www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jezera na Titanu mohla být vytvořena podzemními explozemi

Jezera na Titanu mohla být vytvořena podzemními explozemi
, , aktualita
Spíše než postupnou erozí prý mohla být jezera na měsíci Titan vytvořena podstatně rychleji pomocí podzemních explozí. Mluví o tom nová studie, která si všímá toho, jak vznikají krasové jevy a co v tomto ohledu je a není možné.
K oblíbeným
reklama
Titan je krom Země jediný svět Sluneční soustavy, na jehož povrchu se dlouhodobě drží jezera naplněná tekutinami. Na Titanu to pochopitelně není voda, ale tekutý metan a pokud u nás pozorujeme vodní cyklus, pak tam jde zase o metanový cyklus, dle nějž by se dalo soudit, že ten působí na své okolí rovněž i erozí. Nicméně to, jak Titan získal svá jezera, byla vždy velká záhada a vědci se logicky zabývali právě erozí, kterou dobře znají z první ruky.  
 
 
Mnohá jezera na Titanu jsou metanem naplněné SED (Sharp Edged Depressions), čili prolákliny s ostrými okraji, které právě kvůli takovým okrajům nejsou považovány za impaktní krátery, i když na ně by ukazoval často kruhový tvar. Pokud víme, pak na Zemi taková jezera vznikají v krasových oblastech, kde se za dlouhodobého působení vodní eroze propadne zem a prohlubeň se následně zaplní. V případě Titanu je tu ten problém, že se jeho kůra nemá zrovna skládat z materiálů, které by podléhaly erozi vlivem tekutého metanu, takže ten by na takový úkol neměl stačit. 
 
SED u severního pólu Titanu
 
Výzkumníci si navíc všímají, že útvary SED mají navíc viditelně zvednuté okraje, což samo o sobě mluví proti teorii o erozi, která nemůže sama o sobě tvořit takový úkaz. Nicméně na Zemi máme něco podobného, co by takovým útvarům odpovídalo, a to v místech, kde se pod zemí setkala mořská voda se žhavým magmatem. Výsledkem byl obrovský tlak páry, a tedy podzemní exploze. Jen v případě Titanu pochopitelně nešlo o vodu a magma, ale o explozi nahromaděného dusíku.
 
Tato teorie není bezchybná, neboť u řady SED nenalezneme v okolí tolik rozmetaného materiálu, jak by se dalo čekat, ovšem toto očekávání je opět spojeno s tím, co pozorujeme na Zemi, která nemá stejné složení jako Titan. Spíše je tu otázka, jak mělo docházet k explozím dusíku. V tomto ohledu teorie počítá s tím, že kdysi mohla být přítomnost metanu v atmosféře měsíce výrazně slabší a ještě více než dnes v ní převládal dusík, kvůli němuž byly i teploty mnohem nižší. S nárůstem koncentrace metanu však rostly, což by přineslo i růst tlaku v podzemních rezervoárech dusíku a následné exploze. 
 
Novou teorii může podpořit nebo vyvrátit mise Dragonfly americké NASA, nicméně i pokud vše půjde dobře, tento létající dron na Titan dorazí až v roce 2034. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Musk vypíše soutěž o nejlepší technologii zachytávání CO2, vítěz získá 100 mil. USD Musk vypíše soutěž o nejlepší technologii zachytávání CO2, vítěz získá 100 mil. USD
Elon Musk je znám tím, že chce pomoci lidstvu zbavit se fosilních paliv. Jedním z nových projektů bude i soutěž o nejlepší systém zachytávání oxidu uhličitého, přičemž ve hře je cena ve výši 100 milionů USD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
NVIDIA žádá výrobce, aby udávali TGP a takty mobilních grafických karet NVIDIA žádá výrobce, aby udávali TGP a takty mobilních grafických karet
NVIDIA nedávno potvrdila, že nová generace mobilních grafických karet GeForce už nebude rozdělena na základní Max-P a slabší Max-Q pro úspornější či tenčí počítače. Jak ale zákazník zjistí, co si kupuje? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Digitimes: Intel se firmě TSMC ještě neupsal Digitimes: Intel se firmě TSMC ještě neupsal
V posledních dnech a týdnech se mluvilo o tom, že Intel se jistojistě chystá využít výrobní kapacity firmy TSMC k výrobě procesorů či snad dalších produktů, ovšem dle Digitimes žádná taková dohoda ještě neexistuje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cyberpunk 2077 dostal patch na verzi 1.1, herní vylepšení přijdou později Cyberpunk 2077 dostal patch na verzi 1.1, herní vylepšení přijdou později
Studio CD Projekt Red o víkendu vypustilo do světa první velkou záplatu pro Cyberpunk 2077, která verzi hry povýší na 1.1 a je určena pro PC, konzole i Stadii. Jde především o ladění, opravy, přičemž herní vylepšení ještě nečekejme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Knights of the Old Republic se vrací, připraví je Lucasfilm Games? Knights of the Old Republic se vrací, připraví je Lucasfilm Games?
Už před rokem jsme slyšeli o tom, že se chystá oživení série Knights of the Old Republic, čili KOTOR a také se mluví o tom, že ji bude vyvíjet nějaké studio, jež bychom zrovna nehádali. A vůbec přitom nemusí patřit pod Electronic Arts. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře