John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem

John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
, , aktualita
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
K oblíbeným
reklama
Vývojáři systému virtuální reality u společnosti Oculus VR (spadající dnes po Facebook) ztratili velmi významného kolegu. Legendární John Carmack, který stojí za počítačovými hrami jako Doom a Quake i leteckými projekty, totiž končí na pozici CTO (Chief Technology Officer) a nadále bude už pouze v pozici CTO konzultanta, což by mu mělo brát podstatně méně času. Virtuální realita, které se věnoval několik posledních let, není až tak významný projekt, navíc se nevyvíjí podle jeho představ a raději se chce věnovat něčemu přesahujícímu vše, co doposud vytvořil. Chce totiž stvořit tzv. Artificial General Intelligence (AGI), obecnou umělou inteligenci.
 
John Carmack autor: Drew "Progna" Campbell [CC BY 2.0]
 
O umělé inteligenci se v posledních letech mluví hodně často a obecná AI má celý koncept posunout ještě do jiné úrovně. Obecná AI je odlišná od té "normální", protože ta je obvykle připravena pro určitý úkol a s pomocí trénovacích dat se pro něj natrénuje. V případě obecné AI jde ale o něco trochu jiného. Ta by se totiž měla učit přirozeně jako člověk, zvládat intelektuální úlohy a nebýt omezena nějakou předdefinovanou oblastí, kterou by měla zvládat a pro kterou byla připravena.
 
Carmack na svém Facebooku řekl, že doposud měl vždy alespoň mlhavou představu o řešení problému, i když bylo nekonvenční a neověřené. Přiznal se, že někdy přemýšlel, jak by si naopak poradil s problematikou, kde nemá tuto představu o výsledném řešení a rozhodl se tedy, že to zkusí, než bude pro něco takového příliš starý. Přesto je to podle něj možné a AGI bude dle jeho názoru extrémně hodnotnou věcí.
 
Za sebe jen doufám, že se to snad nezvrhne v AGI, kterou nám prezentují mnohé sci-fi filmy.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: září 2020 Doporučené PC sestavy: září 2020
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek34 komentářů
Děravá herní myš Glorious Model O přichází v bezdrátové verzi Děravá herní myš Glorious Model O přichází v bezdrátové verzi
Ultralehká herní myš Glorious Model O, která si své zákazníky získala i na českém trhu, byla oznámena v nové verzi. Vzhledem k nízké hmotnosti jen 69 g nemohl výrobce použít příliš velkou baterii, přesto se výdrž podařilo dostat na 71 hodin.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Pevné disky WD Red Pro nově ve 16TB a 18TB variantách Pevné disky WD Red Pro nově ve 16TB a 18TB variantách
Společnost WD rozšiřuje nabídku pevných disků pro NASy řady Red Pro o další dva modely. Doposud bylo maximem 14 TB, nově však bude možné koupit i varianty s vyššími kapacitami 16 TB a 18 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval
Kosmická společnost SpaceX poslední dobou kromě jiného také usilovně pracuje na vývoji kosmické lodi Starship. Jednotlivé prototypy prochází různými testy, nyní je na řadě SN8 a jeho let do 15 kilometrů namísto původních 18 km. 
26.9.2020, aktualita, Kateřina Hoferková
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
26.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik