www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Jaké budou specifikace Navi 12 a Navi 14?

Jaké budou specifikace Navi 12 a Navi 14?
, , aktualita
Dá se říci, že v případě nových karet NVIDIA z řad GeForce GTX 1600 máme víceméně jasno, neboť tu jsou pevně dané mantinely. V případě AMD Navi 14 a 12 víme ale pouze o tom, že budou jiné než Navi 10. 
K oblíbeným
reklama
Grafické karty NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti a GTX 1660 Super mají přijít na trh někdy za tři týdny, přičemž pokud nás dosavadní informace nějakým zásadním způsobem neklamou, tyto karty se zařadí mezi trojici existujících GTX 1600 a možná jednu z nich (GTX 1660) na trhu nahradí. Nicméně jejich specifikace lze díky tomu odhadnout, respektive lze říci, že nás nemají čím opravdu překvapit. 
 
O Navi 12 a Navi 14 ovšem víme pouze to, že půjde o 7nm čipy a ty budou jiné než Navi 10. Ostatní je otevřené a chystaná reakce NVIDIE napovídá, že AMD hodlá útočit. Od serveru 3Dcenter.org se nyní dozvídáme, jaké předpokládané specifikace by nové Navi měly mít. Nejde jen o odhady s původem v nasliněném palci, ale o informace s původem v linuxových ovladačích. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Zveřejněná tabulka ale i tak pochopitelně zmiňuje řadu spekulací nebo intervalů, v nichž se mohou specifikace pohybovat. 
 
Začneme s Navi 12, které by opravdu měly být oproti vší logice i oproti označení generace Polaris výkonnější než Navi 10 i 14. Osobně jsem stále očekával, že Navi 12 budou slabší než Navi 10 a Navi 14 budou rovnou tvořit low-end, zatímco chystaný hi-end pro příští rok bude Navi 20. Ale uvidíme a zatím se podívejme na to, co tvrdí 3Dcenter.org. 
 
Navi 12 by tak jako hi-end měly nabídnout až 4096 Stream procesorů, ale možná i výrazně méně a počítá se stále s 256bitovou sběrnicí pro GDDR6, i když nejspíše na vyšším taktu než v případě Navi 10. AMD by se tak dostalo na úroveň GeForce RTX 2080 Super, respektive by pro ni vytvořilo konkurenci v ceně pod 700 dolary s výkonem mezi 10 a 13 TFLOPS. A důležité je to, že dle tohoto zdroje se máme dočkat možná ještě na podzim, anebo alespoň v zimě, takže během 1. kvartálu 2020. 
 
Navi 14 má být nový mainstream, čímž by AMD přeskočilo low-end. Nicméně to jsou ve světě grafických karet a obecně hardwaru relativní pojmy, takže co tu máme konkrétního? Máme počítat s nanejvýš 1536 Stream procesory a GDDR6 na 128bitovém rozhraní. To poskytne výkon mezi 4,4 a 5,8 TFLOPS a propustnost 190 až 240 GB/s. AMD by takovými kartami nahradilo staré Polaris RX 570 až 590 a konkurovalo kartě GeForce GTX 1660, a to od října. 
 
Můžeme uvítat, že AMD protentokrát už asi v hi-endu opustí paměti typu HBM, které způsobily už tolik problémů. Sázka na GDDR6 je prostě jistota a pokud jsou dobré pro nejvýkonnější RTX, musí vyhovovat i jejich konkurenci, i když mají obrovský výkonnostní potenciál v kombinaci s možností ušetřit na spotřebě a tuto energii investovat do samotného GPU.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Výzkumníci vytvořili tranzistory fungující i pro ukládání dat Výzkumníci vytvořili tranzistory fungující i pro ukládání dat
Tranzistory jsou součástí logických obvodů počítačových čipů, ovšem výzkumníci na Purdue University vytvořili takové, které dokáží současně data i ukládat. Jde o funkční křemíkové tranzistory s feroelektrickou RAM. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft bude na celé obrazovce varovat před koncem podpory Windows 7 Microsoft bude na celé obrazovce varovat před koncem podpory Windows 7
Kdyby si toho opravdu někdo doposud nevšiml, pak Microsoft se takovým lidem chystá opravdu nepřehlédnutelným způsobem sdělit, že podpora operačního systému Windows 7 se chýlí ke konci. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NVIDIA rozšiřuje seznam monitorů kompatibilních s G-Sync na rovných 60 NVIDIA rozšiřuje seznam monitorů kompatibilních s G-Sync na rovných 60
NVIDIA začala brzy v tomto roce nabízet kompatibilitu monitorů vybavených systémem Adaptive-Sync se svou technologií G-Sync. Nejdříve to bylo pouze tucet modelů, ovšem nyní už jich je rovná kopa, čili 60. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Apple Mac Pro Tower jsou k dispozici od 6 po 53 tisíc dolarů Apple Mac Pro Tower jsou k dispozici od 6 po 53 tisíc dolarů
Společnost Apple si přichystala spuštění prodejů svých nových pracovních stanic Mac Pro Tower, k nimž budou pasovat také monitory Pro Display XDR. Apple zde přitom spojuje procesory Xeon a profi kartami Radeon Pro. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Plundervolt: další objevená chyba v CPU Intel dává všanc naše data Plundervolt: další objevená chyba v CPU Intel dává všanc naše data
Zrovna uprostřed letošního listopadu jsme se dozvěděli, že Intel řeší dalších 77 bezpečnostních chyb ve svých procesorech, nicméně to neznamená, že byla jejich studnice vyčerpána. Máme tu Plundervolt.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře