www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jak vypadá 56jádrový Intel Cascade Lake?

Jak vypadá 56jádrový Intel Cascade Lake?
, , aktualita
Intel má zatím jedinou možnost, jak odrazit útok až 64jádrových procesorů AMD EPYC. Využije k tomu generaci Cascade Lake, která zahrnuje i procesory Xeon Platinum 9200 se dvěma čipy a až 56 jádry. Jak vypadají?
K oblíbeným
reklama
Redaktor serveru Anandtech si mohl nový 56jádrový Xeon Platinum 9200 osahat a potvrdit, že jde o ty největší procesory, jaké Intel kdy vyrobil, tedy s ohledem na velikost pouzdra, a tím i patice. 
 
 
Jeho téměř čtvercové pouzdro má celkové rozměry 76 x 72,5 mm a snadno překoná staré Pentia Pro s rozměry 67,6 x 62,5 mm a je výrazně větší i než protáhlé procesory AMD EPYC s rozměry 75,4 x 58,5 mm. Stejně velké budou samozřejmě i nové 7nm EPYC, protože ty si zachovaly stejnou patici SP3 typu LGA se 4094 kontakty. 
 
 
To Xeon Platinum 9200 má kontaktů už na první pohled daleko více a jejich počet můžeme jako obvykle vyčíst z oficiálního označení patice, takže dle FCBGA5903 jich je přesně 5903. Není divu, že jsou po celé spodní ploše procesoru až na dvě menší místa, kde máme řadu SMD součástek, a sice pozoruhodně malých kondenzátorů v . 
 
 
Nové Intely mají tak moc kontaktů především kvůli tomu, že na rozdíl od osmikanálového kontroleru pamětí DDR4 v procesorech EPYC (či 4x 2kanálového v jejich první generaci) tu je celkem dvanáct kanálů, čili po šesti ve dvou samostatných čipech. Čtyři kanály navíc už je slušný rozdíl a také lze očekávat, že bude třeba řádně posílit napájení. Však už víme, že právě 56jádrový Xeon Platinum má TDP 400 W, což platí pro jeho základní takt, takže reálný výdej tepla spojený se spotřebou bude ještě vyšší. 
 
 
Na dalším snímku můžeme vidět, kam byla v pouzdře umístěna ona dvě jádra, z nichž jedno má označení master a druhé slave. Co to bude znamenat, to se můžeme zatím dohadovat. Obě by ale měla být snad stejná s velikostí 694 mm2
 
Intel Xeon Platinum 9200 (Cascade Lake AP)

Jádra / vlákna Zákl. takt Turbo
L3
Cache
TDP Cena
Platinum 9282 56 C / 112 T 2,6 GHz 3,8 GHz 77 MB 400 W ?
Platinum 9242 48 C / 96 T 2,3 GHz 3,8 GHz 71,5 MB 350 W ?
Platinum 9222 32 C / 64 T 2,3 GHz 3,7 GHz 71,5 MB 250 W ?
Platinum 9221 32 C / 64 T 2,1 GHz 3,7 GHz 71,5 MB 250 W ?
 
Při prozkoumání zblízka bylo spatřeno celkem 18 vrstev tvořících celou substrátovou destičku procesoru. 
 
Skutečně můžeme být zvědaví na cenu nových Xeon Platinum, však 28jádrové verze z generace Skylake přijdou na cca 8800 až 13000 dolarů a nové 28jádrové Xeon Platinum z generace Cascade Lake-SP přijdou na téměř stejné částky. Za 56jádrové to tak bude dle předpokladů alespoň dvojnásobek, takže takové AMD se asi vůbec nemusí obávat toho, že by jeho EPYC "Rome" byly z hlediska ceny nekonkurenceschopné. 
 
Zdroj: Anandtech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games
Titul Borderlands 3 si už můžeme od konce minulého týdne vesele hrát, ovšem kromě toho, jak dobrá je samotná hra se probírají i její problémy s výkonem napříč platformami a bohužel i velice kontroverzní přístup 2K Games k recenzentům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude? Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude?
PC systémy virtuální reality tvoří stále spíše jen okrajový trh a zatím nic nenapovídá tomu, že by se to mohlo brzy zlepšit. Tuto oblast je však zajímavé přinejmenším sledovat, respektive její vývoj a ten zajistí i nový HTC Vive Cosmos.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře