www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Jaké budou specifikace Navi 12 a Navi 14?

Jaké budou specifikace Navi 12 a Navi 14?
, , aktualita
Dá se říci, že v případě nových karet NVIDIA z řad GeForce GTX 1600 máme víceméně jasno, neboť tu jsou pevně dané mantinely. V případě AMD Navi 14 a 12 víme ale pouze o tom, že budou jiné než Navi 10. 
K oblíbeným
reklama
Grafické karty NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti a GTX 1660 Super mají přijít na trh někdy za tři týdny, přičemž pokud nás dosavadní informace nějakým zásadním způsobem neklamou, tyto karty se zařadí mezi trojici existujících GTX 1600 a možná jednu z nich (GTX 1660) na trhu nahradí. Nicméně jejich specifikace lze díky tomu odhadnout, respektive lze říci, že nás nemají čím opravdu překvapit. 
 
O Navi 12 a Navi 14 ovšem víme pouze to, že půjde o 7nm čipy a ty budou jiné než Navi 10. Ostatní je otevřené a chystaná reakce NVIDIE napovídá, že AMD hodlá útočit. Od serveru 3Dcenter.org se nyní dozvídáme, jaké předpokládané specifikace by nové Navi měly mít. Nejde jen o odhady s původem v nasliněném palci, ale o informace s původem v linuxových ovladačích. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Zveřejněná tabulka ale i tak pochopitelně zmiňuje řadu spekulací nebo intervalů, v nichž se mohou specifikace pohybovat. 
 
Začneme s Navi 12, které by opravdu měly být oproti vší logice i oproti označení generace Polaris výkonnější než Navi 10 i 14. Osobně jsem stále očekával, že Navi 12 budou slabší než Navi 10 a Navi 14 budou rovnou tvořit low-end, zatímco chystaný hi-end pro příští rok bude Navi 20. Ale uvidíme a zatím se podívejme na to, co tvrdí 3Dcenter.org. 
 
Navi 12 by tak jako hi-end měly nabídnout až 4096 Stream procesorů, ale možná i výrazně méně a počítá se stále s 256bitovou sběrnicí pro GDDR6, i když nejspíše na vyšším taktu než v případě Navi 10. AMD by se tak dostalo na úroveň GeForce RTX 2080 Super, respektive by pro ni vytvořilo konkurenci v ceně pod 700 dolary s výkonem mezi 10 a 13 TFLOPS. A důležité je to, že dle tohoto zdroje se máme dočkat možná ještě na podzim, anebo alespoň v zimě, takže během 1. kvartálu 2020. 
 
Navi 14 má být nový mainstream, čímž by AMD přeskočilo low-end. Nicméně to jsou ve světě grafických karet a obecně hardwaru relativní pojmy, takže co tu máme konkrétního? Máme počítat s nanejvýš 1536 Stream procesory a GDDR6 na 128bitovém rozhraní. To poskytne výkon mezi 4,4 a 5,8 TFLOPS a propustnost 190 až 240 GB/s. AMD by takovými kartami nahradilo staré Polaris RX 570 až 590 a konkurovalo kartě GeForce GTX 1660, a to od října. 
 
Můžeme uvítat, že AMD protentokrát už asi v hi-endu opustí paměti typu HBM, které způsobily už tolik problémů. Sázka na GDDR6 je prostě jistota a pokud jsou dobré pro nejvýkonnější RTX, musí vyhovovat i jejich konkurenci, i když mají obrovský výkonnostní potenciál v kombinaci s možností ušetřit na spotřebě a tuto energii investovat do samotného GPU.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Corsair přichází s DDR4-5000 moduly Vengeance LPX Corsair přichází s DDR4-5000 moduly Vengeance LPX
Na trhu s paměťovými moduly se objevují nové extrémně rychlé paměti od společnosti Corsair, modely Vengeance LPX ve verzi DDR4-5000. Ty tak dosahují velmi vysoké frekvence 5000 MHz, vyžadují však vysoké napětí 1,5 V.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Prodeje PC jsou na vzestupu, přijde příznivý závěr roku? Prodeje PC jsou na vzestupu, přijde příznivý závěr roku?
Někteří analytici předpovídali, že trh s počítači PC nečeká dobré období a že jej bude ovlivňovat nedostatečná nabídka Intelu i obchodní válka USA s Činou a rostoucí cla. Ale jsou tu i pozitivní dopady.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD má v ovladačích kód pro ray tracing už od července AMD má v ovladačích kód pro ray tracing už od července
Společnost AMD oficiálně ray tracing na svých grafických kartách nepodporuje a ani nečekáme, že by se to mělo v případě dnes dostupných modelů měnit. Ovšem AMD se obecně na podporu ray tracingu připravuje, to je jisté.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Zen 3 prý nabídne 8% nárůst IPC a o 200 MHz vyšší takty Zen 3 prý nabídne 8% nárůst IPC a o 200 MHz vyšší takty
Poměrně slušný pokrok by měly nabídnout procesory AMD založené na architektuře Zen 3, a tedy 7nm+ výrobním procesu firmy TSMC. Dle nezaručených informací máme očekávat asi o 200 MHz vyšší takty a 8% zvýšení IPC.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Chystá Intel velkou cenovou ofenzívu proti AMD? Chystá Intel velkou cenovou ofenzívu proti AMD?
Intel by mohl brzy spustit to, co od něj řada lidí očekávala již podstatně dříve, a sice téměř celoplošné zlevňování svých procesorů kvůli nástupu konkurence. V tomto ohledu tu ovšem máme zatím jen fámy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek10 komentářů