www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Jaké budou specifikace Navi 12 a Navi 14?

Jaké budou specifikace Navi 12 a Navi 14?
, , aktualita
Dá se říci, že v případě nových karet NVIDIA z řad GeForce GTX 1600 máme víceméně jasno, neboť tu jsou pevně dané mantinely. V případě AMD Navi 14 a 12 víme ale pouze o tom, že budou jiné než Navi 10. 
K oblíbeným
reklama
Grafické karty NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti a GTX 1660 Super mají přijít na trh někdy za tři týdny, přičemž pokud nás dosavadní informace nějakým zásadním způsobem neklamou, tyto karty se zařadí mezi trojici existujících GTX 1600 a možná jednu z nich (GTX 1660) na trhu nahradí. Nicméně jejich specifikace lze díky tomu odhadnout, respektive lze říci, že nás nemají čím opravdu překvapit. 
 
O Navi 12 a Navi 14 ovšem víme pouze to, že půjde o 7nm čipy a ty budou jiné než Navi 10. Ostatní je otevřené a chystaná reakce NVIDIE napovídá, že AMD hodlá útočit. Od serveru 3Dcenter.org se nyní dozvídáme, jaké předpokládané specifikace by nové Navi měly mít. Nejde jen o odhady s původem v nasliněném palci, ale o informace s původem v linuxových ovladačích. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Zveřejněná tabulka ale i tak pochopitelně zmiňuje řadu spekulací nebo intervalů, v nichž se mohou specifikace pohybovat. 
 
Začneme s Navi 12, které by opravdu měly být oproti vší logice i oproti označení generace Polaris výkonnější než Navi 10 i 14. Osobně jsem stále očekával, že Navi 12 budou slabší než Navi 10 a Navi 14 budou rovnou tvořit low-end, zatímco chystaný hi-end pro příští rok bude Navi 20. Ale uvidíme a zatím se podívejme na to, co tvrdí 3Dcenter.org. 
 
Navi 12 by tak jako hi-end měly nabídnout až 4096 Stream procesorů, ale možná i výrazně méně a počítá se stále s 256bitovou sběrnicí pro GDDR6, i když nejspíše na vyšším taktu než v případě Navi 10. AMD by se tak dostalo na úroveň GeForce RTX 2080 Super, respektive by pro ni vytvořilo konkurenci v ceně pod 700 dolary s výkonem mezi 10 a 13 TFLOPS. A důležité je to, že dle tohoto zdroje se máme dočkat možná ještě na podzim, anebo alespoň v zimě, takže během 1. kvartálu 2020. 
 
Navi 14 má být nový mainstream, čímž by AMD přeskočilo low-end. Nicméně to jsou ve světě grafických karet a obecně hardwaru relativní pojmy, takže co tu máme konkrétního? Máme počítat s nanejvýš 1536 Stream procesory a GDDR6 na 128bitovém rozhraní. To poskytne výkon mezi 4,4 a 5,8 TFLOPS a propustnost 190 až 240 GB/s. AMD by takovými kartami nahradilo staré Polaris RX 570 až 590 a konkurovalo kartě GeForce GTX 1660, a to od října. 
 
Můžeme uvítat, že AMD protentokrát už asi v hi-endu opustí paměti typu HBM, které způsobily už tolik problémů. Sázka na GDDR6 je prostě jistota a pokud jsou dobré pro nejvýkonnější RTX, musí vyhovovat i jejich konkurenci, i když mají obrovský výkonnostní potenciál v kombinaci s možností ušetřit na spotřebě a tuto energii investovat do samotného GPU.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux
Komunikátor a kolaborativní nástroj Microsoft Teams se těší velké popularitě a počet uživatelů se stále zvyšuje. Nově je k dispozici i pro operační systém Linux a doplňuje tak spoustu jiných operačních systémů, pro které je již k dispozici.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG
I když serverovému trhu drtivě vládne Intel, drápky začíná vytahovat i AMD a snaží se i společnost Ampere Computing. Její procesor eMAG si právě našel cestu do pracovních stanic od Avanteku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar
Intel RealSense L515 byl výrobcem označena za světově nejmenší a energeticky nejefektivnější lidar s vysokým rozlišením. Jde tak o zařízení, které dokáže laserovými paprsky ohmatávat prostředí. K čemu přijde vhod? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče
Half Life: Alyx představuje návrat společnosti Valve na herní výsluní, i když pouze pro majitele příslušných VR headsetů a samozřejmě nemůžeme automaticky předpokládat, že to bude návrat úspěšný. Co nového se ale dozvíme?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie? Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie?
Extrémní ultrafialová litografie (EUVL) přichází ještě včas na to, aby výrobci čipů už nemuseli využívat stále složitější způsoby obcházení limitů hlubokého ultrafialového spektra (DUV). Jaký dopad bude EUVL mít? 
Včera, aktualita, Jan Vítek