www.svethardware.cz
>
>
>

Japonská Hayabusa 2 odhodila na asteroid svého posledního robota

Japonská Hayabusa 2 odhodila na asteroid svého posledního robota
, , aktualita
Zatím veleúspěšná mise japonské sondy Hayabusa2 se pomalu blíží do finále. Japonská vesmírná agentura JAXA ohlásila, že sonda už na povrch asteroidu Ryugu odhodila posledního robota Minerva. Co bude následovat?
K oblíbeným
reklama
Hayabusa2 už létá kolem asteroidu Ryugu více než rok a už dokázala na jeho povrch shodit nesené roboty, bombardovat jej kinetickými projektily a při letmých přistáních z něj sebrat vzorky. Nyní už jde především o to, aby sonda dokázala nasbíraný materiál v pořádku vyslat domů, kde je s napětím očekáván. 
 
odhozená Minerva
 
Hayabusa2 už dříve na asteroid Ryugu shodila dva roboty, a sice Minerva-II1A a Minerva-II1B, které měly díky nízké gravitaci hopkat po jeho povrchu, sbírat fotografie a odečítat teploty. To umožnilo vědcům z JAXA lépe pochopit i strukturu asteroidu a mohli také zjistit, že ta je mnohem více nesourodá, než očekávali. 
 
Na konci předchozího roku Hayabusa2 použila robota MASCOT, který už neměl tvar bubnu jako Minervy, ale prosté krabice a neměl ani k dispozici solární panely, takže pracoval pouze na baterie, které mu poskytly energii na 16 hodin. 
 
 
Nyní už nastoupila Minerva-II-2 shozená z výšky asi jednoho kilometru. Kvůli mizivé přitažlivé síle Ryugu jí ale bude trvat ještě několik dní, než někdy začátkem příštího týdne dospěje k povrchu asteroidu. Samotná Hayabusa2 se po shozu opět vrátila na výchozí orbitu, odkud bude robota pozorovat. 
 
Minerva-II-2 je stejně jako dva předešlé modely někde označován za rover, ovšem jak je jasně patrné, rozhodně to není rover v pravém slova smyslu. Jde o to, že robot nemá zůstat na jednom místě. Bude se díky svému tvaru s výstupky chránícími povrch převalovat po povrchu asteroidu. Oproti prvním dvěma Minervám je ale také výrazně větší s průměrem cca 16 cm. 
 
Otázka je, zda bude robot schopen odeslat naměřená data zpět k sondě, neboť JAXA mluvila o potížích s jeho hlavním procesorem. Nicméně jí stejně nezbývalo než to zkusit a ono se nakonec ukáže, jak to je. Ještě je třeba podotknout, že ačkoliv se obvykle mluví o robotech Minerva, tak jsou správně označena celá pouzdra, jež nesla jednak Rover-1A (HIBOU) a Rover-1B (OWL) a v tomto případě pak Rover-2. 
 
Rover-2 je vybaven dvěma kamerami, akcelerometrem a teploměrem. Má také čtyři mechanismy, které mu umožní se odrazit do výšky a přesunout se jinam, což pochopitelně nepůjde moc řídit. 
 
Nyní už bude sondu Hayabusa2 pomalu čekat vypravení kontejneru s nasbíranými vzorky na cestu k Zemi, kam má dorazit ke konci příštího roku. Poprvé by měl být k dispozici materiál z asteroidu, který nejen že nebyl připálen při průletu atmosférou Země, ale ani nebyl přímo vystaven miliardám let působení slunečního záření. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro
Na Kickstarteru se objevil zajímavý projekt počítačové skříně, která může ze všeho nejvíce připomenout počítače Apple Mac Pro. Nejde pochopitelně jen o náhodu, ale o produkt, který přímo má vypadat jako zbrusu nové Mac Pro.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí
Jen McAdam je jednou z mnoha obětí podvodu s kryptoměnou OneCoin. Na rozdíl od mnoha jiných o tom ale veřejně mluví v podcastu na BBC, což ji začalo přinášet vyhrožování znásilněním a smrtí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného
Blizzard si v posledních dnech užívá zloby hráčů ze západu, kteří obecně podporují protesty v Hongkongu a postavili se za streamera a hráče zvaného Blitzchung. Ten vyjádřil protestujícím podporu a byl za to potrestán.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU
Server Hardwareluxx.de se nechal slyšet, že Intel dle jeho informací zrušil přípravy 10nm procesorů. Zůstaly by 14nm modely vycházející ze Skylake, které by až v roce 2022 nahradily rovnou 7nm. Intel to popírá.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala