reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?

19.4.2019, Karel Polívka, rozhovor
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Platforma Twitch.tv funguje už od roku 2011 a díky tomu, jak její popularita rychle rostla, ji v roce 2014 koupil Amazon, kterému patří dodnes. Jejím hlavním zaměřením je živé vysílání (streamování) hraní počítačových her včetně esportu. A právě z toho, že se celá služba točí primárně kolem živého vysílání, pramení i hlavní rozdíl v porovnání s YouTube, čímž je větší důraz na interakci s komunitou v průběhu vysílání (skrze chat a systém předplatného).
 
Jedním ze známějších českých streamerů na Twitchi je i Jiří Olšanský alias Rik_Leah, kterému jsem položil několik otázek, aby mohl svět streamerů na Twitchi trochu přiblížit i těm, kteří se o tuto oblast dosud nijak nezajímali. A třeba se dozvíte něco nového i v případě, že už nějakého streamera sledujete.
 
 
1. Jak vlastně vznikla tvá přezdívka Rik_Leah?
 
Oblíbená otázka ze streamů a v celku pochopitelná, odpověď na ní bude ale trochu delší. Na střední jsem chodil pravidelně o víkendech hrát dračí doupě se starším bratrancem a jeho partou. Jeden víkend se mi „opravdu dařilo“ a měl jsem chuť vyhodit kostky z okna, protože mi umřela asi sedmá postava (osobní rekord). Nebavilo mě už vymýšlet jména a sáhl jsem po charismatické postavě z knížky, co jsem právě četl. Byl to Menion Leah ze Shanarova meče. Ta postava mi přežila a stala se postavou, která nakonec přežila další roky dobrodružství. A pak přišly MMORPG hry a Menion byl celkem jasná volba. Časem jsem pak zakládal i nějaké vedlejší postavy a jednou z nich byl Rik, který mi přirostl k srdci daleko víc. A to je přezdívka, kterou v online světě používám posledních 12 let. Kdyby mě napadlo, že se to posune tímto směrem, asi bych volil něco snáze zapamatovatelného, ale to je kouzlo nečekaného :-)
 
 
 
 
2. Při jaké příležitosti tě napadlo, že se budeš věnovat streamování? Co bylo tím prvním impulzem?
 
Streamování mě lákalo od momentu, co jsem zjistil, jak to funguje. Dřív jsem se věnoval amatérskému divadlu a mluvit na lidi pro mě nebyl problém. Zhruba před pěti lety jsem pomáhal švagrovi rozjet herní klub RE-LOAD v Praze jako provozní. Jednou z aktivit byly pravidelné streamy z kanálu klubu. Měli jsme tou dobou domluvené menší youtubery na pravidelný program každý večer, ale jeden z nich nám přestal komunikovat a fungovat a měli jsme díru v programu. Tak jsem si k tomu sedl, abych zajistil nepřerušený program, a prostě to zkusil. Byl to trochu skok do neznáma, ale velmi rychle jsem přišel na to, že lidi vlastně docela baví koukat na tanky a letadla a poslouchat u toho historická fakta a technické detaily o strojích, co jsem zrovna používal.
  
 
3. Jak dlouho se už streamování věnuješ? Jak bys popsal rozdíl ve vnímání toho, co pro tebe streamování znamená dnes ve srovnání s tím, jak jsi to vnímal na úplném začátku?
 
Přes čtyři roky. Vnímání streamu se hodně posunulo. V době, kdy jsem začínal, to byl opravdu spíš jen pokus. Na streamy jsem moc připravený nebyl, vše bylo dělané dost na koleně a nastavení drsná partyzánština. Hraním her jsem se vždy bavil, ale diváci a živý chat přidali novou úroveň. Ze začátku mi nedocházelo, jaký vliv na lidi může mít jeden blázen, co poletuje s letadly ve virtuálním světě. Dnes všemu věnuji potřebnou péči. Baví mě vylepšovat detaily, kvalitu i komunikaci s diváky. Nechávám si na zakázku u grafiků a ilustrátorů dělat emotikony i většinu grafiky kolem streamu. Zároveň mi dochází, jaký dopad ty streamy můžou mít a jakou zodpovědnost vlastně influencer má (jak se nám poslední dobou říká). Pořád pro mě ale zůstává stream bez změny v jedné věci. Je to pro mě koníček, který mě naplňuje.
 
 
4. Jelikož jsi streamer, je pro tebe primární Twitch, nicméně i přesto dáváš na YouTube opravdu hodně málo videí v porovnání s jinými streamery. Z jakého důvodu YouTube skoro vůbec nepoužíváš?
 
Je to dané časem potřebným na přípravu videí. Neumím s programy na střih a vše mi trvá neskutečně dlouho. Čas, který strávím přípravou krátkého videa s pár střihy, je pro mě tragický. Navíc mě to tolik nebaví. Osobně přirovnávám YouTube ke kinu a stream k divadlu. Na YouTube uvidí divák jen to, co budu chtít, tak jak to sestříhám a připravím s nějakým scénářem. To na mě působí strašně uměle. Na streamech mě mají takového, jaký jsem. Improvizace na prknech otevřené scény, včetně všech chyb, reakcí na diváky, společné zábavy a energií mezi jevištěm a hledištěm. A to je to, co je na tom právě to geniální a co mě naplňuje. Na YouTube bych potřeboval každý den tak 4 hodiny, času, abych byl spokojený s výsledkem. A ani tak by to nebylo o průchodu hrou, ale spíše návody a FAQ k některým hrám.
  
 
5. Na jaký typ obsahu se v rámci svého streamování zaměřuješ? Co streamuješ nejčastěji a co má největší sledovanost? Kolik lidí průměrně se v poslední době dívá na tvé streamy?
 
Začínal jsem na War Thunderu, ale v průběhu let se to přetransformovalo na variety streaming, kdy nemám zaměření na jednu hru. Věnuji se hrám od malých a nezávislých studií (indie hry), strategiím, oldschool retro peckám, vojenským hrám, hardcore leteckým simulátorům, ale i novým AAA hrám, pokud mě zaujmou. Mám několik her, které se v pravidelnějších intervalech opakují, ale nedá se říct, že by byly na mém kanálu hlavní. Jedna z nich je DCS World a druhá pravděpodobně Heroes of Might and Magic 3. A taky Star Citizen, ale na ten si ještě počkám. Největší sledovanost mám většinou u zajímavých indie her a nových strategií, kde jsou diváci zvědaví a chtějí moje hodnocení, jak se mi hra líbí, protože o ní sami uvažují. Navíc na české scéně není moc streamerů, co se věnují strategiím. Průměr skáče od 250 do 400 diváků. Záleží kdo a co streamuje jiného.
 
  
6. Jak bys charakterizoval svou cílovou skupinu? Máš představu o tom, jaký by mohl být průměrný věk tvých diváků nebo zda mají zájem o nějaké konkrétní téma?
 
Jednoznačně starší publikum. Twitch nemá demografické statistiky jako YouTube, takže jsme provedli s diváky na několika streamech hrubou statistiku přes dotazníky google a průměr byl kolem 21 let. To je na Twitch poměrně vysoké číslo. Moje cílovka budou lidé, kteří mají rádi trochu sarkasmu, ironie a otevřené diskuze, kdy si na nic nehrajeme.
 
 
7. Někdy streameři pořádají charitativní streamy, v kterých se vybírají na něco peníze (streameři z toho přitom nic nemají). Kolika takových akcí ses už zúčastnil nebo jsi dokonce pořádal? Můžeš zmínit některé z nich a kolik se v nich povedlo vybrat?
 
Účastnil jsem se zhruba 6 až 8 charitativních streamů a 3 sám pořádal. Byla to vždy jízda a občas jsem jen zíral, jak skvělá herní komunita je. První, který jsem spolupořádal, byl na Voříškov, záchranou stanici a útulek pro opuštěné psy. Vybrali jsme pro ně přes 50 000 Kč na oplocení pozemku, aby mohli pracovat s psy na volno. Nebýt tohoto streamu, tak dnes nemám doma super čtyřnohého parťáka. O Vánocích 2016 jsme udělali radost rodině Barunky, která byla od mala na vozíku a poslali jsme jí 61 000 Kč na speciální sedačku do auta. A potom tu byl charitativní stream #Jdeoprincip, kde jsme dohromady cca s 10 streamery z české scény vybírali na tátu naší společné kamarádky po těžkém infarktu. Vybrali jsme tehdy 375 000 Kč, bohužel ale tento příběh neměl happyend a proto ho nebudu víc rozebírat. Poslední charitativní akce, kde jsem figuroval, jela začátkem roku na kanálu ArcadeBulls, kde jsme během 6 hodin streamu vybrali přes 100 000 Kč na speciální naslouchátka pro dvě malá mimina.
 
 
8. V tvém případě mi přijde, že tě streamování vyloženě baví a máš to jako doplňující činnost ke svému klasickému zaměstnání (v PR agentuře na 3/4 úvazek). Dokážeš si ale představit, že by ses věnoval naplno pouze streamování? Nebo se tomu zatím vyhýbáš, protože příjmy ze streamování jsou každý měsíc hodně odlišné a nejde tak o něco, na co by se dalo spolehnout?
 
Ano, streamy mě naplňují a jsou momenty, kdy lituji, že nemůžu streamovat i přes den a musím sedět v kanceláři. Ale za práci jsem jednoznačně rád a baví mě. Dává mi pocit určité jistoty a zároveň se alespoň zvednu a odejdu z domu ven mezi lidi. Příjmy ze streamů mají sice určité výkyvy, ale mají určitou hranici, pod kterou neklesají a která má rostoucí tendenci. Pokud by byl v mém případě nárůst ještě zhruba 20-30 %, pak se můžeme bavit o plnohodnotném zaměstnání s rozumným měsíčním příjmem. Pravděpodobnější scénář pro další rok je, že spíš znovu provedu domluvu se zaměstnavatelem a zkrátím úvazek na polovinu.
 
 
 
 
9. Z hlediska příjmů je pro streamera na Twitchi méně důležitý počet sledujících, než jak je tomu na YouTube. Hlavně má Twitch systém předplatného, díky čemuž získají diváci nějaké uživatelské funkce navíc. Žádný obsah však není za paywallem a každý tak může sledovat všechny streamy. Co všechno vlastně předplatitel získá navíc? A kolik předplatitelů máš právě teď?
 
To, co získá u předplacení, záleží na nastavení jednotlivého kanálu. Obecně to většinou znamená ikonku u jména v chatu, která se postupně mění podle délky předplatného. Zároveň to zpřístupňuje speciální sady emotikonů, které může uživatel použít kdekoliv jinde na Twitchi. Další nástroje, které může streamer použít, jsou například uzamčení záznamů jen pro předplatitele nebo přepnutí chatu jen pro platící. Ani jednu funkci nepoužívám, ale jsou kanály, které fungují odlišně a kde to je standard. Navíc se můžu rozhodnout, jestli můj předplatitel bude sledovat reklamy, které se pouští automaticky na začátku nebo manuálně v průběhu vysílání. To hlavní, co ale získá předplatitel, je komunitní pocit, že je součástí nějaké skupiny lidí. Tím, že jsme začínali ve vojenském prostředí, je u mě každý sledující členem posádky a předplatitelé jsou důstojníci. Nicméně je to krom označení nijak nepovyšuje nad ostatní. Nyní má důstojnický klub něco málo přes 600 předplatitelů. Základní předplatné stojí 5 EUR měsíčně (polovinu z toho dostane streamer a polovinu si nechá Twitch).
  
 
10. Máš přehled o tom, jaká část tvých předplatitelů si předplatné pravidelně obnovuje? Zvětšuje se postupně počet aktivních předplatitelů v rámci měsíce, nebo jde o počet, který se moc nemění? Mění se pravidelně počet předplatitelů v průběhu roku (je jich např. nejvíce na konci roku a nejméně v létě)?
 
Ano, Twitch má v tomhle celkem dobře udělané statistiky. Navíc při každém obnovení předplatného se zobrazí, kolikrát již obnovil předplatné. Jelikož je předplatné vždy na měsíc, objeví se počet měsíců. A pak je to samozřejmě poznat podle ikonky v chatu, kolik je několikanásobných předplatitelů. Jejich počet celkově roste. Hodně tomu napomohla možnost darovat předplatné někomu jinému, nebo někomu náhodně v chatu. Část obdarovaných pak zjistí, že to je vlastně docela fajn a obnoví si předplatné sami. Předplatitelé mají největší výkyv nahoru kolem prosince. Únor, březen a letní prázdniny většinou patří k útlumovým měsícům.

 
11. Navíc může každý podpořit streamera tak, že mu pošle přímo donate, tedy jednorázovou platbu v libovolné výši. Můžeš prozradit třeba to, od kolika diváků dostáváš donate v rámci jednoho měsíce?
 
Můžu, nemám o tom problém mluvit. Je to zhruba 30-50 lidí měsíčně. Nemám na tom postavený kanál. Je to vždy příjemné překvapení, ale rozhodně to není nic, na co bych jakkoliv tlačil. Jsem rád, že se diváci baví i bez toho. Existují ale kanály (spíše zahraniční), kde streamer neodpoví na žádnou otázku, dokud s ní nepřijdou i peníze. Donaty stejně většinou použiji na podporu jiných, menších streamerů. Ať už ve formě darovaných předplatných, nebo nějaké hry, kterou by si třeba chtěl zahrát, ale nemá na ni. A pak jsou tu dny, kdy posádce „hrábne“. Samozřejmě v dobrém. Jako příklad uvedu, když jsem zvažoval dotykový monitor pro vysílací počítač pro pohodlnější ovládání vysílání. Probíral jsem pro a proti a sbíral feedback od lidí, co s tím mají zkušenosti. Nebylo to o penězích jako spíš, jestli to má vůbec cenu. No a než jsem se nadál, během pár minut mi na účtu přistálo od několika lidí dost peněz na to, abych si ten monitor koupil a udělal si radost.
 
 
12. Dalším zdrojem příjmů mohou být pro streamera různá partnerství a product placement. Jaká jsou pro to na Twitchi pravidla a jaká partnerství máš zrovna teď právě Ty?
 
Twitch povoluje jak product placement, tak partnerství. Existují obecná pravidla, která se týkají dospělého obsahu, politiky, tabákových produktů, zázračných léků a podobně, ale ta se vztahují na celé vysílání. Jinak je spíš na streamerovi, jak si nastaví všechny smlouvy a domluvy. Je to na jeho vlastní odpovědnost. Já spolupracuji se společností MSI, kde jsem vedený jako jejich influencer. Mám od nich vybavení v počítačích a občas se objevuji na jejich akcích. Něco podobného mám ještě s HyperX kolem periferií, ale tam je k tomu i finanční odměna a občas periferie na rozdání pro sledující.
 
 
13. Pokud streamer na Twitchi zrovna nestreamuje, může na svém kanálu hostovat stream někoho jiného, čímž jej představí svým divákům. Jak to vlastně funguje? Podle čeho si vybíráš streamery, které hostuješ?
 
Hostování znamená, že pokud mi divák přijde v momentě, kdy nestreamuji na svůj kanál, uvidí vysílání někoho jiného. Twitch mi umožňuje nastavit takzvané automatické hostování, tedy skupinu kanálů, na které se hostování nastaví samo od sebe, a pokud hostovaný ukončí stream, přepne se jinam. Je to způsob sdílení komunity a možnost podpořit jiné kanály. Pomoc je většinou vzájemná a pomáhá k celkovému růstu. Druhou variantou je potom raid na konci vysílání. Ukončuji třeba stream, mám tam pořád hodně diváků, kteří třeba ještě končit neplánují a chtějí něco dál. V ten moment jim nabídnu obsah jiného vysílání. Raid je automaticky přesune i na chat nového kanálu (což hosting neudělá, divák se musí manuálně přepnout) a rovnou je zapojí do diskuze. Hostování vybírám podle nálady a zkušeností. Ze zásady nehostuji kanály, které neznám nebo si je předem neprověřím. Znám svoje diváky, většinou dokáži odhadnout, jaká je nálada na streamu a podle toho volím hru a streamera, kam po mém konci vtrhneme. Tím jim například můžu představit nový obsah a nabídnout alternativy.
 
 
14. Větší streameři většinou spolupracují s moderátory, kteří dohlíží nad obsahem chatu, aby se v něm neporušovala pravidla. Máš také své moderátory? Pokud ano, kolik jich je? Dohlíží na chat při tvém streamování pravidelně?
 
Mám dva hlavní moderátory, kteří jsou i měsíčně placení. Starají se o chat, komunitní discord a mají přístup k sociálním sítím. Nejsem zdatný v psaní skriptů pro chatové roboty a nemám tolik času, abych hodiny studoval, jak nastavit něco pokročilejšího na discordu, proto tam jsou právě tito dva, které to baví. Krom toho mám zhruba 15 normálních moderátorů. Jsou to vybraní jednotlivci z komunity, které znám buď osobně, nebo dostatečně dlouho virtuálně. Nestává se, že by v chatu alespoň dva nebo tři neseděli. Většinou se spíš předhánějí, kdo si uloví hříšníka první. Moc jich totiž nemáme.

 
Když ani dva monitory nestačí, aneb Rik_Leah potřebuje mít při streamování přehled.
 

15. Pro streamování používáš dva počítače, kdy ten druhý slouží pouze k zajištění bezproblémového streamování (aby třeba nějaká velmi náročná pasáž ve hře negativně neovlivnila technickou kvalitu streamu). Jakou máš právě teď HW konfiguraci obou počítačů? Je nějaká část tvé technické výbavy, která není u streamerů zrovna obvyklá?
 
Právě dual PC (dva počítače) je hodně nestandardní. Začal jsem s tím zhruba před 2 roky a tou dobou jsme na Twitchi u nás byli jen dva s podobně šíleným nápadem. Dnes se to začíná stávat celkem běžné a radil jsem několika dalším streamerům, jak s nastavením a na co si dát pozor. Herní počítač je postavený na Intel i7-7700K, což je i dnes špičkový procesor. Grafika je MSI GTX 1080Ti, 32 GB RAM, Intel Optane SSD a několik dalších SSD/HDD. Čekám teď na to, jak dopadne nová 7nm řada Ryzenu a budu uvažovat o vylepšení. Streamovací počítač má Ryzen 2600X a MSI GTX 1050Ti (plánuji RTX 2060, má lepší použití NVEC codec) a 16 GB RAM. Jádrem stream PC je ale dvojice střihových karet Elgato HD60 PRO, které mi umožňují brát signál z herního počítače a dát ho vysílacímu programu Xsplit. Jedna je pro herní počítač, druhá pro PS4. Navíc má streamovací počítač ještě externí střihovou kartu od Razeru, kterou mám na další zařízení jako Nintendo Switch nebo telefon a je snáz dostupná. Nejméně obvyklá bude pravděpodobně výbava pro letecké simulátory, kde krom letecké páky, plynové páky a pedálů je i snímání pohybu hlavy, které je pro simulátory geniálním doplňkem.
 
 
16. Jaké bys doporučil další české streamery, kteří jsou podle Tebe s ohledem na své tematické zaměření zajímaví (bez ohledu na jejich sledovanost)?
 
Jednoznačně musím doporučit svého skvělého parťáka Bejka, který na kanálu ArcadeBulls streamuje nyní na plný úvazek. Je plný energie a skvěle nám fungují i společné streamy. Máme velmi podobný mindset. Mezi další, co bych doporučil, bude určitě patřit TenSterakdary, youtuber a člověk, který mě podporoval od začátku. Navíc mi mnohdy přináší inspirace na indie scéně a občas předvede hru, o které jsem ani neměl tušení. Máme hodně podobný vkus. Z menších kanálů bych neměl vynechat kanál DATgermia, jedné z našich předních cosplayerek, která na kanálech často vytváří cosplay a radí ostatním. Česká scéna je plná zajímavých streamů, když člověk opustí mainstream.
 
 
 
 
17. Co bys na fungování Twitche rád změnil nebo vylepšil a proč?
 
Jednoznačně českou podporu. Máme zde kanály, které jsou minimálně v šedé zóně, ne-li za hranicí pravidel Twitche. Bohužel jazyková bariéra neumožňuje řešit Twitchi právě tyto problematické streamery. Jediné, co se zde řeší, jsou velké excesy. Zároveň bych uvítal potlačení různých pokerů a virtuálních kasín, které se poslední dobou taky objevují. Nemyslím si, že by zde měli co dělat, a to i s označením pouze pro dospělé publikum. O gemblování herních skinů ani nemluvě.
 
 
18. A teď o streamování her z jiného úhlu pohledu. Jaký máš názor na nedávno představenou službu Google Stadia? Není předpokládané spuštění už za půl roku přece jen brzo na něco takového? Jedna věc je technická připravenost ze strany Googlu, druhá věc je úroveň internetového připojení na straně uživatelů.
 
Jsem zvědavý! Třeba ani nebudu muset vylepšovat herní počítač. Reálně mě spíš zajímá samotné řešení. Jak bude zpoplatněno, jak se budou lišit platební požadavky pro FullHD a 4K stream, jak to bude s vlastnictvím her (nákup? pronájem?), zda to půjde rozumně přenést na Twitch… plno otázek, které zatím nemají jasnou odpověď. Takových projektů tu bylo už několik a zatím ani jeden nedopadl, na druhou stranu by Google asi neoznamoval něco, co nemá spočítané. Nás se první vlna stejně nedotkne, takže bude víc času připravit se na to. Co se týče potřebného připojení, nemyslím si, že to bude tak super masivní záležitost. I v Praze je mnoho lokací, kde vysokorychlostní připojení prostě není. Mnoho lidí si nemůže ani pustit můj stream v plné kvalitě, protože jim to připojení nestíhá, a to má daleko menší zátěž, než má mít Stadia.
 
 
 
 
19. Co říkáš na nové možnosti pro streamery k větší interakci s diváky? Konkrétně možnost nasdílení nějaké konkrétní pozice ve hře, včetně veškeré výbavy a situace v herním světě nebo jednoduché připojení diváků do hry (Crowd Play). Je to něco, co bys rád využíval a myslíš si, že o to budou mít zájem i tví diváci? Mohla by Stadia u tebe způsobit, že bys díky ní přesedlal z Twitche na YouTube?
 
Je to super nápad. Odpadne tím mnoho vysvětlování. Interakce s diváky může hodně pomoct a hlavně pro menší streamery je to super způsob, jak podpořit komunitní cítění na svém streamu. Pro velké streamery s tisíci diváky to může být noční můra. Věřím, že pokud k tomu bude uzpůsobená hra a pokud bude mít určitou možnost moderace, tak to bude skvělý nástroj na občasné komunitní večery. Nemyslím si, že to bude něco, co bych ale používal každý večer. Kooperace se prostě do každé hry nehodí. Jsou hry, které jsou krásné právě v tom, že tam je člověk sám a musí se spolehnout jen na sebe a svoji hlavu. Speciálně u survival her je právě ta výzva samostatnosti a plánování krása celé hry. Nemyslím si, že alespoň v začátku bych přesedlal. Spíš si umím představit hybridní použití Stadia na své straně (kde na to linku mám), vysílané klasicky na Twitch. S YouTube mám trochu problém s jejich živými přenosy. Mají sice špičkové servery, ale veškerá podpora komunity je tragická.
 
 
20. Co bys vzkázal těm, kteří uvažují, že by se streamováním začali? Vnímáš nové streamery jako konkurenci, nebo vítáš každého, kdo chce rozšířit vaše řady?
 
Připravte se na tvrdý začátek. Není nic složitějšího, než si povídat s prázdným chatem. Jenže to ani moc jinak nejde. Musíte zaujmout a musíte mluvit. Budete si připadat, že trpíte samomluvou a taky to tak ze začátku bude. Věnujte nějaký čas přípravě scény, alertů a nastavení streamu. Není problém se na Twitchi zeptat. Nikdo vám za to hlavu neutrhne. Existuje řada komunitních discordů nebo facebookových skupin, kde vám poradí. Nebojte se streamy sdílet svým kamarádům. Oni budou vaši první diváci a podporovatelé. Nejdůležitější je uvědomit si, že komunita je více méně odrazem streamera a jeho projevu, takže pokud nechcete toxicitu, rozmyslete si, jak se budete vyjadřovat. A hlavně, nedělejte to pro peníze. Dělejte to, protože vás to baví. Malé streamy, které občas procházím a mají obrovské DONATE tlačítko jako první, automaticky ignoruji. Je to zbytečné. Pokud do roka neprorazíte, tak buď něco radikálně změňte, nebo se na to vykašlete. Ne každý na to má, ne každý může být dobrým bavičem, ne každý dokáže zaujmout. Je lepší říct si to narovinu, než se dva roky trápit bez výsledku. Nové streamery rozhodně vítám. Přivádějí nové diváky a rozšiřují povědomí o tom, že Twitch existuje. Jsem rád za nový obsah, novou tvář na Twitchi, která baví. Snažím se procházet menší streamery a občas si někoho vyberu, koho pak s komunitou podporujeme a trochu ho postrčíme kupředu. Je to založené hodně na nějakém vybudovaném instinktu a na samotném streamerovi. Pokud je nezajímavý a nudný, pak ani s podporou největších streamerů nebude dlouhodobě oblíbený. Pokud je dobrý, pak to jen trochu pomůže jeho růstu a dostane se na výsluní dřív.
 
 
Děkuji za zajímavé odpovědi a přeji, ať se posádka kanálu Rik_Leah nadále rozrůstá.
 
Live long and prosper! 
 
Pokud Vás Rik_Leah zaujal, podívejte se i na jeho profil na Instagramu nebo Facebooku.


reklama