www.svethardware.cz
>
>
>
>

Japonsko pomůže NASA vybudovat lunární vesmírnou stanici Lunar Gateway

Japonsko pomůže NASA vybudovat lunární vesmírnou stanici Lunar Gateway
, , aktualita
NASA v rámci svého programu Artemis kromě partnerství s americkými soukromými společnostmi navazuje spolupráci i se zahraničními kosmickými agenturami. S realizací vesmírné stanice u Měsíce pomůže například Japonsko. 
K oblíbeným
reklama
Japonská kosmická agentura JAXA projevila zájem spolupracovat s NASA na programu Artemis. V září ještě tyto informace nebyly oficiální, to se ale nyní změnilo. Japonsko se spojí s NASA a pomůže při návratu astronautů k Měsíci a v budoucnu také možná při plánovaných výpravách k dalekému Marsu. 
 
Japonsko by konkrétně mělo v rámci spolupráce poskytnout technická zařízení při budování Lunar Gateway, kosmické stanice sloužící jako dočasný domov a zázemí pro astronauty na oběžné dráze Měsíce. Základna pro dlouhodobý pobyt lidské posádky Lunar Gateway bude vybavena obytnými prostory, laboratořemi a dokovacími porty pro připojení kosmických lodí určených například k prozkoumávání Měsíce. Lunar Gateway má v budoucnu sloužit jako výchozí bod pro mise nejen k přirozené družici Země, ale také pro výpravy dál do Sluneční soustavy. 
 
 
Asijský partner by měl poskytnout klimatizační systémy, baterie nebo jiná zařízení, která budou k životu kosmonautů na vesmírné stanici nezbytná. Japonsko věří, že jim tato spolupráce pomůže posílit vztah se Spojenými státy americkými a v budoucnosti očekává, že misí na Měsíc se budou účastnit i japonští astronauti. Profitovat by z této spolupráce mohly i japonské společnosti zaměřující se na kosmické technologie, jako je například ispace vyvíjející systémy  pro robotický průzkum Měsíce. 
 
Kromě Japonska navázala v září NASA spolupráci též s Austrálií a zájem na spolupráci při průzkumu Měsíce a následně i Marsu by měla mít i Evropská kosmická agentura. NASA také nedávno uvedla, že plánuje vyslat CubeSat otestovat orbitu budoucí lunární stanice
 
Zdroj: engadget.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0 Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0
Gigabyte představil nový HPC server, který využívá služeb výkonného 64jádrového procesoru AMD EPYC 7H12 i několika GPU, např. NVIDIA Ampere A100. To vše navíc doplňuje podpora rychlého rozhraní PCIe 4.0.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Přenosná stanice a-XP, aneb 64jádrový Threadripper v kufříku Přenosná stanice a-XP, aneb 64jádrový Threadripper v kufříku
Počítač a-XP vypadá jako notebook z dob minulých nebo jako počítačový mod založený na desktopové skříni. Jde ale o přenosnou pracovní stanici, která nabídne i 64jádrový Threadripper, a to v zajímavém balení. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek