www.svethardware.cz
>
>
>

Jensen Huang připouští výrobu procesorů ARM značky NVIDIA

Jensen Huang připouští výrobu procesorů ARM značky NVIDIA
, , aktualita
Společnosti NVIDIA a SoftBank se už dohodly, že firmu Arm Limited převezme právě NVIDIA za celkem 40 miliard dolarů. A i když je k dokončení tohoto obchodu ještě daleko, už nyní se můžeme podívat na to, co chce Jensen Huang se Armem dělat.
K oblíbeným
reklama
NVIDIA ohlásila uzavření dohody s firmou SoftBank teprve včera, takže zatím nevíme ani to, jak se na tuto transakci budou tvářit regulační úřady v zemích, kde bude třeba ji schválit. Je tak šance, že to celé dopadne zcela jinak, než se nyní dle zveřejněné dohody očekává. 
 
 
NVIDIA má sama přirozeně velký zájem vlastnit Arm, díky němuž se bude moci v podstatě vyrovnat firmám Intel a AMD v tom ohledu, že bude mít vlastní CPU i GPU technologie. Doposud nijak zvlášť nevadilo, že NVIDIA vlastní CPU platformu nemá, ale to už neplatí. AMD i Intel se chystají velice úzce provázat svá CPU a GPU pomocí vlastních vysokorychlostních rozhraní, která se uplatní zvláště v HPC a superpočítačích. To se projevilo i tak, že zatímco AMD a Intel už pomalu vstupují do superpočítačové éry Exascale a chystají stavbu strojů s výkonem alespoň 1 ExaFLOPS, sama NVIDIA, která dosud měla přední pozice v žebříčku TOP500 velice dobře obsazené, nic takového zatím neplánuje, respektive o tom nevíme. 
 
NVIDIA ale koná a nejdříve akvizovala společnost Mellanox, která vyrábí právě i síťová řešení pro superpočítače a nyní je velice příhodně k mání i firma Arm, na jejíž architektuře běží i dnešní nejvýkonnější superpočítač světa, japonský Fugaku. Není tak třeba nic dalšího zkoumat, abychom pochopili motivaci NVIDIE získat Arm i za cenu 40 miliard dolarů, které z velké části zaplatí pomocí vlastního podílu. 
 
Na nedávném briefingu tak Jensen Huang dostal logický dotaz, zda se chystá tvořit s využitím technologií Armu nová CPU značky NVIDIA pro datová centra v podobě referenčních čipů. Huang na to odpověděl, že možné jsou celkem tři přístupy. Firmy si budou moci buď licencovat jádra a o vše ostatní se postarat samy. Další možností je nechat si vytvořit v rámci semi-custom výsledné čipy (podobně jako MS a Sony nechávají firmu AMD vyrábět SoC pro konzole), anebo si prostě pořídí čip, který standardně vyrábí NVIDIA. 
 
Huang to však neprezentoval jako možnosti, jichž se NVIDIA určitě zhostí, ale prostě jako tři možné způsoby, které bude možné využít s tím, že firma je jim otevřena a chce, aby ekosystém kolem ARMu byl co možná nejbohatší. Čím si ale můžeme být v podstatě jistí, je to, že NVIDIA bude chtít více tlačit ARM do světa serverů, datových center a podobně, což se této architektuře zatím moc nedařilo. Intel si tak bude muset potenciálně hlídat svůj trh na dvou frontách: x86 od AMD a ARM od NVIDIE. Na druhou stranu ale chystá vlastní útok s využitím GPU Xe. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář