www.svethardware.cz
>
>
>
>

JPR ukazuje zmar trhu s grafickými kartami

JPR ukazuje zmar trhu s grafickými kartami
, , aktualita
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa informace týkající se samostatných grafických čipů, čili prostě grafických karet AMD a NVIDIA. Můžeme se podívat na to, jak se na číslech projevila kryptokocovina. 
K oblíbeným
reklama
Ještě před rokem mohli být lidé mající zájem o novou grafickou kartu pro hraní vcelku naštvaní. Ceny se vyšplhaly vysoko nad doporučené částky a také jsme si nemohli zrovna vybírat. Pak se ale karty začaly objevovat skladem a ceny začaly klesat, ovšem ne tak, jak bychom si mohli přát. Trvalo velice dlouho, než se ceny byť jen přiblížily částkám z roku 2016, a to v době, kdy už se dávno mluvilo o jejich přebytku na trhu. Pak ani není divu, že zákazníci neměli velký zájem o starší grafické karty za stále ještě zvýšené ceny, zvláště když se na druhou polovinu roku 2018 chystala nová generace Turing.
 
Karty NVIDIA Turing ale nic nevyřešily. Přinesly sice obvyklou porci výkonu navíc plus nové technologie, ale za zvýšenou cenu a s tím, že dané technologie se ani dnes nedají široce využít a o jejich přínosu se stále diskutuje. Pak ani není divu, že v takové atmosféře se grafické karty neprodávaly dle představ firem AMD a NVIDIA, zvláště když to můžeme srovnávat s obdobím, kdy se prodalo v podstatě vše naprosto bez problémů. 
 
 
Podívejme se nejdříve na informace o podílu firem na trhu. Není překvapení, že podíl AMD šel dolů, a to dost výrazně. V předchozím roce AMD drželo třetinu trhu, ovšem na jeho konci už šel dolů, a to na pouhých 18,8 %. Jde totiž o data týkající se předchozího roku a jeho posledního kvartálu. Dá se očekávat, že podíl AMD půjde v prvním pololetí 2019 ještě dolů, protože na trhu má nové pouze RX 590 a Radeon VII. RX 590 se za trhák označit zrovna nedá a Radeon VII se aktuálně ani nedá rozumně sehnat, a to ani ne kvůli obrovskému zájmu, jako spíše obrovskému nedostatku. 
 
 
A co vývoj celého trhu s grafickými kartami? Ten dostal v minulém roce řádně za uši a problémy nastaly už během druhého kvartálu, kdy přišel pokles o 22 %, pak o dalších 19 a nakonec ještě o více než 10. Při meziročním srovnání ale ztráta spíše narostla a to na obrovských minus 40 % za poslední loňský kvartál a pak se opravdu nelze divit, že to firmy NVIDIA a AMD takto odnesly. Ale nelze se vůbec divit, že přišel takový sešup. Stačí se podívat na čísla z roku 2017 a začátku 2018 ukazující na meziroční růst trhu. Klesat opravdu bylo kam a je také jasné, proč se najednou objevily na trhu takové přebytky herních karet. 
 
Kryptokocovina tak byla velice silná, ale očekává se, že v tomto kvartálu už její dozvuky skončí. Alespoň NVIDIA předpokládá, že od druhého kvartálu se už budou prodeje zlepšovat, k čemuž má ostatně dobré předpoklady právě ona díky novým levnějším RTX a GTX. AMD si bude muset počkat na to, co mu zařídí chystané Navi a do té doby může leda zlevňovat staré Polaris či Vegy. 
 
Zdroj: JPR


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu
Také Google má nyní velký bezpečnostní průšvih. Ukázalo se totiž, že podnikoví uživatelé balíku aplikací G Suite mohli mít svá hesla uložená na serverech společnosti v textové podobě bez zahashování.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma
Codemasters si pro nás chystají reboot závodní série GRID, jejíž novodobý první díl dorazí na PC a konzole během letošního září. Podívat se už můžeme na první trailer a také na další informace o aktuálních slevách starších dílů. GRID 2 je rovnou zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz
Společnost Gigabyte zkouší zaujmout prodávanou sadou základní desky a procesoru, kterýžto produkt nese označení Z390 Aorus Xtreme Waterforce 5G Premium Edition Bundle. Zákazník si tak velice jednoduše může pořídit už přetaktovaný systém.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou
Lidstvo zná podobu odvrácené strany Měsíce až od 60. let minulého století, kdy se na ni podívaly nejdříve sondy a pak i samotní astronauti NASA. Nyní se ukazuje, že Měsíc měl velice pohnutou historii i po svém dramatickém vzniku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují
Microsoft se pochlapil a minulý týden přinesl záplaty pro závažné bezpečnostní chyby i pro své již dávno nepodporované systémy jako Windows XP. Jenomže se asi moc nevěnoval jejich testování, jak se nyní ukazuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek