www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jeff Bezos se zakoukal do Měsíce, plánuje na něj vyslat lidi

Jeff Bezos se zakoukal do Měsíce, plánuje na něj vyslat lidi
, , aktualita
Majitel společnosti Amazon Jeff Bezos má do jisté míry stejné zájmy jako Elon Musk. Provozuje také firmu Blue Origin, která je tou méně známou a méně rozvinutou obdobou SpaceX. Plány ale má ambiciózní. 
K oblíbeným
reklama
Pokud se chce Blue Origin vydat na Měsíc, lze si představit, že to bude mít něco společné s vyvíjeným nosičem New Glenn, nicméně to je otázka. New Glenn má být dokončen v roce 2021 a my bychom jej mohli přirovnat k raketě Falcon Heavy, tedy alespoň dle jeho třídy těžkých nosičů. Na nízkou orbitu má dokázat vynést 45 tun, ale není zrovna jasné to, zda by výkon rakety mohl stačit pro translunární dráhu, což samozřejmě bude záviset na tom, jak těžký náklad by se měl k Měsíci vyslat a zda v jednom kuse. Nicméně 45 tun neodpovídá ani tomu, co Saturn V svého času dokázal vyslat právě k Měsíci a lze si představit, že možnosti New Glenn budou v tomto ohledu končit cca na třetině výše uvedené hmotnosti. 
 
 
Co ale Jeff Bezos představil, je tento přistávací modul, který má být schopen na Měsíc dostat 6,5 tun nákladu a pak tu je také celkem jednoduše vypadající raketový motor BE-7 s tahem 40 kN určený pro daný modul, který Blue Origin vyvíjí už 3 roky. První zážeh tohoto motoru je naplánován na letošní léto. 
 
 
Bezos k tomu říká, že tyto technologie jsou navrženy tak, aby se člověk vrátil na Měsíc a tentokrát už tam mohl zůstat, i když to je zatím spíše pronesená výzva než něco, co odráží reálný a aktuální stav věcí. To samé má ostatně v plánu i NASA, která chce osídlit Měsíc do roku 2024, ať už tedy půjde o lunární stanici na povrchu nebo na orbitě. Zda na to ale firmě Blue Origin bude stačit dosud vyvíjená raketa New Glenn, o tom by se dalo pochybovat, i když nikde není psáno, že veškerý náklad se musí do vesmíru vynést najednou a že New Glenn nakonec nebude výkonnější, i když oficiální informace zatím mluví jasně.
 
motor BE-7 je dle svého provedení očividně určen pro provoz ve vzduchoprázdnu
 
Je tu mnoho otázek vzhledem k onomu prostému faktu, že firma Blue Origin ještě nedokázala postavit zařízení, které by se dostalo na stabilní oběžnou dráhu a to má v roce 2021 poprvé dokázat právě New Glenn. Bezos je tak za SpaceX či Boeingem pozadu, ale má svou vizi, která zahrnuje také využití O'Neillových stanic, jak se také označují velká rotující zařízení, která mají pomocí dostředivé síly tvořit umělou gravitaci. 

Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Musk vypíše soutěž o nejlepší technologii zachytávání CO2, vítěz získá 100 mil. USD Musk vypíše soutěž o nejlepší technologii zachytávání CO2, vítěz získá 100 mil. USD
Elon Musk je znám tím, že chce pomoci lidstvu zbavit se fosilních paliv. Jedním z nových projektů bude i soutěž o nejlepší systém zachytávání oxidu uhličitého, přičemž ve hře je cena ve výši 100 milionů USD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
NVIDIA žádá výrobce, aby udávali TGP a takty mobilních grafických karet NVIDIA žádá výrobce, aby udávali TGP a takty mobilních grafických karet
NVIDIA nedávno potvrdila, že nová generace mobilních grafických karet GeForce už nebude rozdělena na základní Max-P a slabší Max-Q pro úspornější či tenčí počítače. Jak ale zákazník zjistí, co si kupuje? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Digitimes: Intel se firmě TSMC ještě neupsal Digitimes: Intel se firmě TSMC ještě neupsal
V posledních dnech a týdnech se mluvilo o tom, že Intel se jistojistě chystá využít výrobní kapacity firmy TSMC k výrobě procesorů či snad dalších produktů, ovšem dle Digitimes žádná taková dohoda ještě neexistuje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cyberpunk 2077 dostal patch na verzi 1.1, herní vylepšení přijdou později Cyberpunk 2077 dostal patch na verzi 1.1, herní vylepšení přijdou později
Studio CD Projekt Red o víkendu vypustilo do světa první velkou záplatu pro Cyberpunk 2077, která verzi hry povýší na 1.1 a je určena pro PC, konzole i Stadii. Jde především o ladění, opravy, přičemž herní vylepšení ještě nečekejme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Knights of the Old Republic se vrací, připraví je Lucasfilm Games? Knights of the Old Republic se vrací, připraví je Lucasfilm Games?
Už před rokem jsme slyšeli o tom, že se chystá oživení série Knights of the Old Republic, čili KOTOR a také se mluví o tom, že ji bude vyvíjet nějaké studio, jež bychom zrovna nehádali. A vůbec přitom nemusí patřit pod Electronic Arts. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře