déle. 
 
Zdroj: NASA