www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Jak si vedou Radeony RX 5700 vedle GeForce SUPER?

Jak si vedou Radeony RX 5700 vedle GeForce SUPER?
, , aktualita
Včera už mohly být zveřejněny recenze karet AMD Radeon RX 5700 a RX 5700 XT, které AMD ještě před vypuštěním na trh zlevnilo. Můžeme se jen dohadovat, zda to byl či nebyl předem připravený tah, ovšem nyní jde především o výkon. 
K oblíbeným
reklama
AMD Radeon RX 5700 a RX 5700 XT jsou zatím jediné dvě grafické novinky se 7nm čipy Navi, které mají zaútočit na nabídku firmy NVIDIA a konkrétně její GeForce. Ty byly minulý týden představeny na trhu ve verzích SUPER, což samotné AMD mohlo bezpochyby očekávat už několik týdnů dopředu. Když ale poprvé představilo své nové karty, uvedlo už jejich ceny, a sice 380 a 450 USD a nejspíše čekalo na reakci firmy NVIDIA. 
 
 
Ta přišla brzy v podobě GeForce SUPER, které nesnižují ceny, ale zvyšují výkon. AMD poté ohlásilo snížení cen nových Radeonů, a to ještě před jejich vypuštěním na trh. Slabší 5700 se dostal na 350 a silnější 5700 XT na 400 USD. 
 
Ceny karet v našich obchodech ještě neměly šanci se "usadit", a tak tu máme dle Heureky  Radeony RX 5700 za cca 11.000 Kč a 5700 XT dokonce za 13 či 14 tisíc. To však zdaleka neodpovídá výše uvedeným částkám, a to ani v případě, že si namísto dolarů dosadíme eura. Když ale chvíli hledáme jinými způsoby, dají se tyto karty najít i výrazně levněji, nicméně i tak bude lepší se zatím neukvapovat a spíše si nastudovat to, co nové Radeony i GeForce zvládnou. 
 
Co se týče GeForce SUPER, zatím tu jsou recenze RTX 2060S a RTX 2070S a dle nich je nová 2060S víceméně na stejné úrovni jako stará 2070, a to při ceně kolem 400 USD a RTX 2070S je o trošku slabší než RTX 2080, a to za 500 USD. Z hlediska cen tu tak už rázem nemáme od AMD konkurenci pro RTX 2070, respektive její novou verzi SUPER a můžeme mluvit o přímé konkurenci pro RTX 2060 a RTX 2060S s naprosto stejnými oficiálními cenami. 
 
Takže tu máme vytvořeny dvojičky RX 5700 + RTX 2060 a RX 5700 XT + RTX 2060 SUPER a můžeme srovnávat. Test serveru Extremetech hned ukazuje na to, že AMD má s ohledem na cenu velice dobrou nabídku. Jeho RX 5700 v řadě titulů snadno překonává kartu RTX 2060, ovšem v některých za ní naopak zaostává, jako je Assassin's Creed Origins nebo Warhammer II. V Shadow of the Tomb Raider jsou obě karty zcela vyrovnané. Pak tu jsou ale také tituly, jako Metro Exodus, kde je RX 5700 výkonnější i než RTX 2070, a tudíž by to mělo platit i pro RTX 2060 SUPER. 
 
Něco podobného pak můžeme říci o kartách RX 5700 XT a RTX 2070, jak potvrzuje třeba i test serveru Hexus.net. Recenze ale ukazují i něco jiného. V některých případech nedokáže náporu nové RX 5700 XT odolat ani papírově mnohem výkonnější Radeon VII, což je případ hry Total War: Three Kingdoms nebo Far Cry: New Dawn. Zde se prostě ukazuje vylepšená architektura RDNA čipů Navi a je znát, že koupě Radeonu VII pro hraní až na možné výjimky nemá cenu a už vůbec ne s ohledem na to, jakou porci výkonu získáme za podstatně vyšší částku kolem 19 tisíc.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek