www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jak vypadá 56jádrový Intel Cascade Lake?

Jak vypadá 56jádrový Intel Cascade Lake?
, , aktualita
Intel má zatím jedinou možnost, jak odrazit útok až 64jádrových procesorů AMD EPYC. Využije k tomu generaci Cascade Lake, která zahrnuje i procesory Xeon Platinum 9200 se dvěma čipy a až 56 jádry. Jak vypadají?
K oblíbeným
reklama
Redaktor serveru Anandtech si mohl nový 56jádrový Xeon Platinum 9200 osahat a potvrdit, že jde o ty největší procesory, jaké Intel kdy vyrobil, tedy s ohledem na velikost pouzdra, a tím i patice. 
 
 
Jeho téměř čtvercové pouzdro má celkové rozměry 76 x 72,5 mm a snadno překoná staré Pentia Pro s rozměry 67,6 x 62,5 mm a je výrazně větší i než protáhlé procesory AMD EPYC s rozměry 75,4 x 58,5 mm. Stejně velké budou samozřejmě i nové 7nm EPYC, protože ty si zachovaly stejnou patici SP3 typu LGA se 4094 kontakty. 
 
 
To Xeon Platinum 9200 má kontaktů už na první pohled daleko více a jejich počet můžeme jako obvykle vyčíst z oficiálního označení patice, takže dle FCBGA5903 jich je přesně 5903. Není divu, že jsou po celé spodní ploše procesoru až na dvě menší místa, kde máme řadu SMD součástek, a sice pozoruhodně malých kondenzátorů v . 
 
 
Nové Intely mají tak moc kontaktů především kvůli tomu, že na rozdíl od osmikanálového kontroleru pamětí DDR4 v procesorech EPYC (či 4x 2kanálového v jejich první generaci) tu je celkem dvanáct kanálů, čili po šesti ve dvou samostatných čipech. Čtyři kanály navíc už je slušný rozdíl a také lze očekávat, že bude třeba řádně posílit napájení. Však už víme, že právě 56jádrový Xeon Platinum má TDP 400 W, což platí pro jeho základní takt, takže reálný výdej tepla spojený se spotřebou bude ještě vyšší. 
 
 
Na dalším snímku můžeme vidět, kam byla v pouzdře umístěna ona dvě jádra, z nichž jedno má označení master a druhé slave. Co to bude znamenat, to se můžeme zatím dohadovat. Obě by ale měla být snad stejná s velikostí 694 mm2
 
Intel Xeon Platinum 9200 (Cascade Lake AP)

Jádra / vlákna Zákl. takt Turbo
L3
Cache
TDP Cena
Platinum 9282 56 C / 112 T 2,6 GHz 3,8 GHz 77 MB 400 W ?
Platinum 9242 48 C / 96 T 2,3 GHz 3,8 GHz 71,5 MB 350 W ?
Platinum 9222 32 C / 64 T 2,3 GHz 3,7 GHz 71,5 MB 250 W ?
Platinum 9221 32 C / 64 T 2,1 GHz 3,7 GHz 71,5 MB 250 W ?
 
Při prozkoumání zblízka bylo spatřeno celkem 18 vrstev tvořících celou substrátovou destičku procesoru. 
 
Skutečně můžeme být zvědaví na cenu nových Xeon Platinum, však 28jádrové verze z generace Skylake přijdou na cca 8800 až 13000 dolarů a nové 28jádrové Xeon Platinum z generace Cascade Lake-SP přijdou na téměř stejné částky. Za 56jádrové to tak bude dle předpokladů alespoň dvojnásobek, takže takové AMD se asi vůbec nemusí obávat toho, že by jeho EPYC "Rome" byly z hlediska ceny nekonkurenceschopné. 
 
Zdroj: Anandtech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 % Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 %
Herní počítače byly po začátku PC krize ostrůvkem naděje, který neustále klesající prodeje neohrožovaly. Není divu, že se běžně dostupný hardware už zcela běžně označuje za herní, nicméně aktuální krize celého polovodičového průmyslu ovlivnila i herní PC.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý
V úterý se dle VideoCardz konečně dozvíme, co si NVIDIA připravila v rámci nové řady GeForce RTX 2000 SUPER, nebo jak se tyto karty budou nakonec jmenovat. Na tom ani tak nezáleží, jako spíše na jejich specifikacích a cenách.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
3DMark dostal benchmark testující PCI Express 3DMark dostal benchmark testující PCI Express
Benchmarkovací software 3DMark už patří pod společnost UL, která pokračuje s jeho vývojem a nyní přišel čas také na PCI Express feature test. Ten tak přichází v pravý čas, aby si lidé mohli ověřit, co jim přinese PCI Express 4.0. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch
Raketa Falcon Heavy byla už potřetí a opět úspěšně vypuštěna do vesmíru, ovšem nyní to byl pro ni první noční start. Falcon Heavy letěl včera v rámci mise STP-2 a zákazníkem bylo US Air Force. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru
Robot jménem Bumble, který je jedním z Astrobee od NASA, měl nedávno první možnost se sám proletět vesmírem a vypořádat se se stavem beztíže. Test robota proběhl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková