Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

JPR ukazuje zmar trhu s grafickými kartami

6.3.2019, Jan Vítek, aktualita
JPR ukazuje zmar trhu s grafickými kartami
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa informace týkající se samostatných grafických čipů, čili prostě grafických karet AMD a NVIDIA. Můžeme se podívat na to, jak se na číslech projevila kryptokocovina. 
Ještě před rokem mohli být lidé mající zájem o novou grafickou kartu pro hraní vcelku naštvaní. Ceny se vyšplhaly vysoko nad doporučené částky a také jsme si nemohli zrovna vybírat. Pak se ale karty začaly objevovat skladem a ceny začaly klesat, ovšem ne tak, jak bychom si mohli přát. Trvalo velice dlouho, než se ceny byť jen přiblížily částkám z roku 2016, a to v době, kdy už se dávno mluvilo o jejich přebytku na trhu. Pak ani není divu, že zákazníci neměli velký zájem o starší grafické karty za stále ještě zvýšené ceny, zvláště když se na druhou polovinu roku 2018 chystala nová generace Turing.
 
Karty NVIDIA Turing ale nic nevyřešily. Přinesly sice obvyklou porci výkonu navíc plus nové technologie, ale za zvýšenou cenu a s tím, že dané technologie se ani dnes nedají široce využít a o jejich přínosu se stále diskutuje. Pak ani není divu, že v takové atmosféře se grafické karty neprodávaly dle představ firem AMD a NVIDIA, zvláště když to můžeme srovnávat s obdobím, kdy se prodalo v podstatě vše naprosto bez problémů. 
 
 
Podívejme se nejdříve na informace o podílu firem na trhu. Není překvapení, že podíl AMD šel dolů, a to dost výrazně. V předchozím roce AMD drželo třetinu trhu, ovšem na jeho konci už šel dolů, a to na pouhých 18,8 %. Jde totiž o data týkající se předchozího roku a jeho posledního kvartálu. Dá se očekávat, že podíl AMD půjde v prvním pololetí 2019 ještě dolů, protože na trhu má nové pouze RX 590 a Radeon VII. RX 590 se za trhák označit zrovna nedá a Radeon VII se aktuálně ani nedá rozumně sehnat, a to ani ne kvůli obrovskému zájmu, jako spíše obrovskému nedostatku. 
 
 
A co vývoj celého trhu s grafickými kartami? Ten dostal v minulém roce řádně za uši a problémy nastaly už během druhého kvartálu, kdy přišel pokles o 22 %, pak o dalších 19 a nakonec ještě o více než 10. Při meziročním srovnání ale ztráta spíše narostla a to na obrovských minus 40 % za poslední loňský kvartál a pak se opravdu nelze divit, že to firmy NVIDIA a AMD takto odnesly. Ale nelze se vůbec divit, že přišel takový sešup. Stačí se podívat na čísla z roku 2017 a začátku 2018 ukazující na meziroční růst trhu. Klesat opravdu bylo kam a je také jasné, proč se najednou objevily na trhu takové přebytky herních karet. 
 
Kryptokocovina tak byla velice silná, ale očekává se, že v tomto kvartálu už její dozvuky skončí. Alespoň NVIDIA předpokládá, že od druhého kvartálu se už budou prodeje zlepšovat, k čemuž má ostatně dobré předpoklady právě ona díky novým levnějším RTX a GTX. AMD si bude muset počkat na to, co mu zařídí chystané Navi a do té doby může leda zlevňovat staré Polaris či Vegy. 
 
Zdroj: JPR


Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.