www.svethardware.cz
>
>
>
>

Inženýři spojili obě poloviny teleskopu Jamese Webba

Inženýři spojili obě poloviny teleskopu Jamese Webba
, , aktualita
Pokud astronomové najdou něco nového a zajímavého, co by stálo za další prozkoumání, jejich zpráva velice často zní, že více budou moci říci poté, co bude zprovozněn JWST, čili James Webb Space Telescope. Takže co je u něj nového?
K oblíbeným
reklama
James Webb Space Telescope (JWST) by se měl stát další vesmírnou ikonou, jako je dnes Hubbleův vesmírný dalekohled. Půjde o zařízení, které nemá obdoby a tomu by měly odpovídat také výsledky. Ostatně pomocí JWST bychom se už mohli přímo podívat na některé exoplanety a vidět vesmír nebývalých detailech.
 
 
JWST je v podstatě dokončen a nyní se nachází v zařízení firmy Northrop Grumman v Kalifornii, kde čekal na své sestavení a umístění na základovou platformu. Nyní tamní inženýři učinili důležitý krok, když vůbec poprvé tyto dvě části už napevno sestavili, takže umístili samotný teleskop se šestihrannými zrcadlovými segmenty na základnu. 
 
 
Teleskop, který je sám rozkládací, tak bude umístěn na platformě, která bude mít za úkol jej co nejlépe odstínit od zbytku světla přicházejícího od Slunce a komunikovat se Zemí. JWST se sice bude neustále pohybovat ve stínu Země, ale i tak bude štít potřebovat především kvůli tomu, že bude určen pro sledování hluboko v infračerveném spektru, takže ve výsledku bude vypadat nějak takto. 
 
 
 
Teleskop přitom musí sám o sobě fungovat naprosto bezvadně, neboť v jeho případě s dnešními možnostmi nepřipadají servisní mise v úvahu. Druhý librační bod, kde se usídlí, je totiž nějakých 1,5 milionu kilometrů daleko, takže pokud se něco pokazí, jako že se třeba nepodaří rozvinout sluneční štít, nebude možné provést opravu jako v případě Hubbleova dalekohledu. 
 
Testování je tak dlouhé a důkladné. Testy funkčnosti už byly provedeny a stejně tak testy toho, zda zařízení zvládne v pořádku přežít silné vibrace při startu rakety Ariane 5. Ta by jej měla vynést do vesmíru bohužel nejdříve v březnu roku 2021. JWST by měl vydržet pracovat alespoň pět let, ale můžeme doufat, že to bude mnohem déle. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala