www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jak vypadá 56jádrový Intel Cascade Lake?

Jak vypadá 56jádrový Intel Cascade Lake?
, , aktualita
Intel má zatím jedinou možnost, jak odrazit útok až 64jádrových procesorů AMD EPYC. Využije k tomu generaci Cascade Lake, která zahrnuje i procesory Xeon Platinum 9200 se dvěma čipy a až 56 jádry. Jak vypadají?
K oblíbeným
reklama
Redaktor serveru Anandtech si mohl nový 56jádrový Xeon Platinum 9200 osahat a potvrdit, že jde o ty největší procesory, jaké Intel kdy vyrobil, tedy s ohledem na velikost pouzdra, a tím i patice. 
 
 
Jeho téměř čtvercové pouzdro má celkové rozměry 76 x 72,5 mm a snadno překoná staré Pentia Pro s rozměry 67,6 x 62,5 mm a je výrazně větší i než protáhlé procesory AMD EPYC s rozměry 75,4 x 58,5 mm. Stejně velké budou samozřejmě i nové 7nm EPYC, protože ty si zachovaly stejnou patici SP3 typu LGA se 4094 kontakty. 
 
 
To Xeon Platinum 9200 má kontaktů už na první pohled daleko více a jejich počet můžeme jako obvykle vyčíst z oficiálního označení patice, takže dle FCBGA5903 jich je přesně 5903. Není divu, že jsou po celé spodní ploše procesoru až na dvě menší místa, kde máme řadu SMD součástek, a sice pozoruhodně malých kondenzátorů v . 
 
 
Nové Intely mají tak moc kontaktů především kvůli tomu, že na rozdíl od osmikanálového kontroleru pamětí DDR4 v procesorech EPYC (či 4x 2kanálového v jejich první generaci) tu je celkem dvanáct kanálů, čili po šesti ve dvou samostatných čipech. Čtyři kanály navíc už je slušný rozdíl a také lze očekávat, že bude třeba řádně posílit napájení. Však už víme, že právě 56jádrový Xeon Platinum má TDP 400 W, což platí pro jeho základní takt, takže reálný výdej tepla spojený se spotřebou bude ještě vyšší. 
 
 
Na dalším snímku můžeme vidět, kam byla v pouzdře umístěna ona dvě jádra, z nichž jedno má označení master a druhé slave. Co to bude znamenat, to se můžeme zatím dohadovat. Obě by ale měla být snad stejná s velikostí 694 mm2
 
Intel Xeon Platinum 9200 (Cascade Lake AP)

Jádra / vlákna Zákl. takt Turbo
L3
Cache
TDP Cena
Platinum 9282 56 C / 112 T 2,6 GHz 3,8 GHz 77 MB 400 W ?
Platinum 9242 48 C / 96 T 2,3 GHz 3,8 GHz 71,5 MB 350 W ?
Platinum 9222 32 C / 64 T 2,3 GHz 3,7 GHz 71,5 MB 250 W ?
Platinum 9221 32 C / 64 T 2,1 GHz 3,7 GHz 71,5 MB 250 W ?
 
Při prozkoumání zblízka bylo spatřeno celkem 18 vrstev tvořících celou substrátovou destičku procesoru. 
 
Skutečně můžeme být zvědaví na cenu nových Xeon Platinum, však 28jádrové verze z generace Skylake přijdou na cca 8800 až 13000 dolarů a nové 28jádrové Xeon Platinum z generace Cascade Lake-SP přijdou na téměř stejné částky. Za 56jádrové to tak bude dle předpokladů alespoň dvojnásobek, takže takové AMD se asi vůbec nemusí obávat toho, že by jeho EPYC "Rome" byly z hlediska ceny nekonkurenceschopné. 
 
Zdroj: Anandtech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Netflix v březnu 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v březnu 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce
Březen přinese na Netflix animovaný seriál podle slavné hry DOTA nebo detektivní novinku se Sherlockem Holmesem. Herečka a scénáristka Amy Poehler zase uvede očekávaný komediální film Moxie.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Rocket Lab Neutron: znovu použitelná raketa pro megakonstelace Rocket Lab Neutron: znovu použitelná raketa pro megakonstelace
Kalifornská společnost Rocket Lab se přihlásila s videem, které představuje své budoucí rakety Neutron. Ty mají nastoupit za aktuální rakety Electron a uvažovat o nich můžeme jako o menší obdobě nosičů Falcon 9 od SpaceX. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel přestal nabízet rozšířenou záruku pro overclockery Intel přestal nabízet rozšířenou záruku pro overclockery
Intel se rozhodl bez náhrady zrušit svou službu Performance Tuning Protection Plan (PTPP), která představovala rozšířenou záruku pro zákazníky, kteří rádi taktovali své procesory až na hranu jejich možností. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel připravil mainstreamová SSD série 670p s QLC Intel připravil mainstreamová SSD série 670p s QLC
Intel SSD 670p dle dostupných informací patří do mainstreamu, i když nejdříve bychom si asi měli ujasnit, co dnes za takový mainstream v případě SSD můžeme považovat. Jedná se o M.2 modely pro PCIe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů