www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Jak si vedou Radeony RX 5700 vedle GeForce SUPER?

Jak si vedou Radeony RX 5700 vedle GeForce SUPER?
, , aktualita
Včera už mohly být zveřejněny recenze karet AMD Radeon RX 5700 a RX 5700 XT, které AMD ještě před vypuštěním na trh zlevnilo. Můžeme se jen dohadovat, zda to byl či nebyl předem připravený tah, ovšem nyní jde především o výkon. 
K oblíbeným
reklama
AMD Radeon RX 5700 a RX 5700 XT jsou zatím jediné dvě grafické novinky se 7nm čipy Navi, které mají zaútočit na nabídku firmy NVIDIA a konkrétně její GeForce. Ty byly minulý týden představeny na trhu ve verzích SUPER, což samotné AMD mohlo bezpochyby očekávat už několik týdnů dopředu. Když ale poprvé představilo své nové karty, uvedlo už jejich ceny, a sice 380 a 450 USD a nejspíše čekalo na reakci firmy NVIDIA. 
 
 
Ta přišla brzy v podobě GeForce SUPER, které nesnižují ceny, ale zvyšují výkon. AMD poté ohlásilo snížení cen nových Radeonů, a to ještě před jejich vypuštěním na trh. Slabší 5700 se dostal na 350 a silnější 5700 XT na 400 USD. 
 
Ceny karet v našich obchodech ještě neměly šanci se "usadit", a tak tu máme dle Heureky  Radeony RX 5700 za cca 11.000 Kč a 5700 XT dokonce za 13 či 14 tisíc. To však zdaleka neodpovídá výše uvedeným částkám, a to ani v případě, že si namísto dolarů dosadíme eura. Když ale chvíli hledáme jinými způsoby, dají se tyto karty najít i výrazně levněji, nicméně i tak bude lepší se zatím neukvapovat a spíše si nastudovat to, co nové Radeony i GeForce zvládnou. 
 
Co se týče GeForce SUPER, zatím tu jsou recenze RTX 2060S a RTX 2070S a dle nich je nová 2060S víceméně na stejné úrovni jako stará 2070, a to při ceně kolem 400 USD a RTX 2070S je o trošku slabší než RTX 2080, a to za 500 USD. Z hlediska cen tu tak už rázem nemáme od AMD konkurenci pro RTX 2070, respektive její novou verzi SUPER a můžeme mluvit o přímé konkurenci pro RTX 2060 a RTX 2060S s naprosto stejnými oficiálními cenami. 
 
Takže tu máme vytvořeny dvojičky RX 5700 + RTX 2060 a RX 5700 XT + RTX 2060 SUPER a můžeme srovnávat. Test serveru Extremetech hned ukazuje na to, že AMD má s ohledem na cenu velice dobrou nabídku. Jeho RX 5700 v řadě titulů snadno překonává kartu RTX 2060, ovšem v některých za ní naopak zaostává, jako je Assassin's Creed Origins nebo Warhammer II. V Shadow of the Tomb Raider jsou obě karty zcela vyrovnané. Pak tu jsou ale také tituly, jako Metro Exodus, kde je RX 5700 výkonnější i než RTX 2070, a tudíž by to mělo platit i pro RTX 2060 SUPER. 
 
Něco podobného pak můžeme říci o kartách RX 5700 XT a RTX 2070, jak potvrzuje třeba i test serveru Hexus.net. Recenze ale ukazují i něco jiného. V některých případech nedokáže náporu nové RX 5700 XT odolat ani papírově mnohem výkonnější Radeon VII, což je případ hry Total War: Three Kingdoms nebo Far Cry: New Dawn. Zde se prostě ukazuje vylepšená architektura RDNA čipů Navi a je znát, že koupě Radeonu VII pro hraní až na možné výjimky nemá cenu a už vůbec ne s ohledem na to, jakou porci výkonu získáme za podstatně vyšší částku kolem 19 tisíc.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz
Grafické karty Radeon budou asi mnohem oblíbenějším cílem overclockerů z řad běžných uživatelů než procesory Ryzen 3000, protože to vypadá, že s úpravou registrů lze získat nezanedbatelný frekvenční nárůst.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU? AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU?
Pokud by si někdo myslel, že se starým křemíkovým hardwarem je to podobné jako se starým spalovacím motorem, může být vcelku v klidu. Starý křemíkový čip časem nezíská horší výkon, ale o tom však nerozhoduje sám.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS
NVIDIA se s námi podělila o benchmark, který ukazuje na výkon jejích GeForce RTX ve hře Monster Hunter: World. Ten má být díky Deep Learning Super Sampling (DLSS) o polovinu vyšší, což se v takové náročné hře bude hodit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB? Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?
Dvanáctijádrový procesor Ryzen 9 3900X je pochopitelně aktuálně ve středu zájmu, a to i z hlediska spotřeby a chlazení. Na spotřebu a schopnost levnějších desek jej napájet jsme se už podívali a nyní je tu chlazení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One
Projekt Hyperloop byl navržený podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jeho realizace se ujaly soukromé společnosti, jednou z nich je Virgin Hyperloop One. Ta by mohla vybudovat vysokorychlostní trať i v Severní Karolíně. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková