Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Jak si postavit domácí síť

, , zpráva
.. a co všechno budeme potřebovat.
Máte doma dva počítače, ale pouze jeden z nich má modem a vy chcete mít přístup z obou na internet nebo snad rádi hrajete hry a chcete mít za protivníka vašeho kamaráda, tak potom je čas postavit si vlastní domácí síť LAN.

Co všechno budeme potřebovat:

Kvalitní síťovou kartu:
A to v provedení PCI, instalace je pak daleko jednodušší, protože jsou vybaveny standardem plug&play a Windows je velice snadno rozeznají. Pokud použijete ISA kartu, je důležité, aby jste k ní měli manuál s ovladači. Cena běžné karty od firmy 3Com se pohybuje kolem 600 Kč. Dále si dejte pozor, jakými výstupy je karta vybavena, BNC nebo RJ45.

Síťovou kabeláž:
Zde už začínají problémy. Na výběr máme mezi koaxiálem s odporem 50 (cena za 1 m asi 9,-Kč) a kroucenou dvojlinkou (cena za 1 m asi 20,- Kč). Koaxiál se připojuje na BNC výstup a dvojlinka na RJ45. Pokud chceme propojit pouze dva počítače je nejlepší zvolit dvojlinku, která nám zaručuje přenosovou rychlost až 100 Mb/s. Pokud bychom chtěli připojit pomocí dvojlinky více počítačů, musíme použít rozbočovače např.HUB (cena 8.000,- Kč) nebo Switch (20.000,- Kč). Proto pro domácí LAN, kdy chceme propojit více počítačů, je výhodnější použít koaxiální kabel s rozbočkami, které se nazývají téčka (49,- Kč) a dále dva terminátory (26,- Kč), které se dávají na začátek a na konec. (Terminátor se používá, aby signál nezískal echo). Přenosová rychlost pomocí koaxiálu je 10 Mb/s.

Operační systém:
Jelikož se jedná o LAN bohatě nám postačí Windows 95/98.

Konfigurace sítě:
Takže karty, už jsme instalovali do počítačů a propojili je pomocí koaxiálu nebo dvojlinky. Nyní musíme nastavit komunikační protokoly. V ovládacích panelech klepneme na položku síť. Zde dáme přidat protokol a vybereme položku TCP/IP a IPX/SPX. Protokol TCP/IP se musí ještě nakonfigurovat, proto na něj klikněte a dostanete se do okna vlastnosti. Do políčka zadat adresu IP ručně napište číslo 192.168.1.X. Poslední číslo se může měnit v intervalu 0-255. Takže pro váš počítač tam napište třeba 1 a pro druhý 2. V druhém řádku vyplňte číslo 255.255.255.0. U protokolu IPX/SPX zaškrtněte na záložce Netbios položku používat Netbios přes IPX/SPX. Protokoly Netbios a IPX/SPX již nevyžadují další nastavení.

Dále, abychom mohli využívat tiskárnu a sdílet disky, je nutno nainstalovat síťové služby. V položce síť klikněte na přidat a potom služby a zaškrtněte Sdílení souborů a tiskáren.V záložce identifikace vyplňte údaje o vašem počítači a pracovní skupině a vaše pracovní síť je připravena.

Síť nám nefunguje:
Abyste ověřili, zda je vše v pořádku, můžete použít utilitu ping, která je součástí Windows. Na příkazové řádce stačí napsat ping a IP adresu počítače, na který se chcete připojit. Nejčastější příčinou, že síť nefunguje, je špatně zapojená kabeláž.

Chceme ze všech počítačů na internet:
V jednom počítači máme modem a chceme ho zpřístupnit i pro ostatní počítače. Pak je třeba použít například program “WinRoute (http://www.tinysoftware.cz)” nebo program “WinProxy (http://www.winproxy.cz)”, který zdarma umožňuje propojení dvou počítačů. Tyto programy umožňují mít například více emailových adres pro jednotlivé uživatele.V kombinaci s rychlým modemem máte levné řešení pro přístup na internet.

Závěrem bych chtěl poznamenat, že tento článek byl určen pro začátečníky a dává návod na nejjednodušší síť.
reklama