www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jezera na Titanu mohla být vytvořena podzemními explozemi

Jezera na Titanu mohla být vytvořena podzemními explozemi
, , aktualita
Spíše než postupnou erozí prý mohla být jezera na měsíci Titan vytvořena podstatně rychleji pomocí podzemních explozí. Mluví o tom nová studie, která si všímá toho, jak vznikají krasové jevy a co v tomto ohledu je a není možné.
K oblíbeným
reklama
Titan je krom Země jediný svět Sluneční soustavy, na jehož povrchu se dlouhodobě drží jezera naplněná tekutinami. Na Titanu to pochopitelně není voda, ale tekutý metan a pokud u nás pozorujeme vodní cyklus, pak tam jde zase o metanový cyklus, dle nějž by se dalo soudit, že ten působí na své okolí rovněž i erozí. Nicméně to, jak Titan získal svá jezera, byla vždy velká záhada a vědci se logicky zabývali právě erozí, kterou dobře znají z první ruky.  
 
 
Mnohá jezera na Titanu jsou metanem naplněné SED (Sharp Edged Depressions), čili prolákliny s ostrými okraji, které právě kvůli takovým okrajům nejsou považovány za impaktní krátery, i když na ně by ukazoval často kruhový tvar. Pokud víme, pak na Zemi taková jezera vznikají v krasových oblastech, kde se za dlouhodobého působení vodní eroze propadne zem a prohlubeň se následně zaplní. V případě Titanu je tu ten problém, že se jeho kůra nemá zrovna skládat z materiálů, které by podléhaly erozi vlivem tekutého metanu, takže ten by na takový úkol neměl stačit. 
 
SED u severního pólu Titanu
 
Výzkumníci si navíc všímají, že útvary SED mají navíc viditelně zvednuté okraje, což samo o sobě mluví proti teorii o erozi, která nemůže sama o sobě tvořit takový úkaz. Nicméně na Zemi máme něco podobného, co by takovým útvarům odpovídalo, a to v místech, kde se pod zemí setkala mořská voda se žhavým magmatem. Výsledkem byl obrovský tlak páry, a tedy podzemní exploze. Jen v případě Titanu pochopitelně nešlo o vodu a magma, ale o explozi nahromaděného dusíku.
 
Tato teorie není bezchybná, neboť u řady SED nenalezneme v okolí tolik rozmetaného materiálu, jak by se dalo čekat, ovšem toto očekávání je opět spojeno s tím, co pozorujeme na Zemi, která nemá stejné složení jako Titan. Spíše je tu otázka, jak mělo docházet k explozím dusíku. V tomto ohledu teorie počítá s tím, že kdysi mohla být přítomnost metanu v atmosféře měsíce výrazně slabší a ještě více než dnes v ní převládal dusík, kvůli němuž byly i teploty mnohem nižší. S nárůstem koncentrace metanu však rostly, což by přineslo i růst tlaku v podzemních rezervoárech dusíku a následné exploze. 
 
Novou teorii může podpořit nebo vyvrátit mise Dragonfly americké NASA, nicméně i pokud vše půjde dobře, tento létající dron na Titan dorazí až v roce 2034. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena
Intel nedávno ukázal nový modulární koncept PC, který je založen na systémech v podobě karet pro PCIe. Tehdy o něm mluvil prostě jako o Elementu, ovšem nyní je zřejmé, že ten se dostane i mezi NUC Ghost Canyon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface
Společnost Xiaomi jsme dříve znali jen jako výrobce mobilních telefonů a jejich příslušenství, ale od té doby se její portfolio značně rozrostlo. Nyní tato společnost přináší na trh vlastní "Povrch", ale o počítače nejde. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Specifikace GeForce GTX 1660 Super jsou na světě Specifikace GeForce GTX 1660 Super jsou na světě
NVIDIA by snad již dnes měla vypustit na trh přinejmenším novou GeForce GTX 1660 Super, která by měla lépe zachytit nástup nových Radeonů, i když není zrovna jasné, co můžeme od AMD čekat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ryzen 9 3950X snadno překonal Core i9-10980XE v 3DMark Physics Ryzen 9 3950X snadno překonal Core i9-10980XE v 3DMark Physics
Procesor AMD Ryzen 9 3950X už se vesele testuje s využitím benchmarků, které pak výsledky zařazují do svých databází. Lidé jako Tum Apisak se pak v těchto databázích vrtají a přinášejí pro nás zajímavé informace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
TSMC dohání Intel v hodnotě společnosti a navyšuje investice TSMC dohání Intel v hodnotě společnosti a navyšuje investice
Dalo by se říci, že aktuální souboj firem AMD a Intel je také soubojem mezi TSMC a Intelem, pokud jde o výrobní technologie a kapacity. A právě v tomto ohledu to začíná vypadat pro AMD mnohem lépe než kdy dříve. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář