www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jeff Bezos se zakoukal do Měsíce, plánuje na něj vyslat lidi

Jeff Bezos se zakoukal do Měsíce, plánuje na něj vyslat lidi
, , aktualita
Majitel společnosti Amazon Jeff Bezos má do jisté míry stejné zájmy jako Elon Musk. Provozuje také firmu Blue Origin, která je tou méně známou a méně rozvinutou obdobou SpaceX. Plány ale má ambiciózní. 
K oblíbeným
reklama
Pokud se chce Blue Origin vydat na Měsíc, lze si představit, že to bude mít něco společné s vyvíjeným nosičem New Glenn, nicméně to je otázka. New Glenn má být dokončen v roce 2021 a my bychom jej mohli přirovnat k raketě Falcon Heavy, tedy alespoň dle jeho třídy těžkých nosičů. Na nízkou orbitu má dokázat vynést 45 tun, ale není zrovna jasné to, zda by výkon rakety mohl stačit pro translunární dráhu, což samozřejmě bude záviset na tom, jak těžký náklad by se měl k Měsíci vyslat a zda v jednom kuse. Nicméně 45 tun neodpovídá ani tomu, co Saturn V svého času dokázal vyslat právě k Měsíci a lze si představit, že možnosti New Glenn budou v tomto ohledu končit cca na třetině výše uvedené hmotnosti. 
 
 
Co ale Jeff Bezos představil, je tento přistávací modul, který má být schopen na Měsíc dostat 6,5 tun nákladu a pak tu je také celkem jednoduše vypadající raketový motor BE-7 s tahem 40 kN určený pro daný modul, který Blue Origin vyvíjí už 3 roky. První zážeh tohoto motoru je naplánován na letošní léto. 
 
 
Bezos k tomu říká, že tyto technologie jsou navrženy tak, aby se člověk vrátil na Měsíc a tentokrát už tam mohl zůstat, i když to je zatím spíše pronesená výzva než něco, co odráží reálný a aktuální stav věcí. To samé má ostatně v plánu i NASA, která chce osídlit Měsíc do roku 2024, ať už tedy půjde o lunární stanici na povrchu nebo na orbitě. Zda na to ale firmě Blue Origin bude stačit dosud vyvíjená raketa New Glenn, o tom by se dalo pochybovat, i když nikde není psáno, že veškerý náklad se musí do vesmíru vynést najednou a že New Glenn nakonec nebude výkonnější, i když oficiální informace zatím mluví jasně.
 
motor BE-7 je dle svého provedení očividně určen pro provoz ve vzduchoprázdnu
 
Je tu mnoho otázek vzhledem k onomu prostému faktu, že firma Blue Origin ještě nedokázala postavit zařízení, které by se dostalo na stabilní oběžnou dráhu a to má v roce 2021 poprvé dokázat právě New Glenn. Bezos je tak za SpaceX či Boeingem pozadu, ale má svou vizi, která zahrnuje také využití O'Neillových stanic, jak se také označují velká rotující zařízení, která mají pomocí dostředivé síly tvořit umělou gravitaci. 

Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek