www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jeff Bezos se zakoukal do Měsíce, plánuje na něj vyslat lidi

Jeff Bezos se zakoukal do Měsíce, plánuje na něj vyslat lidi
, , aktualita
Majitel společnosti Amazon Jeff Bezos má do jisté míry stejné zájmy jako Elon Musk. Provozuje také firmu Blue Origin, která je tou méně známou a méně rozvinutou obdobou SpaceX. Plány ale má ambiciózní. 
K oblíbeným
reklama
Pokud se chce Blue Origin vydat na Měsíc, lze si představit, že to bude mít něco společné s vyvíjeným nosičem New Glenn, nicméně to je otázka. New Glenn má být dokončen v roce 2021 a my bychom jej mohli přirovnat k raketě Falcon Heavy, tedy alespoň dle jeho třídy těžkých nosičů. Na nízkou orbitu má dokázat vynést 45 tun, ale není zrovna jasné to, zda by výkon rakety mohl stačit pro translunární dráhu, což samozřejmě bude záviset na tom, jak těžký náklad by se měl k Měsíci vyslat a zda v jednom kuse. Nicméně 45 tun neodpovídá ani tomu, co Saturn V svého času dokázal vyslat právě k Měsíci a lze si představit, že možnosti New Glenn budou v tomto ohledu končit cca na třetině výše uvedené hmotnosti. 
 
 
Co ale Jeff Bezos představil, je tento přistávací modul, který má být schopen na Měsíc dostat 6,5 tun nákladu a pak tu je také celkem jednoduše vypadající raketový motor BE-7 s tahem 40 kN určený pro daný modul, který Blue Origin vyvíjí už 3 roky. První zážeh tohoto motoru je naplánován na letošní léto. 
 
 
Bezos k tomu říká, že tyto technologie jsou navrženy tak, aby se člověk vrátil na Měsíc a tentokrát už tam mohl zůstat, i když to je zatím spíše pronesená výzva než něco, co odráží reálný a aktuální stav věcí. To samé má ostatně v plánu i NASA, která chce osídlit Měsíc do roku 2024, ať už tedy půjde o lunární stanici na povrchu nebo na orbitě. Zda na to ale firmě Blue Origin bude stačit dosud vyvíjená raketa New Glenn, o tom by se dalo pochybovat, i když nikde není psáno, že veškerý náklad se musí do vesmíru vynést najednou a že New Glenn nakonec nebude výkonnější, i když oficiální informace zatím mluví jasně.
 
motor BE-7 je dle svého provedení očividně určen pro provoz ve vzduchoprázdnu
 
Je tu mnoho otázek vzhledem k onomu prostému faktu, že firma Blue Origin ještě nedokázala postavit zařízení, které by se dostalo na stabilní oběžnou dráhu a to má v roce 2021 poprvé dokázat právě New Glenn. Bezos je tak za SpaceX či Boeingem pozadu, ale má svou vizi, která zahrnuje také využití O'Neillových stanic, jak se také označují velká rotující zařízení, která mají pomocí dostředivé síly tvořit umělou gravitaci. 

Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů