Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Japonská banka věří Intelu, že díky seškrtaným cenám poroste

21.11.2019, Jan Vítek, aktualita
Japonská banka věří Intelu, že díky seškrtaným cenám poroste
Analytik z Mizuho Bank spoléhá na cenové škrty, které Intel odstartoval s generací Cascade Lake-X, že zvednou jeho konkurenceschopnost vůči AMD a přinesou zvyšování jeho hodnoty na trhu. 
Nové procesory Core X-Series od Intelu přichází za mnohem nižší ceny než starší generace, která ostatně už také stačila zlevnit tak, aby o ni byl na trhu vůbec zájem. V rámci 9. generace tak přišly procesory Core X-Series s cenou přes 103 dolary za jádro a tato cena se propadla nástupem 10. generace na pouhých 57 dolarů. 
 
 
Analytik Vijay Rakesh z Mizuho Bank tak věří, že Intelu tento přístup pomůže v souboji s AMD a zvedá proto cílovou hodnotu akcií Intelu z 60 dolarů na 64. Aktuálně se akcie Intelu pohybují někde nad 58 dolary. Oproti tomu cílová hodnota akcií firmy AMD by měla dle Rakeshe také růst, ale jen z 36 na 38 dolarů. Ty se ovšem před několika dny vyhouply nad 40 dolarů, což ovšem nemusí vydržet dlouho, ostatně ještě v říjnu byla jejich hodnota pod 30 dolary. Není už ale daleko k tomu, aby akcie AMD překonaly rekord z roku 2000, kdy se na čas dostaly na cca 45 dolarů, aby už o dva roky později byly na pouhé desetině tohoto rekordu. 
 
Uvidíme, co z tohoto souboje vzejde. Intel snad vůbec poprvé přistoupil na to, aby kvůli AMD snížil ceny svých produktů, však do nástupu nové generace 7nm procesorů pro něj byly Ryzen, EPIC a Threadripper něco mezi prázdným prostorem a obtížným hmyzem. AMD ale nepolevilo a časem dokázalo redukovat zbylé výhody procesorů Intel na minimum a ten se rozhodl zakročit z pozice své finanční stability.
 
Po škrtech cen Core X-Series už tak nabídka AMD nevypadá tak dobře, ale to jednak ještě neukázalo všechny své Threadrippery a pak si už chystá novou nadějnou architekturu Zen 3, která přijde v době, kdy Intel nebude mít na trhu 10nm desktopové a HEDT procesory a co se týče těch 10nm procesorů, které bude mít (některé mobilní a serverové řady), ty by mohly mít hodně práce i s aktuálními Zen 2. 
 
AMD ale také ukazuje, že už nechce konkurovat především cenou, respektive se především pomocí ní protlačit na trh. Jednak už to uvedli samotní zástupci firmy a potom jsme se o tom mohli přesvědčit díky cenám nových Threadripperů, vedle nichž tu také chybí low-end Ryzenů 3. generace. Nyní můžeme čekat především na to, jak Intel nacení nové Comet Lake-S pro desktopy, aby mohlo začít další kolečko souboje, v němž Intel je dle všeho ochoten zlevňovat, ale AMD s nově získaným sebevědomím zatím drží ceny nahoře.