Hayabusa2 už létá kolem asteroidu Ryugu více než rok a už dokázala na jeho povrch shodit nesené roboty, bombardovat jej kinetickými projektily a při letmých přistáních z něj sebrat vzorky. Nyní už jde především o to, aby sonda dokázala nasbíraný materiál v pořádku vyslat domů, kde je s napětím očekáván.

Hayabusa2 už dříve na asteroid Ryugu shodila dva roboty, a sice Minerva-II1A a Minerva-II1B, které měly díky nízké gravitaci hopkat po jeho povrchu, sbírat fotografie a odečítat teploty. To umožnilo vědcům z JAXA lépe pochopit i strukturu asteroidu a mohli také zjistit, že ta je mnohem více nesourodá, než očekávali.
Na konci předchozího roku Hayabusa2 použila robota MASCOT, který už neměl tvar bubnu jako Minervy, ale prosté krabice a neměl ani k dispozici solární panely, takže pracoval pouze na baterie, které mu poskytly energii na 16 hodin.

Nyní už nastoupila Minerva-II-2 shozená z výšky asi jednoho kilometru. Kvůli mizivé přitažlivé síle Ryugu jí ale bude trvat ještě několik dní, než někdy začátkem příštího týdne dospěje k povrchu asteroidu. Samotná Hayabusa2 se po shozu opět vrátila na výchozí orbitu, odkud bude robota pozorovat.
Minerva-II-2 je stejně jako dva předešlé modely někde označován za rover, ovšem jak je jasně patrné, rozhodně to není rover v pravém slova smyslu. Jde o to, že robot nemá zůstat na jednom místě. Bude se díky svému tvaru s výstupky chránícími povrch převalovat po povrchu asteroidu. Oproti prvním dvěma Minervám je ale také výrazně větší s průměrem cca 16 cm.
Otázka je, zda bude robot schopen odeslat naměřená data zpět k sondě, neboť JAXA mluvila o potížích s jeho hlavním procesorem. Nicméně jí stejně nezbývalo než to zkusit a ono se nakonec ukáže, jak to je. Ještě je třeba podotknout, že ačkoliv se obvykle mluví o robotech Minerva, tak jsou správně označena celá pouzdra, jež nesla jednak Rover-1A (HIBOU) a Rover-1B (OWL) a v tomto případě pak Rover-2.
Rover-2 je vybaven dvěma kamerami, akcelerometrem a teploměrem. Má také čtyři mechanismy, které mu umožní se odrazit do výšky a přesunout se jinam, což pochopitelně nepůjde moc řídit.
Nyní už bude sondu Hayabusa2 pomalu čekat vypravení kontejneru s nasbíranými vzorky na cestu k Zemi, kam má dorazit ke konci příštího roku. Poprvé by měl být k dispozici materiál z asteroidu, který nejen že nebyl připálen při průletu atmosférou Země, ale ani nebyl přímo vystaven miliardám let působení slunečního záření.
Zdroj: Extremetech