www.svethardware.cz
>
>
>
>

JWST je v pořádku a může letět ještě v prosinci

JWST je v pořádku a může letět ještě v prosinci
, , aktualita
Aktualizováno: Americká NASA oznámila, že je nucena opět odložit start Vesmírného teleskopu Jamese Webba (JWST), který se nyní již nachází v Kourou, odkud poletí na raketě Ariane 5. Jde ale zatím naštěstí jen o několik dní.
K oblíbeným
reklama
Aktualizace: NASA oznámila, že Webbův teleskop byl už zkontrolován a inženýři shledali, že nebyl níže popsanou událostí nijak poškozen, čili aktuálně platí datum startu stanovené na 22. prosince ve 13:20 našeho času. Nyní už probíhá tankování paliva do nádrží teleskopu, což potrvá asi deset dní. Dále zpráva pokračuje v původním znění:
 
 
Odložení startu bylo oznámeno včera s tím, že čas navíc poslouží ke kontrole a provedení dodatečných testů dalekohledu, a to po jistém incidentu, který se přihodil v průběhu příprav na start. JWST už se nyní nachází v Kourou, čili ve Francouzské Gyuaně, kde má ESA své odpaliště a dříve platilo, že měl startovat 18. prosince. Nyní je zřejmé, že nebude startovat dříve než 22. prosince, což je nejbližší možný termín a ne pevně dané datum, neboť samozřejmě záleží na tom, zda kontrola a testy neodhalí nějaký závažný problém či poškození. 
 
 
Co se ale přihodilo? Technici se zrovna chystali vysadit teleskop na adaptér pro připojení k raketě, zrovna když jedna z upínacích objímek povolila, což způsobilo, že se celý teleskop prudce zachvěl. Jde tak právě o vibrace, které by mohly teleskop poškodit, i když ten je stavěn i testován na to, aby přežil i prudké vibrace raketového nosiče při startu. Nicméně z popisu není moc jasné, co uvolnění objímky skutečně způsobilo a jak prudký ráz to byl. 
 
NASA už má nyní ustanovenou novou komisi, jejímž úkolem bude nyní otestovat systémy teleskopu a prohlédnout jej. To by mělo zabrat většinu tohoto týdne a poté nám NASA sdělí, jak tato kontrola dopadla. Až poté se budou moci obnovit přípravy na start, takže můžeme doufat, že půjde jen o další ztracené čtyři dny a ne o něco horšího. 
 
Čili aktuálně platí nejbližší termín startu 22. prosince.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple údajně vyvíjí bezdrátovou nabíječku i na větší vzdálenosti Apple údajně vyvíjí bezdrátovou nabíječku i na větší vzdálenosti
Proslýchá se, že Apple dále vyvíjí nové modely bezdrátových nabíječek a možná se dočkáme takové, která bude přeci jen schopná nabíjet více zařízení než MagSafe Duo. Hovoří se i o bezdrátovém nabíjení na dálku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
NASA brzy vypustí satelit IXPE: všímat si bude polarizace rentgenového záření NASA brzy vypustí satelit IXPE: všímat si bude polarizace rentgenového záření
Vedle mnohem populárnějšího Vesmírného teleskopu Jamese Webba a také nově vypuštěné mise DART se krčí IXPE, Imaging X-ray Polarimetry Explorer, který si ale rozhodně zaslouží pozornost. Na co se zaměří? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel by měl během příštích dní ohlásit své plány na expanzi v Evropě Intel by měl během příštích dní ohlásit své plány na expanzi v Evropě
Dle evropského komisaře Thierry Bretona bychom se měli už brzy dozvědět konkrétnější informace o tom, jaké plány má Intel na expanzi svých výrobních kapacit v Evropě. Ve hře je až téměř sto miliard dolarů investic. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gelsinger: vývoj 3nm a dalších procesů se povedlo urychlit Gelsinger: vývoj 3nm a dalších procesů se povedlo urychlit
Intel má z hlediska výrobních procesů co dohánět a dle Patricka Gelsingera se mu to daří dobře, a to dokonce až tak, že chystaný proces Intel 3 i další na něj navazující mají náskok oproti plánu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
USA chystají "antigrinchovský" zákon proti scalperským botům USA chystají "antigrinchovský" zákon proti scalperským botům
Problém se scalpery vyrostl do nebes především po nástupu nových GeForce Ampere, ale jde o všeobjímající téma týkající se v podstatě jakéhokoliv zboží, jehož je zrovna nedostatek, nebo o něž může být brzy velký zájem.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů