www.svethardware.cz
>
>
>
>

USA a Rusko spojí síly pro vyslání lidí do hlubokého vesmíru

USA a Rusko spojí síly pro vyslání lidí do hlubokého vesmíru
, , aktualita
Americká NASA a ruská vesmírná agentura Roskosmos navážou mezi sebou spolupráci ve snaze vyslat lidi do hlubokého vesmíru. To znamená především k Marsu, ale časem možná i k dalším cílům naší Sluneční soustavy.
K oblíbeným
reklama
Pro americkou NASA je stále více zřejmé, že s jejími plány na vyslání lidí k Marsu to bude velice složité. Nejsou na to potřebné finance a o politické podpoře programu Apollo si dnešní NASA může nechat jen zdát. Spolupráce s dalšími agenturami tak vypadá jako logický krok a nyní bylo 27. září na Mezinárodním astronautickém kongresu v Adelaide stvrzeno, že NASA a Roskosmos spojí síly. 
 
 
NASA už dříve odhalila své plány zřídit stanici na oběžné dráze Měsíce a tu využít jako odrazový můstek pro další průzkum Sluneční soustavy, který by zahrnoval i lidskou posádku. Využít k tomu chce nové rakety Space Launch System (SLS) a lodi Orion, ale jak je dobře známo, jde o finančně velice nákladné systémy. NASA a Roskosmos přitom už dnes spolupracují v rámci Mezinárodní vesmírné stanice, tak proč by nemohly tuto spolupráci posunout "trošku" dále, a to právě k Měsíci? 
 
Právě o to půjde, takže tyto agentury budou společně pracovat na nové lunární stanici, která pak bude využita jako výchozí bod pro let na Mars, alespoň dle aktuálních plánů. Roskosmos už počítá s tím, že za tímto účelem bude nutné vyvinout nové mezinárodní technické standardy a také chce k tomu nabídnout svou supertěžkou raketu. 
 
Zástupci Roskosmos konkrétně řekli, že v první fázi se využijí americké rakety SLS po boku s ruskými těžkými raketami Proton-M a Angara-A5M, přičem onu supertěžkou raketu nijak nepřiblížili. Zatím tak neexistují žádné konkrétní plány, jako spíše koncepty, což platí i pro onu lunární stanici. 
 
NASA také nepřímo oslovila soukromé firmy k tomu, aby přispěly svým dílem k uskutečnění vize lunární stanice, na čemž se již nyní podílejí společnosti jako Bigelow Airspace, Lockheed Martin či Orbital ATK. 
 
Zdroj: Space.com
reklama
Nejnovější články
Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík
Při chlazení tekutým dusíkem se obecně na estetiku nehraje, ostatně jde vesměs o pokusy či snahy o překonání rekordů, takže důraz se klade především na funkčnost a většinou postačí kus vhodně tvarovaného kovu. Max Parisotto je ale jiného názoru.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu 16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu
AMD se v případě architektury Zen vydala cestou vícečipových procesorů, což od generace Ryzen 3000 poznali i uživatelé běžných desktopů. Dosud ale nebylo jasné, kolik přesně může AMD tímto přístupem ušetřit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl
Od největšího německého prodejce elektroniky Mindfactory máme další čísla prodejů procesorů AMD a Intel. Zatímco díky serverům, sestavám a notebookům celosvětově Intel i nadále drtí AMD, v prodejích kusových procesorů je tomu naopak.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek