John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem

John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
, , aktualita
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
K oblíbeným
reklama
Vývojáři systému virtuální reality u společnosti Oculus VR (spadající dnes po Facebook) ztratili velmi významného kolegu. Legendární John Carmack, který stojí za počítačovými hrami jako Doom a Quake i leteckými projekty, totiž končí na pozici CTO (Chief Technology Officer) a nadále bude už pouze v pozici CTO konzultanta, což by mu mělo brát podstatně méně času. Virtuální realita, které se věnoval několik posledních let, není až tak významný projekt, navíc se nevyvíjí podle jeho představ a raději se chce věnovat něčemu přesahujícímu vše, co doposud vytvořil. Chce totiž stvořit tzv. Artificial General Intelligence (AGI), obecnou umělou inteligenci.
 
John Carmack autor: Drew "Progna" Campbell [CC BY 2.0]
 
O umělé inteligenci se v posledních letech mluví hodně často a obecná AI má celý koncept posunout ještě do jiné úrovně. Obecná AI je odlišná od té "normální", protože ta je obvykle připravena pro určitý úkol a s pomocí trénovacích dat se pro něj natrénuje. V případě obecné AI jde ale o něco trochu jiného. Ta by se totiž měla učit přirozeně jako člověk, zvládat intelektuální úlohy a nebýt omezena nějakou předdefinovanou oblastí, kterou by měla zvládat a pro kterou byla připravena.
 
Carmack na svém Facebooku řekl, že doposud měl vždy alespoň mlhavou představu o řešení problému, i když bylo nekonvenční a neověřené. Přiznal se, že někdy přemýšlel, jak by si naopak poradil s problematikou, kde nemá tuto představu o výsledném řešení a rozhodl se tedy, že to zkusí, než bude pro něco takového příliš starý. Přesto je to podle něj možné a AGI bude dle jeho názoru extrémně hodnotnou věcí.
 
Za sebe jen doufám, že se to snad nezvrhne v AGI, kterou nám prezentují mnohé sci-fi filmy.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Včera, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Včera, aktualita, Milan Šurkala