Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak si stojí trh s GPU a podíly hlavních výrobců?

5.9.2018, Jan Vítek, aktualita
Jak si stojí trh s GPU a podíly hlavních výrobců?
Společnost JPR zveřejnila nové informace o trhu s GPU a my se můžeme podívat i na to, jak se po dobu dlouhých devíti let měnily podíly společností AMD, NVIDIA a Intel. Půjde nám tak o celý trh s GPU pro počítače PC.
Společnost Jon Peddie Research zveřejnila nová data týkající se 2. kvartálu tohoto roku a my z nich můžeme dobře vidět dopad konce kryptotěžební vlny. Data ukazují na velký pokles dodávek samostatných desktopových GPU ve srovnání s prvním kvartálem. AMD na tom celkem logicky tratilo ze všech nejvíc a dodalo na trh o 12,3 % méně karet než v předchozím období a NVIDII to zasáhlo poklesem o 7,5 procent. Intel si díky tomu dokázal na celém trhu s GPU získat větší část podílu. Grafické karty AMD byly mezi těžaři oblíbenější a jejich cena se také více nafoukla, takže se nelze divit, že nyní je o karty AMD o to nižší zájem, zvláště když hráči zase preferují NVIDIE, nicméně AMD si dle těchto dat nestojí vedle ní až tak špatně. Je ale třeba počítat s tím, že do jeho řad patří také integrovaná GPU v APU. 
 
 
Co ale dlouhodobý vývoj na tomto trhu? S tím nám zase pomohou data od Statista. Ta zahrnují období prvních APU a mnoho generací grafických karet od roku 2009. V případě společnosti AMD byla v roce 2009 uvedena rodina Evergreen, čili Radeon HD 5000 a NVIDIA měla nově na trhu GeForce 200 series.
 
 
Na těchto datech můžeme vidět především to, jak se společný podíl NVIDIE a AMD oproti Intelu snižoval, což vypovídá o oblibě integrovaných GPU v Intelech a samostatných karet. To však bude samozřejmě ovlivněno více faktory, a to třeba rostoucí oblibou mobilních počítačů, jež jsou mnohem častěji než desktopové vybavovány jen integrovanými čipy. Jenomže v posledních letech se tento trend zvrátil a svůj podíl dokázalo navýšit AMD i NVIDIA. 
 
Nyní ale nastal další zlom, a sice právě konec druhé vlny těžby kryptoměn na grafických kartách a prodeje budou opět táhnout především hráči, grafici, atd. Samotné AMD má dle těchto statistik už dlouhou dobu nižší podíl než NVIDIA, a to od roku 2014, ale ten se nijak dramaticky nepřesouvá. Jenomže je velká otázka, jak to bude dál, však pokud máme využít data od JPR, AMD se dostalo opět na 13 procent.
 
NVIDIA se chystá vydat nové karty a pokud budou recenze příznivé, může se těšit na zájem jak o nové RTX 2000, tak o GTX 1000, jež by v podstatě mohla i dál prodávat vedle nové generace. Ještě uvidíme, kdy ty zmizí z trhu, ale NVIDIA samotná i její AIB partneři by měli mít ještě slušné zásoby. 
 
 
NVIDIA také dokázala v posledních kvartálech slušně zvýšit své tržby na úroveň Toshiby a Infineonu. Mimochodem tento graf také dobře ukazuje moment, v němž se ze Samsungu stal největší světový výrobce počítačových čipů. V roce 2014 NVIDIA utržila 4,13 mld. USD a za poslední rok to bylo už 9,71 miliard, čili 2,35x více a nevypadá to, že by měla výhled na hubenější období. 
 
Nyní tak bude záležet na přijetí generace karet RTX 2000, dále na tom, kdy AMD dokáže na trh dostat 7nm generaci Navi a co ta předvede (ještě dříve to budou 7nm Vegy pouze pro profi karty, pokud nás AMD nepřekvapí) a cca za dva roky můžeme očekávat vstup firmy Intel na trh se samostatnými GPU. Uvidíme také, kam se vyvine ray tracing počítaný na kartách v reálném čase a co v této oblasti nabídne právě AMD a Intel stejně jako softwaroví vývojáři.