www.svethardware.cz
>
>
>
>

JPR ukazuje zmar trhu s grafickými kartami

JPR ukazuje zmar trhu s grafickými kartami
, , aktualita
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa informace týkající se samostatných grafických čipů, čili prostě grafických karet AMD a NVIDIA. Můžeme se podívat na to, jak se na číslech projevila kryptokocovina. 
K oblíbeným
reklama
Ještě před rokem mohli být lidé mající zájem o novou grafickou kartu pro hraní vcelku naštvaní. Ceny se vyšplhaly vysoko nad doporučené částky a také jsme si nemohli zrovna vybírat. Pak se ale karty začaly objevovat skladem a ceny začaly klesat, ovšem ne tak, jak bychom si mohli přát. Trvalo velice dlouho, než se ceny byť jen přiblížily částkám z roku 2016, a to v době, kdy už se dávno mluvilo o jejich přebytku na trhu. Pak ani není divu, že zákazníci neměli velký zájem o starší grafické karty za stále ještě zvýšené ceny, zvláště když se na druhou polovinu roku 2018 chystala nová generace Turing.
 
Karty NVIDIA Turing ale nic nevyřešily. Přinesly sice obvyklou porci výkonu navíc plus nové technologie, ale za zvýšenou cenu a s tím, že dané technologie se ani dnes nedají široce využít a o jejich přínosu se stále diskutuje. Pak ani není divu, že v takové atmosféře se grafické karty neprodávaly dle představ firem AMD a NVIDIA, zvláště když to můžeme srovnávat s obdobím, kdy se prodalo v podstatě vše naprosto bez problémů. 
 
 
Podívejme se nejdříve na informace o podílu firem na trhu. Není překvapení, že podíl AMD šel dolů, a to dost výrazně. V předchozím roce AMD drželo třetinu trhu, ovšem na jeho konci už šel dolů, a to na pouhých 18,8 %. Jde totiž o data týkající se předchozího roku a jeho posledního kvartálu. Dá se očekávat, že podíl AMD půjde v prvním pololetí 2019 ještě dolů, protože na trhu má nové pouze RX 590 a Radeon VII. RX 590 se za trhák označit zrovna nedá a Radeon VII se aktuálně ani nedá rozumně sehnat, a to ani ne kvůli obrovskému zájmu, jako spíše obrovskému nedostatku. 
 
 
A co vývoj celého trhu s grafickými kartami? Ten dostal v minulém roce řádně za uši a problémy nastaly už během druhého kvartálu, kdy přišel pokles o 22 %, pak o dalších 19 a nakonec ještě o více než 10. Při meziročním srovnání ale ztráta spíše narostla a to na obrovských minus 40 % za poslední loňský kvartál a pak se opravdu nelze divit, že to firmy NVIDIA a AMD takto odnesly. Ale nelze se vůbec divit, že přišel takový sešup. Stačí se podívat na čísla z roku 2017 a začátku 2018 ukazující na meziroční růst trhu. Klesat opravdu bylo kam a je také jasné, proč se najednou objevily na trhu takové přebytky herních karet. 
 
Kryptokocovina tak byla velice silná, ale očekává se, že v tomto kvartálu už její dozvuky skončí. Alespoň NVIDIA předpokládá, že od druhého kvartálu se už budou prodeje zlepšovat, k čemuž má ostatně dobré předpoklady právě ona díky novým levnějším RTX a GTX. AMD si bude muset počkat na to, co mu zařídí chystané Navi a do té doby může leda zlevňovat staré Polaris či Vegy. 
 
Zdroj: JPR


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA vypustila první Creator Ready Drivers: více výkonu pro práci NVIDIA vypustila první Creator Ready Drivers: více výkonu pro práci
NVIDIA už dlouho nabízí své Game Ready Driver, které vždy ve své nové verzi reagují na nabídku nejdůležitějších herních novinek. Nyní tu máme Creator Ready Driver a je jasné, že půjde o stejnou věc, jen ne pro hry, ale pro jiné aplikace. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Facebook ohlásil nový Oculus Rift S pro PC, přijde na jaře Facebook ohlásil nový Oculus Rift S pro PC, přijde na jaře
Na GDC byl představen další model headsetu Oculus Rift, který dostal prosté označení S. Jde o přímého následovníka původního modelu Oculus Rift, který stále vyžaduje kabely, ale nabízí vyšší rozlišení a schopnost se sám orientovat v prostoru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel GT2 Gen11 v detailech, aneb 64 EU v mainstreamu Intel GT2 Gen11 v detailech, aneb 64 EU v mainstreamu
Intel se odhodlal po řadě let zásadním způsobem vylepšit své běžné integrované grafické čipy. Chystá si 11. generaci grafické architektury a pro běžné GT2 to bude znamenat především jednu věc. Počet jednotek EU se navýší z 24 na 64. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GPU Intelu dostala nové Graphics Command Centre GPU Intelu dostala nové Graphics Command Centre
Intel se také účastní GDC a je připraven se s námi podělit o své inovace v oblasti PC grafiky. Dozvíme se tak o Graphics Command Centre, které bude sloužit nastavení grafiky ve hrách či o komunitě The Odyssey nebo programu GameDev Boost.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů
Společnosti Deepcool se povedlo patentovat svou technologii, která má zabránit úniku chladicího média z uzavřených okruhů vodních chladičů, a tak už se odhodlala ji i blíže představit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek